فواید کافئین برای سلامتی

0

کافئین ترکیبی است که در دانه‌های قهوه، برگ‌های چای، دانه کولا، یربا ماته، میوه گوارنا و کاکائو یافت می‌شود. کافئین خواص محرکی دارد و همین باعث شده تا برای افزایش انرژی به گزینه‌ای بسیار محبوب تبدیل شود. در اغلب موارد کافئین را به نوشیدنی‌های انرژی‌زا، نوشابه‌ها و سایر محصولات انرژی‌زا اضافه می‌کنند. در این مقاله به بررسی فواید کافئین برای سلامتی می‌پردازیم.

بیماری پارکینسون

تحقیقی که در مجله Journal of the American Medical Association منتشر شده نشان می‌دهد که مصرف منظم کافئین به کاهش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون کمک می‌کند.

بیماری آلزایمر

یافته‌های پژوهشی که در مجله Neurobiology of Aging چاپ شده، نشان می‌دهد که مصرف متعادل کافئین برای حیواناتی که از بیماری آلزایمر رنج می‌بردند مفید بوده است. برای بررسی اثرات کافئین بر روی انسان در این مورد، به تحقیقات بیشتری نیاز است. البته نتایج مطالعات حیوانی نویدبخش هستند.

بیماری‌های مغز

در مطالعه‌ای که توسط محققین دانشگاه Illinois انجام شده، دانشمندان دریافتند که کافئین ممکن است بتواند به طور ویژه التهاب مغزی مرتبط با بیماری‌های مغزی را مسدود کند.

التهاب

التهاب با بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات مزمن پیوند خورده است. خوشبختانه مطالعه‌ای که در مجله Amino Acids منتشر شده نشان می‌دهد که مصرف مکمل کافئین به همراه ورزش شنای متعادل، التهاب را کاهش می‌دهد.

افسردگی

فواید کافئین در این مورد کمی بحث‌برانگیز هستند. با این حال، بررسی 12 مطالعۀ مختلف که جمعا بر روی 350 هزار نفر انجام شده بود، نشان می‌دهد که مصرف مقدار کمی قهوه که حاوی سطح پایینی از کافئین است، اثری حفاظت‌کننده در برابر افسردگی دارد. اگر به افسردگی دچار هستید یا در خطر ابتلا می‌باشید، بهتر است روزانه فقط یک فنجان قهوه کم‌کافئین میل کنید.

فواید کافئین برای دیابت

محققین دریافته‌اند که مصرف بالای کافئین با کاهش خطر دیابت در مردان مرتبط است، اما این اثر بر روی زنان کاملا برعکس می‌باشد و خطر ابتلا به دیابت را در آنان افزایش می‌دهد. اگر شما یک زن هستید و مستعد دیابت، بهتر است در مصرف کافئین محتاطانه عمل کنید.

بیماری قلبی

پژوهشی نشان می‌دهد مصرف قهوه می‌تواند خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را کاهش دهد. البته هنوز مشخص نیست که این اثر ناشی از کافئین است یا سایر ترکیبات موجود در قهوه.

خطر کلی مرگ

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مصرف قهوه به کاهش «مرگ و میر ناشی از تمام دلایل» کمک می‌کند. مرگ و میر ناشی از تمام دلایل به طور کلی به مرگ‌هایی گفته می‌شود که دلیل مشخصی ندارند. در این مطالعه مشخص گردید که بیشترین میزان کاهش در مرگ و میر ناشی از تمام دلایل، در افرادی بوده است که روزانه 4 فنجان قهوه میل می‌کرده‌اند.

سایر فواید کافئین

  • کاهش خطر ابتلا به سرطان
  • پیشگیری از سرطان مخاط رحم
  • پیشگیری از سرطان پوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.