بهترین تکنیک های مدیریت زمان

0

شاید عجیب به نظر برسد اما امروزه، زمان منبعی کمیاب است. این منبع گرانبها ذره‌ذره از دست می‌رود و صدای شکسته شدنش به گوش می‌رسد. تعهدات بیش از اندازه در محل کار، به خانواده، دوستان و رفت و آمدها هیچ فرصتی را برای رفتن به باشگاه ورزشی یا خواندن یک کتاب باقی نمی‌گذارند. بسیاری از انسان‌ها مشغول معاملۀ وقت و زمان خود با پول هستند و این موضوع زمانی که مقدار هر دو پایین می‎آید، خسته‌کننده می‌شود. چه کاری میتوان برای مدیریت زمان و پیشگیری کردن از یک زندگی خسته‌کننده کرد؟ با ما همراه باشید.

در ادامه بهترین تکنیک های مدیریت زمان را بررسی میکنیم. با استفاده از این تکنیک ها میتوانید زندگی آسوده تر و بدون استرس را تجربه کنید.

از «بله» گفتن به همه چیز دست بکشید

کلمه‎ی «نه»، کلمه ای قدرتمند می باشد که ما  چندان از آن استفاده نمی کنیم. «بله» گفتن به هر چیزی به بدان معناست که شما به طور موثری در حال «نه» گفتن به چیزهایی هستید که از قبل نسبت به آن ها تعهد دارید. نوشیدنی خوردن با دوستان؟ حتما! که این به معنای «نه» گفتن به باشگاه رفتن، خواب کافی داشتن، خواندن کتابی که تنها 18 صفحه از آن را خوانده‎اید و چیزهای متفاوت بیشتری می باشد. از این کار دست بکشید و در مورد انرژی و وقتی که برای آن می گذارید بیشتر فکر کنید. توانایی انجام این کار نتایج فوق العاده ای در زندگی و مدیریت زمان خواهد داشت.

زمان مشخصی را برای خود کنار بگذارید

اینکه بگویید قصد دارید به ورزش بپردازید، کار آسانی است اما در تقویم هیچ زمان مشخص شده ای برای انجام آن وجود ندارد. امسال مقدار قابل توجهی از زمان را به خودتان اختصاص دهید و آن را برای خود نگه دارید. این شما هستید که به زمان خود رأی می دهید و اختصاص دادن میزانی از آن برای حفظ سلامتی، سالم ماندن عقل و پیشگیری از کار افتادگی امری بسیار مهم است. این به خود شما بستگی دارد که مقداری فضای خالی را برای خود در برنامه تان‎ بگنجانید.

از مدیتیشن کمک بگیرید

با اینکه اختصاص دادن 10 الی 20 دقیقه به انجام کاری دیگر علاوه بر کارهای قبلی خود، به نظر امری بیهوده می آید، اما میلیون ها نفر نمی توانند در مورد فواید مدیتیشن اشتباه کنند. مدیتیشن، شما را از آنچه که هستید بهتر می کند. انجام آن به شما کمک خواهد کرد تا در طول روز متمرکز، آرام و کارآمدتر باشید. نظم و ترتیب مضاعفی که از بخشیدن زمانی برای مدیتیشن به دست می آید، در زندگی سه برابر می شود. یک تمرین را شروع کنید و آن را به طور پیوسته انجام دهید. پس از یک هفته، تبدیل به استادی منورالفکر نخواهید شد، اما با ادامه‎ی تمرینات، تغییرات قابل توجهی را خواهید دید. در انجام مراقبه باید همانقدر صبور باشید که با باغی از سبزیجات هستید. امروز دانه های گیاهان را می کارید و در آینده محصول آن را برداشت می کنید.

مدیریت زمان

تلویزیون را از برنامۀ خود حذف کنید

سپری کردن اوقات خود با دیدن برنامه های مفرح تلویزیون جهت تمدد اعصاب مناسب است اما در واقعی موجب هدر رفتن زمان شما می شود. شما نباید اجازه دهید که این زمان گرانبها از دست برود. برنامه هایی را که به دیدن آنها نیاز دارید را انتخاب کنید و سپس به برنامه ریزی و مدیریت زمان برای اقات فراغت خود در غروب ها بپردازید. ورزش های کششی انجام دهید، یوگا کار کنید، وقتی را به آشپزی اختصاص دهید و یا کتاب بخوانید. لیستی از موارد مراقبت از خود را تهیه کنید؛ این لیست بواسطه‌‎ی برنامه های تلویزیونی به «لیست آرزوها» معروف شده است. از حرف‎های الکی زدن دست بردارید و سکان زندگی خود را در دست بگیرید.

حین صرف غذا آرامش را برای خود مهیا کنید

این بار تلاش کنید با آرامش بیشتری به صرف غذای خود بپردازید. بدن به زمان کافی برای هضم و جذب غذا نیاز دارد و ذهن نیز نیازمند مدت زمانی جهت استراحت است. کمی مکث کردن و دور شدن از فعالیت های استرس‎زا به بازگرداندن انرژی از دست رفته ی شما کمک می کند. این عمل همچنین نظم و ترتیب مورد نیاز شما طی هفته های آینده را به شما برمی گرداند. برای غذایی که می خورید سپاسگذار باشید، چند نفس عمیق بکشید، بوی غذاها را استشمام کرده و به مزه و بافت غذاها توجه کنید. به محیط اطرافتان به مانند یک نقاشی نگاه کنید. دست کشیدن از انجام تشریفات زیاد برای وعده‎های غذایی خود، موجب می شود تا بر روی مدیریت زمان تسلط بیشتری داشته باشید.

زمانی را برای اوقات فراغت به خود اختصاص دهید

هر 25 دقیقه یک بار به مدت 5 دقیقه به انجام حرکات کششی بپردازید. ورزش‎های جهشی، انواع حرکات شنا، ورزش اسکوات و یا هر ورزش دیگری که بدن به آن نیاز دارد و برای شما مفید است. این امر کمک می کند تا فعالیت های روزانه‎ تان تنظیم شده و گردش خون در بدن شما منظم شود، متابولیسم بدنتان افزایش پیدا کند و فعالیت های مغزی شما نیز مرتب گردد. ما نمی توانیم برای انجام کاری بیش از 30 دقیقه تمرکز کنیم، بدون آنکه مقداری از نظم و ترتیب های کاریمان را از دست بدهیم. این تمرین به شما کمک می کند که به بدن خود احترام بگذارید، روی فرم باقی بمانید و  تمرکز بیشتری برای انجام فعالیت های خود داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.