عوارض کدئین چیست

0

احتمالا با داروی کدئین آشنایی دارید و می‌دانید که به‌عنوان یک مسکن محبوب توسط افراد بسیاری مصرف می‌شود. اما آیا با عواض کدئین هم آشنایی دارید؟ پزشکان همواره دربارۀ مصرف خودسر داروهای مسکن هشدار داده‌اند و تاکید می‌کنند که به هیچ‌وجه داروهای مسکن را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. در این مطلب به بررسی عوارض کدئین می‌پردازیم.

ایبوپروفن حاوی مقداری کدئین بوده و از آنجایی که یک نوع مخدر می‌باشد می‌تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد. اگرچه این داروها شما را از درد کشیدن نجات می‌دهند اما باید توجه داشته باشید که این یک روش موقتی برای تسکین درد است؛ چرا که با مصرف مداوم مسکن‌های کدئین‌دار بدن به آن وابسته شده و عوارضی برای فرد مصرف‌کننده به همراه دارد.

مشکلات گوارشی از عوارض و مشکلات شایع مصرف طولانی مدت داروهای کدئین‌دار مثل استامینوفن است.

کدئین چیست؟

کدئین (Codeine) یکی از داروهای مخدر است که با اثر ضد دردی که دارد تبدیل به یکی از پرمصرف‌ترین داروهای دنیا شده است. علاوه بر تسکین درد از این دارو برای رفع سرفه و اسهال هم استفاده می‌شود. داروی کدئین به منظور تسکین دردهای مفاصل، کمردرد، استخوان‌درد، دندان درد، سردرد، میگرن و دردهای پس از جراحی توسط پزشک تجویز می‌گردد. برخی از داروهای مسکن مثل استامینوفن و پروفن و برخی از داروهای ضد سرفه مثل شربت اکسپکتورانت دارای مقداری کدئین هم می‌باشند. ترکیب کدئین با این داروها اثر ضد درد آن‌ها را بیشتر می‌کند. همانند تمام داروهای مخدر مصرف کدئین هم اگر به طور مستمر ادامه یابد می‌تواند در شخص مصرف‌کننده وابستگی ایجاد نماید.

کدئین در اشکال مختلفی مثل قرص، کپسول، شربت و آمپول موجود می‌باشد.

نام‌های دیگر، موارد مصرف، تداخل دارویی و عوارض کدئین

 نام دیگر: Evacode

موارد مصرف: تسکین درد

عوارض کدئین :  تهوع و استفراغ، یبوست، خواب‌آلودگی، کاهش فشار خون و ضعف تنفس، اشکال در ادرار کردن، خشکی دهان، تعریق، گرفتگی صورت، سرگیجه، کاهش ضربان قلب، تپش قلب، افت فشار خون وضعیتی، افزایش فشار خون ریوی، کاهش دمای بدن، توهم، حالت خماری، تغییر خلق و خو، وابستگی، اختلال در تفکر، تنگی مردمک چشم، بثورات جلدی، کهیر و خارش پوست، کاهش میل جنسی، کاهش اشتها

تداخل دارویی: فلوکستین و پاروکستین، ریفامپیسین و دگزامتازون، داروهای ضدافسردگی، داروهای خواب‌آور، آرامبخش و آنتی‌هیستامین‌ها، الکل

میزان مصرف کدئین

باتوجه به اینکه کدئین یک داروی مخدر است و مصرف آن در دوزهای بالا می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد لازم است که میزان دقیق مصرف آن حتما توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول به منظور تسکین درد در بزرگسالان مقدار ۱۵ تا ۶۰ میلی‌گرم از دارو هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف می‌شود. این دارو بیشتر از ۶۰ میلی‌گرم در یک نوبت و ۲۴۰ میلی‌گرم در ۲۴ ساعت تجویز نمی‌شود.

نکاتی که در ارتباط با مصرف داروی کدئین باید بدانید:

هیچ‌گاه نباید به طور خودسرانه از داروهای حاوی کدئین برای درمان سرفه یا درد در کودکان و نوجوانان استفاده شود.

در صورتیکه مبتلا به بیماری آسم، بیماری تنفسی و بیماری التهاب روده هستید این دارو را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنید.

این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.

اگر بیمار مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت فراموش شده را رها کرده و به برنامه دارویی معمول باز گردد.

این دارو ممکن است موجب خواب‌آلودگی یا سرگیجه شود؛ بر همین اساس از انجام فعالیت‌های مستلزم هوشیاری، تا مشخص شدن اثرات کامل دارو خودداری کنید.

در صورت مصرف طولانی مدت داروی کدئین مصرف آن را با نظر پزشک قطع کنید.

در صورتیکه به کدئین و یا داروهای کدئین‌دار حساسیت دارید از مصرف آن خودداری کنید.

نباید از کدئین در بارداری استفاده کرد.

توصیه می‌شود از این دارو در دوران شیردهی استفاده نشود و یا در صورت نیاز تحت نظر پزشک استفاده شود.

توصیه‌های مهم

عوارض کدئین می‌تواند موجب بروز مشکلات تنفسی مرگبار در برخی کودکان شود.

در طول مدت مصرف داروی کدئین هر گونه علائم تضعیف سیستم عصبی مرکزی و سیستم تنفسی را گزارش کنید.

گرچه استفاده از داروهای کدئین دار به مهار سرفه در جریان یک سرماخوردگی کمک می‌کند اما در عین حال می‌تواند سبب بروز مشکلات تنفسی نیز شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.