فواید حرکت پروانه برای تندرستی

0

حرکت پروانه یک ورزش ایروبیک به شمار می آید که به طور همزمان پا، دست و هسته ی بدن را درگیر می کند و تاثیر بسیار زیادی بر آماده سازی بدن و همچنین سوزاندن کالری دارد. از آن جایی که این حرکت به هیچ گونه تجهیزاتی نیاز ندارد و فقط وزن بدن را درگیر می کند، میزان کالری سوزی به میزان وزن بدن بستگی دارد. برای مثال یک فرد با وزن ۱۵۰ پوند وزن ( ۶۸ کیلوگرم) با هر نیم ساعت انجام این حرکت ۲۷۰ کالری می سوزاند درحالی که یک فرد با وزن ۲۰۰ پوند ( ۹۰ کیلوگرم) در همین مدت زمان ۳۶۰ کالری می سوزاند.

روش انجام حرکت پروانه بسیار ساده است و می توان آن را در هرجایی انجام داد به همین دلیل این حرکت حتی در میان کودکان و افرادی که از نظر جسمی در شرایط مساعدی نیستند نیز محبوبیت زیادی دارد. حرکت پروانه به دلیل پرش های مکرر اثرات منفی را نیز می تواند به همراه داشته باشد اما مزایای آن بر معایب آن غلبه می کنند.

نحوه انجام دادن حرکت پروانه

انجام حرکت پروانه کاری بسیار ساده است و درست انجام دادن آن اثراتی را که بر روی بدن و ضربان قلب می گذارد چند برابر می کند.

مرحله ۱: درحالی که صاف ایستاده اید با بالا بردن همزمان دست ها بر روی سر و پریدن به طوری که پاها با یک زاویه ی ۶۰ درجه در راستای پهلو قرار بگیرند این حرکت را آغاز کنید.

مرحله ۲: با هربار شروع حرکت بعد، مجددا مرحله ی اول را تکرار کنید. دستان خود را در کنار پهلوها پایین بیاورید و پرش های آرامی را به طوری که پاها همراه با یکدیگر عقب بروند انجام دهید.

مرحله ۳: سعی کنید در عوض این که پاها را کاملا روی سطح زمین قرار دهید روی انگشتان پا بایستید.

مرحله ۴: هسته ی بدن خود را ثابت و محکم نگه دارید.

در ادامه به فواید حرکت پروانه میپردازیم.

سلامت قلب

افزایش ضربان قلب در طول انجام این حرکت یکی از بهترین روش ها برای حفظ جریان طبیعی خون در سرتا سر سیستم گردش خون بدن می باشد. با انجام حرکت هایی مانند حرکت  پروانه از بدن در برابر تصلب شرایین، حملات قلبی و بیماری سرخرگ های قلبی محافظت کنید.

کاهش وزن

هنگامی که ضربان قلب بالا می رود میزان چربی سوزی و کالری سوزی نیز افزایش می یابد. میزان کالری سوزی به وزن بدن بستگی دارد اما لازم است که این حرکت در زمره ی ورزش هایی که برای کاهش وزن انجام می دهید قرار بگیرد.

میزان استرس

ورزش کردن یک راه حل طبیعی برای از بین بردن استرس به شمار می آید زیرا انجام کارهای فیزیکی بخصوص ورزش های سنگین باعث می شوند تا مواد شیمیایی مختلفی در بدن ترشح شوند. یکی از این مواد هورمون ایندورفین می باشد که به بدن انرژی می بخشد و استرس را دور می کند.

آماده سازی بدن

حرکت پروانه یک حرکت ایده آل برای نرمش دادن به بدن قبل از ورزش به شمار می آید زیرا این حرکت باعث می شود بدون این که ماهیچه ها خسته شوند میزان ضربان قلب بالا برود.

انعطاف پذیری

انجام دادن این حرکت به طور مرتب باعث می شود که به تدریج انعطاف پذیری بدن و قدرت ماهیچه ها بخصوص در نواحی شانه، دست، ران و پا افزایش یابد.

ورزش فراگیرنده

می توان گفت حرکت پروانه تمامی بدن را درگیر می کند یعنی این حرکت یک روش موثر برای ورزش دادن تمامی عضلات بدن به صورت همزمان می باشد.

استقامت

حرکت پروانه می تواند خسته کننده باشد بنابراین اگر احساس کردید که استقامت فیزیکی خود را از دست داده اید این حرکت می تواند به افزایش تدریجی طاقت و استقامت بدن کمک کند.

تعادل و هماهنگی

هنگامی که بدن خسته می شود انجام دادن این حرکت نیز کاری دشوار می شود بنابراین می توان گفت که حرکت پروانه در بهبود تعادل و هماهنگی بدن نقش مهمی را ایفا می کند.

هشدار

قبل از این که به برنامه ی روز مره ی خود انجام دادن حرکت پروانه را اضافه کنید ابتدا بدن خود را نرمش داده و حرکات کششی مناسب را انجام دهید. قبل از انجام هرگونه حرکت بخصوص اگر بیمار یا باردار هستید با پزشک خود مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.