فواید ورزش بوکس

0

فعالیت جسمانی در هر شکلی، حتی پیاده‌روی، برای سلامتی مفید است و بهتر از نشستن بر روی مبل می‌باشد. البته تمام فعالیت‌ها یکسان نیستند. بوکس یکی از سخت‌ترین ورزش‌هاست که ریه‌ها، قلب و عضلات را درگیر می‌کند. اگر بتوانید از پس این ورزش سخت برآمده و بر آن چیره شوید، پاداش‌تان فواید ورزش بوکس است که طول عمرتان را افزایش داده، استرس را کم کرده و عضلات‌تان را بیشتر می‌کند.

فواید ورزش بوکس برای قلب و ریه‌ها

بوکس یک ورزش سخت است و حسابی از بدن – به ویژه قلب و ریه‌ها – کار می‌کشد. یک دقیقه استراحت میانِ راندهای مسابقۀ بوکس حتی برای نفس تازه کردن بازیکنان هم کافی نیست. تمرکزی که بر روی ضربات مشت مکرر وجود دارد باعث می‌شود تا در طول زمان سیستم قلب و عروق شما تقویت شود. هرچه ریه‌ها و قلب‌تان در وضعیت بهتری باشند، سلامتی کلی‌تان نیز بهبود می‌یابد.

وقتی قلب و ریه‌ها قوی‌تر می‌شوند، خون نیز بهتر در سراسر بدن پمپاژ می‌گردد و این بر روی زندگی روزمره‌تان اثر می‌گذارد. بدن‌تان بعد از تجربۀ استرس و تقلای جسمانی نظیر بالا رفتن از پله‌ها، سریع‌تر ریکاوری می‌شود. از دیگر فواید ورزش بوکس می‌توان به بهبود خواب و کاهش خطر حملات قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. در یک کلام، بوکس می‌تواند زندگی‌تان را نجات دهد.

چربی‌سوزی

بوکسرها ورزشکارانی خوش‌اندام هستند و چربی بسیار کمی دارند. یکی از دلایل کم بودن چربی در این ورزشکاران این است که بوکس ورزشی مبتنی بر گروه‌های وزنی می‌باشد. در چنین ورزشی، شرکت‌کنندگان باید با افرادی مسابقه دهند که هم‌وزن‌شان هستند. بنابراین هدف ورزشکاران این است که در سبک‌ترین گروه وزنی ممکن قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید:

البته حتی اگر بوکس مبتنی بر گروه وزنی هم نبود، باز هم بوکسرها در حالت طبیعی بدون چربی می‌بودند. تمرینات بوکس باعث می‌شوند تا در هر یک دقیقه حدود 30 کالری بسوزانید. یک تمرین شدید 30 دقیقه‌ای می‌تواند 900 کالری بسوزاند. حتی اگر یک بوکسر بخواهد که وزن‌اش را بالا ببرد، انجام اینکار با توجه به میزان انرژی‌ای که هنگام تمرین کردن می‌سوزاند، بسیار دشوار خواهد بود.

چربی‌سوزی کمک می‌کند تا سالمتر باشید و از بیماری‌های قلبی، دیابت نوع 2 و درد مفصل دور بمانید. البته هر کسی به سوزاندن چربی نیاز ندارد، اما اگر پزشک‌تان تشخیص داده که اضافه وزن دارید، ورزش بوکس می‌تواند کمک حالتان شود.

رشد عضلات

در ورزش بوکس، شما با یک مشت زدن، تمام عضلات بالا‌تنه و پایین‌تنه را درگیر می‌کنید و سپس عقب‌نشینی کرده و به اطراف حرکت می‌کنید. این فعالیت‌ها باعث می‌شوند که عضلات همواره به طور حداکثری درگیر باشند و قدرت و سرعت خود را به کار بشکند.

بوکسرها اصطلاحا عضلاتی پرطاقت دارند که به آنها کمک می‌کنند تا قدرت کافی را به وجود آورده و آن را به مشت‌هایشان انتقال دهند. داشتن حجم عضلانی بیشتر باعث افزایش طول عمر، جلوگیری از دیابت نوع 2 و بهبود کیفیت زندگی می‌شود. عضلات بیشتر همچنین کمک می‌کنند تا جذاب‌تر باشید و عزت نفس‌تان بالا برود.

کاهش استرس

وقتی داخل رینگ هستید و حریف‌تان همواره در تلاش برای مشت زدن به شماست، مطمئنا احساس آرامش نخواهید کرد، اما تمرین کردن همانند یک بوکسر می‌تواند آرام‌تان کند. به طور کلی ورزش کردن روشی موثر برای کاهش استرس است و باعث ترشح هورمون احساس خوب یا دوپامین می‌شود. یکی از بهترین فواید ورزش بوکس این است که می‌توانید به کیسۀ بوکس مشت بزنید و با اینکار خشم و استرس را کاهش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.