درمان سلولیت با روش های طبیعی

0

سلولیت یا Cottage cheese skin به پدیدار شدن لکه های برجسته یا گود مانند بر روی پاها، باسن، شکم و پشت بازوها بخصوص با افزایش سن گفته می شود. اساسا هنگامی که توده هایی از چربی در زیر پوست داشته باشید که با بافت های پیوندی پوست تماس پیدا کنند، با این لکه های پوستی مواجه می شوید. از جمله دلایل بروز سلولیت می توان به عدم تحرک، تغییرات هورمونی و رژیم غذایی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی روش های طبیعی برای درمان سلولیت میپردازیم.

یکی از دلایل بسیار مهمی که افراد بزرگسال به افتادگی پوست و سلولیت دچار می شوند، تجمع ناهموار بقایای بافت چربی در زیر پوست می باشد. این وضعیت در زنان بیشتر از مردان رواج دارد؛ به طوری که حدود 80 درصد از زنان کمابیش به این وضعیت دچار هستند؛ بخصوص هنگامی که پا به سن گذاشته و پوست آن ها قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. با این وجود تمام افراد، حتی نوجوانانی که با تغییرات هورمونی و وزن سر و کار دارند نیز ممکن است به این وضعیت دچار شوند.

سلولیت یک عارضه جدی یا خطرناک نیست، بنابراین بسیاری از افراد به دنبال روش هایی طبیعی برای درمان سلولیت بدون نیاز به مراجعه به پزشک هستند. شدت سلولیت در برخی افراد می تواند ناشی از تغییراتی مانند افزایش یا کاهش وزن، بارداری یا کمتر پوشیدن لباس در تابستان باشد.

دلایل سلولیت

عوامل اصلی که در ابتلا به سلولیت نقش دارند عبارتند از:

  • رژیم غذایی نامناسب
  • جمع شدن آب در زیر پوست (که موجب ورم بدن می شود)
  • کم آب شدن بدن
  • اختلال در گردش خون
  • ساختار ضعیف کلاژن پوست
  • اضافه وزن پیدا کردن یا افزایش چربی بدن
  • تغییرات هورمونی
  • عدم فعالیت فیزیکی (سبک زندگی کم‌تحرک)

روش های طبیعی برای درمان سلولیت

در ادامه پنج روش درمانی طبیعی برای درمان سلولیت معرفی شده اند:

خوردن غذاهای سالم

طبق بررسی های به عمل آمده، کاهش چربی اضافه بدن از طریق خوردن غذاهای سالم و افزایش فعالیت های فیزیکی، به کاهش و درمان سلولیت کمک می کند. کم کردن وزن و حفظ درصد مناسبی از چربی در بدن، در  کم کردن لکه های ناشی از سلولیت بسیار تاثیر گذار است. این موضوع میتواند برای افرادی که تمایلی به برداشتن چربی زیر پوست از طریق جراحی ندارند، بسیار خبر خوبی باشد.

بیشتر بخوانید:

مصرف بیشتر کلاژن

بافت پیوندی پوست یا لایه های پوست حاوی کلاژن می باشند؛ بنابراین هنگامی که پوست لطافت خود را از دست می دهد، سلولیت پدید می آید. کلاژن یکی از پروتئین های بدن است که برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست و شادابی و تقویت بافت های پوست اهمیت زیادی دارد. یکی از بهترین روش ها برای دریافت کلاژن بیشتر، مصرف سوپ قلم است. سوپ قلم حاوی آمینو اسیدهایی به نام پرولین و گلیسین می باشد که همراه با مقدار کمی از مواد معدنی مهم و حتی ترکیبات آنتی اکسیدانی، کلاژن تشکیل می دهند. کلاژن موجود در سوپ قلم باعث تقویت بافت پوست شده و به از بین بردن عوامل بالقوه بروز سلولیت کمک می کند.

مکمل‌های ضد سلولیت

برای این که با اطمینان بیشتری به وزن ایده آل خود برسید، همچنین از سلامت پوست و تمامی بدن نیز بهره مند شوید، توصیه ما به شما مصرف مکمل ها و مواد مغذی ضد سلولیت می باشد که عبارتند از:

  • آنزیم های بروملین و پروتئولیتیک
  • دانه کولا

همچنین عصاره قهوه سبز، انبه آفریقایی و فوکوزانتین نیز مکمل های دیگری هستند که خواص مشابهی دارند.

ورزش کردن

علاوه بر بهبود رژیم غذایی و مصرف مکمل های طبیعی، ورزش نیز می تواند به برطرف کردن چربی های اضافه بدن و سلولیت کمک کند. اگرچه ورزش هایی مانند دو استقامت در بهبود سوخت و ساز و سلامت بدن بسیار موثر هستند، اما توصیه ما به شما انجام ورزش های سبک تر می باشد. در سال 2011 مقاله ای در نشریه Obesity منتشر شد و بیانگر این بود که تمرینات تناوبی شدید (HIIT) نسبت به سایر تمرین ها در کاهش چربی زیر پوست و شکم موثرتر واقع می شوند.

استفاده از روغن ها برای بهبودی پوست

کرم های آرایشی بهداشتی یا کرم هایی که توسط پزشک برای برطرف کردن سلولیت تجویز می شوند، معمولا گرانقیمت بوده و کارایی چندانی ندارند. به علاوه، بیشتر این کرم ها حاوی مواد شیمیایی هستند که باعث وخیم تر شدن وضعیت پوست می شوند. بنابراین بهتر است خودتان در منزل برای درمان سلولیت، کرم گریپ فروت درست کنید. برای درست کردن این کرم باید از روغن اسانس گریپ فروت که باعث کاهش چربی پوست می شود و روغن نارگیل که به آب رسانی به بدن کمک می کند استفاده کنید.

منبع draxe.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.