انفیه چیست + ضررها و خواص انفیه

3

در طب سنتی و طب اسلامی اعتقاد بسیاری بر درمان از طریق عطسه کردن وجود دارد. متخصصان این طب بر این عقیده هستند که خداوند عطسه کردن را در بدن انسان قرار داده است تا بوسیله آن امراض را بتوان از آن خارج کرد. حال در این بین انفیه چیست و چه ارتباطی به عطسه دارد را بطور کامل در این مقاله بررسی خواهیم کرد. با سیمای سلامت همراه شوید.

انفیه چیست؟

انفیه در زبان عربی به معنای «بینی» است و در طب سنتی به دارویی گفته می‌شود که از طریق بینی مصرف می‌شود.

انفیه پودری یا توتون ساخته شده از چند گیاه دارویی است که با کشیدن آن داخل بینی، فرد شروع به عطسه کردن می کند که اینکار موجب می شود مجاری بینی کاملا باز شده و بسیاری از بیماری های مرتبط با سر انسان بهبود یابد.

انفیه چیست

فواید عطسه

در طب اسلامی تاکید بسیاری به عطسه شده است و اعتقاد بر این بوده است که عطسه رطوبت اضافی بدن را خارج می کند و می توان در تعدادی از احادیث نیز این مورد را یافت. در یکی از این احادیث که از امام صادق (ع) نقل شده است، امام می فرماید: عطسه بر بدن دوایی است که خداوند آن را نهاده است و بدن را از جذام، بادهای بدخیم، جلوگیری از جای گرفتن آب در چشم، باز کننده حفره های بینی و خروج مو از چشم ایمن می سازد. یا در حدیثی دیگر از امام علی (ع) نقل شده است که حضرت یاران خویش را به استفاده از انفیه ترغیب می فرمودند و می گفتند که درمان تمام امراض سر در عطسه کردن است.

خواص انفیه – درمان سینوزیت

استفاده صحیح از انفیه مناسب می تواند به درمان سینوزیت کمک کند. عطسه های شدید و به تعداد زیاد می تواند تمامی عفونت ها را از بدن خارج کند. حتما انفیه را از فروشگاه های معتبر گیاهان دارویی تهیه نمایید.

علاوه بر سینوزیت، بسیاری از افراد باور دارند که انفیه می‌تواند به رفع آبریزش یا گرفتگی بینی کمک کند. توصیه می‌شود این گرد گیاهی را در منزل و فضای خصوصی مصرف کنید؛ چراکه استشمام آن باعث بروز عطسه‌های متوالی می‌شود و ممکن است برای مصرف در فضاهای عمومی چندان مناسب نباشد. همچنین به یاد داشته باشید که انفیه را حتماً از فروشگاه‌ها و عطاری‌های معتبر تهیه کنید تا محصول خریداری شده 100% طبیعی بوده و از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

طرز تهیه انفیه در خانه

پایه اصلی انفیه سیاه دانه و گیاهی دیگری بنام کندش است که ظاهری سیاه رنگ دارد. برای تهیه انفیه مقداری از گیاه کندش را با دو برابر وزن آن سیاه دانه ترکیب و آسیاب می کنند و به عنوان انفیه استفاده می کنند. حتما به میزان مصرف تان انفیه بسازید چون مانده آن برای بدن مضر است.

مضرات انفیه

به‌طورکلی پژوهش‌های انجام شده بر انفیه و اثرات آن بر بدن نشان داده‌اند که این پودر عوارض جانبی و خطرهای خاصی برای بدن افراد معمولی نداشته و مصرف آن مشکلی برای سلامت ایجاد نمی‌کند. بااین‌وجود، به یاد داشته باشید که قبل از مصرف این پودر باید با پزشک خود مشورت کنید.

افرادی که در شرایط خاص هستند – مانند بارداری، پس از عمل جراحی یا مبتلا به نارسایی قلبی – باید از مصرف این گرد گیاهی خودداری کنند، چراکه عطسه‌های متوالیِ ناشی از مصرف آن می‌تواند مشکلاتی را برای آن‌ها به وجود آورد.

همچنین برخی از افراد باور دارند که مصرف انفیه در درازمدت می‌تواند باعث بروز سرطان بینی شود که البته این ادعا هنوز توسط مطالعات علمی مورد بررسی قرار نگرفته و درستی آن مشخص نیست. در هر صورت پیشنهاد می‌شود که در مصرف انفیه تعادل داشته باشید و زیاده‌روی نکنید.

منبع healthline.com
3 نظرات
 1. حسینی می گوید

  سلام به پزشکم گفتم نمی دونست چی هست!

  1. ناشناس می گوید

   پزشک طب سنتی باید بری‌ عزیزم

 2. علیرضا می گوید

  سلام وابستگی شدید به انفیه پاکستانی پیدا کرده ام و در روز چندین بار استفاده میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.