بادیان ختایی | خواص، مصارف و خطرات احتمالی

0

بادیان ختایی یا انیسون ستاره‌ای نوعی ادویه است که از میوۀ درخت همیشه سبزِ Illicium verum یا همان بادیان ختایی بدست می‌آید. نام درستی برای این گیاه انتخاب شده است، زیرا حاوی غلاف‌های ستاره‌ای شکل است که دانه‌های ادویه در آن قرار دارند. طعم این دانه‌ها به شیرین بیان شبیه است.

بدلیل شباهت در طعم و نام، انیسون ستاره‌ای معمولا با گیاه انیسون (بادیان رومی) اشتباه گرفته می‌شود. این دو گونۀ گیاهی ارتباطی با یکدیگر ندارند.

شهرتِ بادیان ختایی تنها بدلیل طعم خاص و مصارف آن در آشپزی نیست، بلکه این گیاه فواید دارویی نیز دارد.

در این مقاله به بررسی خواص، مصارف و خطرات احتمالی بادیان ختایی خواهیم پرداخت.

سرشار از ترکیبات بیواکتیو قدرتمند

گیاهان دارویی و ادویه‌جات معمولا قهرمان‌های ناشناختۀ دنیای سلامتی و تغذیه هستند و بادیان ختایی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اطلاعاتی دربارۀ محتوای ویتامین و مواد معدنی این گیاه در دسترس نیست. با توجه به اینکه احتمالا در هر مرتبه مقدار کمی از این ادویه را استفاده می‌کنید، ارزش غذایی آن شاید چندان قابل توجه نباشد.

در هر صورت، این گیاه منبع قابل توجهی از برخی ترکیبات بیواکتیو قدرتمند است که همگی در سلامتی نقش مثبت و چشمگیری دارند.

ارزشمندترین عنصرِ انیسون ستاره‌ای ممکن است در ذخایر متراکمِ فلاونوئیدها و پلی‌فنول‌های این گیاه نهفته باشد. ممکن است بخش زیادی از فواید و مصارف گستردۀ این گیاه ناشی از وجود این ترکیبات باشند.

برخی از ترکیبات اصلی و مفید برای سلامتی که در بادیان ختایی وجود دارند عبارتند از:

  • لینانول
  • کوئرستین
  • آنتول
  • اسید شیکمیک
  • گالیک اسید
  • لیمونن

این ترکیبات در کنار یکدیگر ممکن است در خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی و ضدمیکروبی بادیان ختایی نقش داشته باشند.

برخی از پژوهش‌های حیوانی و درون‌کشتگاهی نشانگر این هستند که ظرفیتِ آنتی‌اکسیدانی این ادویه ممکن است حتی حاوی خواص ضدسرطانی – نظیر کاهش اندازۀ تومور – باشد.

در نهایت باید گفت که برای درکِ بهترِ عملکرد ترکیبات بیواکتیو انیسون ستاره‌ای در بدن، به مطالعات بیشتری نیاز است.

فواید دارویی بادیان ختایی

هزاران سال است که از بادیان ختایی در طب سنتی چین استفاده می‌شود و همچنین اخیرا در برخی از روش‌های طبی در غرب نیز پذیرفته شده است.

بخش زیادی از افزایش محبوبیت این گیاه دارویی ناشی از خواص ضدمیکروبی و فواید دارویی آن است.

توانایی‌های ضدویروسی

یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های انیسون ستاره‌ای که با فارماکولوژیک ارتباط دارد، محتوای اسید شیکمیک است.

اسید شیکمیک ترکیبی است که توانایی‌های ضدویروسی قدرتمندی دارد. در واقع، این اسید یکی از اصلی‌ترین ترکیباتِ فعالِ موجود در Tamiflu است که نوعی داروی محبوب برای درمان آنفلوآنزا می‌باشد.

در حال حاضر، اصلی‌ترین منبع اسید شیکمیک برای تولید داروها، بادیان ختایی است. از آنجایی شیوعِ آنفلوآنزا همچنان به‌عنوان یک تهدید برای سلامتی عمومی در حال افزایش و ادامه یافتن است، تقاضا برای گیاه بادیان ختایی نیز در حال افزایش می‌باشد.

برخی از پژوهش‌های درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که روغن اسانسِ انیسون ستاره‌ای ممکن است برخی از عفونت‌های ویروسی نظیر هرپس سیمپلکس نوع 1 را درمان کند.

اگرچه استفاده از بادیان ختایی برای درمان آنفلوآنزا رایج است، اما برای تایید فواید آن برای درمان سایر عفونت‌ها در انسان‌، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

بیشتر بخوانید:

بادیان ختایی

فواید ضدباکتریایی

یکی از فواید دارویی و مهم بادیان ختایی این است که می‌تواند رشد باکتری‌ها در بسیاری از بیماری‌های رایج را مهار کند.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که عصارۀ انیسون ستار‌ه‌ای به اندازۀ داروهای آنتی‌بیوتیک برای مقابله با باکتری‌های بیماری‌زا و مقاوم در برابر دارو موثر می‌باشد. این خاصیت ممکن است به ویژه برای تولید داروهای آنتی‌بیوتیک جدید در آینده مفید باشد.

همچنین مطالعات درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که ترکیبات بیواکتیوِ بادیان ختایی ممکن است برای درمان عفونت‌های مجاری ادراری که ناشی از باکتری‌های متفاوت هستند موثر باشند.

یک مطالعۀ جداگانه نشان داده است که عصارۀ بادیان ختایی برای کاهش رشد باکتری E. coli در یک پتری دیش (ظرف آزمایشگاهی) نسبتا موثر بوده است. اگرچه این عصاره به اندازۀ آنتی‌بیوتیک‌های رایج موثر نبوده است.

در حال حاضر، اغلب تحقیقات انجام شده بر روی خواص ضدباکتریاییِ بادیان ختایی به مطالعات حیوانی و درون‌کشتگاهی محدود هستند. برای درک بهتر عملکرد این ادویه به مطالعات بیشتری نیاز است.

اضافه کردن بادیان ختایی به پخت و پز

بادیان ختایی طعمی خاص و شبیه به شیرین بیان، بادیان رومی یا رازیانه داشته، اما با این گونه‌های گیاهی ارتباطی ندارد. این ادویه جفتی مناسب برای گشنیز، دارچین، هل و میخک می‌باشد.

می‌توانید بادیان ختـایی را به صورت درسته یا به شکل پودر در آشپزی استفاده کنید.

این ادویه معمولا در غذاهای کلاسیکِ چینی، ویتنامی، هندی و خاورمیانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از بادیان ختایی به‌عنوان یک طعم دهنده در گوشتابه‌ها، سوپ‌ها و خورش کاری رایج است.

در طب سنتی و طب چینی، انیسون ستاره‌ای درون آب دَم داده می‌شود تا یک چای برای درمان عفونت‌های تنفسی، حالت تهوع، یبوست و سایر مشکلات گوارشی بدست آید.

انیسون ستاره‌ای همچنین یک چاشنی عالی برای غذاهای شیرین و دسرها است.

اگر تا به حال از این ادویه در پخت و پز خود استفاده نکرده‌اید، فراموش نکنید که تنها مقدار کمی از آن می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. استفاده از انیسون ستاره‌ای را با مقادیر کم شروع کرده و سپس در صورت علاقه آن را افزایش دهید.

خطرات احتمالی

به طور کلی بادیان ختایی چینی و خالص برای اغلب مردم بی‌خطر است. با این حال، گزارشاتی دربارۀ واکنش‌های آلرژیک به این گیاه وجود دارد.

یک نگرانی جدی برای مردم، نوعِ ژاپنیِ بادیان ختـایی است که به نوع چینی آن بسیار شبیه می‌باشد، با این تفاوت که بادیان ختایی ژاپنی بسیار سمی است.

گفته می‌شود که انیسون ستاره‌ای ژاپنی حاوی سموم عصبی (نوروتاکسین) است که می‌توانند به علائم جسمانی جدی نظیر تشنج، توهم و حالت تهوع منجر شوند.

انیسون ستاره‌ای ژاپنی و انیسون ستاره‌ای چینی تقریبا شکلی کاملا یکسان دارند. نشان داده شده که برخی از منابع در دسترسِ انیسون ستاره‌ای چینی با نوع ژاپنی آن مخلوط شده‌اند.

بعلاوه، گزارشاتی مبنی بر واکنش‌های شدید و احتمالا کشنده این گیاه در نوزادان وجود دارد.

تصور می‌شود که این موارد ناشی از آلودگی‌ ناشناخته با ادویۀ ژاپنی بوده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود که از دادن بادیان ختایی به نوزادان و کودکان خودداری کنید.

برای محتاط بودن، بهتر است که منبعِ بادیـان ختایی خریداری شده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاملا از بادیان ختایی چینی تهیه شده باشد.

اگر به طور 100 درصد از منبع یا خلوص ادویه اطلاع ندارید، بهتر است که برای پیشگیری از مسمومیت تصادفی، در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.