طب آیورودا چیست و چه فوایدی دارد

0

طب آیورودا روشی سنتی از طب شفا بخشی است که ریشه و نژاد آن در شبه قاره ی هند یافت می شود. به طور کلی طب آیورودا مبنی بر روش های دستی و درک نیروهای انرژی موجود در طبیعت می باشد. مثل دوشا (dosha) که بیشتر تحت عنوان واتا (Vata) دوشا، پیتا (Pitta) دوشا و کافا (Kapha) دوشا شناخته می شوند.

با هماهنگ کردن این نیرو های مختلف و حفظ یکپارچگی انرژی موجود در طبیعت، می توانیم جسم و روح واقعی خودمان را انسجام ببخشیم. هنگامی که این نیرو ها و جریان های پرانرژی در بدن بهینه سازی می شوند، این امر منجر به سلامت بهتر بدن فرد می شود.

این بخش از ماورای فلسفه، کاربرد شفابخشی نیز دارد. بسیاری از گیاهان و درمان های معمولی که در این عمل گنجانده شده اند، از لحاظ علمی بررسی و تایید شده اند. هزاران سال پیش، طب آیورودا می توانست، تاثیرات مهمی در بدن داشته باشد. اما امروزه متخصصین عرصه ی پزشکی، با آگاهی داشتن از علم و ابزار پیشرفته، توانسته اند بسیار فراتر از این درمان های طبیعی مجهز شوند.

با 8 راه مختلف می توان به طور کاربردی، طب آیورودا را عملی کرد که شامل ضربان، مدفوع، ادرار، زبان، شکل ظاهری، لمس، بینایی و یا گفتار است. هنگامی که بیماری تشخیص داده می شود، درمان می تواند به شکل های بسیاری مانند ماساژ، یوگا، مراقبه و با مصرف خیسانده های گیاهی و تهیه ی گیاهان منحصر به فرد، پیدا می شود.

فواید طب آیورودا

استرس و اضطراب

همان طور که ذکر شد، مراقبه، بخش مهمی از درمان آیورودا است. که به تعادل سطح هورمونی و  پیشگیری از سطح استرس و اضطراب، به شکل زیادی، کمک می کند.

فشار خون

انواع مختلفی از گیاهان و غذا ها وجود دارند که برای کاهش فشار خون، مفید می باشند. هل، گیلاس زمستانی، آب قاشقی، همچنین عسل و سیر، به شکل گسترده ای در این درمان طبیعی، مانند مدیتیشن و ماساژ، استفاده می شوند.

بهبود آسیب یا بیماری

تمیز کردن پوست با روغن های مهم و مورد نیاز، نوعی عمل ماساژ کلیدی در آیورودا محسوب می شود. به طوری که این عمل بسیار شناخته شده است و به منظور افزایش گردش خون و کاهش التهاب مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این گیاهانی مانند ریحان و گیلاس زمستانی را برای درمان دهان یا استفاده موضعی تجویز می کنند. که به سرعت زخم را التیام داده و اثرات ظاهری آن را از بین می برد.

کاهش وزن

یکی از  3 نوع دوشا (dosha) مربوط به فعالیت های متابولیکی می باشد. که هر روز می تواند توسط متغیر های مختلف بی شماری، تحت تاثیر قرار گیرد. هنگامی که از طب آیورودا جهت کاهش وزن استفاده می شود، ترکیبی از رژیم آیورودا مورد استفاده قرار می گیرد که برای رفع استرس و برخی از روغن های ضروری و پیشگیری از پرخوری و افزایش متابولیسم، کمک فراوانی می کند. همچنین به توانایی در کاهش وزن طبیعی بدنتان کمک می کند.

تعادل هورمونی

در درمان های آیورودا از جینسینگ پرویی و برزیلی، گیلاس زمستانی و جوی دو سر، برای تنظیم تیروئید و کاهش علائم مربوط به هورمون ها در بدن استفاده می شود.

دیابت

بسیاری از درمان های آیورودا مربوط به تنظیم سوخت و ساز بدن و فرآیند هایی مانند هضم، جذب مواد مغذی و انتشار هورمون ها هستند که نقش بسزایی را ایفا می کنند. بنابراین هنگامی که از آیورودا برای درمان دیابت استفاده می شود، می توان با مصرف موادی مانند شنبلیله، تخم ریحان، گیاه اوجن تفاوت عمده ای را در بدن ایجاد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.