تفاوت کلسترول HDL و LDL

0

کلسترولی که به‌عنوان چربی آن را می‌شناسیم، ماده‌ای است که به طور طبیعی در بدن همۀ ما یافت می‌شود. این ماده عمدتا توسط کبد ساخته شده، اما در غذای مصرفی ما نیز وجود دارد. بدن شما نیاز به کلسترول دارد تا به درستی عمل کند، زیرا در غشای هر سلول بدن، از جمله مغز، ماهیچه، اعصاب، کبد، پوست، قلب و روده مقداری چربی وجود دارد. کلسترول محلول در آب نیست و نمی‌تواند در خون شما آزادانه گردش کند، مگر اینکه خود را به پروتئین متصل کند تا لیپوپروتئین را تشکیل دهد که باعث انتقال کلسترول از طریق جریان خون می‌شود. لیپوپروتئین‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: لیپوپروتئین‌ با چگالی کم یا LDL و دیگری با چگالی بالا یا HDL. اگرچه هر دو نوع لیپوپروتئین به حمل و نقل کلسترول کمک می‌کنند، اما به هیچ وجه با هم یکسان نیستند. در این مطلب به بررسی تفاوت‌های میان کلسترول HDL و LDL می‌پردازیم.

تفاوت اصلی بین کلسترول HDL و LDL

ممکن است به نظر برسد که هر دو کلسترول HDL و LDL در بدن نقش مشابهی دارند، اما اینطور نیست. در حقیقت، هر دوی آن ها عملکرد، ساختار و اثرات بسیار متنوعی روی سلامت انسان می گذارند.

تفاوت در عملکرد

هر دو نوع لیپوپروتئین کلسترول را در خون حمل می کنند، اما اختلافات کارکردی در چگونگی انتقال کلسترول به قسمت های مختلف بدن وجود دارد.

کلسترول LDL یا لیپوپروتئین بد

ال دی ال ها حامل های اصلی کلسترول هستند و کلسترول را به سلول های بدن می رسانند. آن ها می توانند در مورادی حتی به پلاک تبدیل شوند، بنابراین برای سلامتی مضر هستند. پلاک یک ضایعه ی ضخیم و سخت می باشد که می تواند انسداد در شریان ها را ایجاد کند و منجر به بروز بیماری آترواسکلروز یا تصلب شرایین شود. گاهی اوقات یک لخته در یک شریانی تنگ، ایجاد شده و جریان خون را کاهش می دهد که منجر به سکته ی مغزی و یا حمله ی قلبی می شود. ایجاد پلاک بیش از حد در شریانی که خون را به پاها می رساند، ممکن است به ایجاد یک وضعیت بنام بیماری شریانی دوره ای بی‌انجامد.

کلسترول HDL یا لیپوپروتئین خوب

یکی از تفاوت های عمده بین کلسترول HDL و LDL این است که HDL اثرات خوبی بر بدن  دارد، زیرا نقش مهمی در از بین بردن کلسترول بد در شریان ها را بر عهده دارد. این کار به عنوان یک تسلی دهنده عمل می کند و کلسترول را از ارگان ها و قلب جدا می کند. سپس کلسترول را به کبد منتقل می کند، جایی که کلسترول از بدن دفع می شود و از بین می رود. نکته ی مهم این است که سطح ایده آلی از کلسترول HDL را در بدن خود داشته باشید تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، از جمله حمله ی قلبی و سکته ی مغزی را از بین ببرید.

کلسترول HDL

تفاوت در ساختار

تفاوت ساختاری بین HDL و LDL  در ترکیب لیپیدها و پروتئین ها است.

لیپوپروتئین LDL:  از لحاظ وزن، 50 درصد ذرات LDL کلسترول و 25 درصد پروتئین هستند. همچنین در انواع پروتئین موجود در HDL و LDL تفاوت هایی وجود دارد. پروتئین هایی به نام B-100 در لیپوپروتئین های کم تراکم وجود دارند.

لیپوپروتئین HDL: با توجه به وزن، ذرات HDL  شامل 50٪ پروتئین و 20٪ کلسترول هستند. پروتئین نسبت به چربی چگالی بیشتری دارد، به همین دلیل ذرات HDL نسبت به ذرات LDL پر چگالی تر هستند. از این رو ذرات HDL به عنوان کلسترول چگالی بالا نامیده می شوند. ذرات HDL عمدتا از پروتئینهای A-I و A-II تشکیل شده اند. عملکرد این ذرات به دلیل تغییر در انواع پروتئین موجود در آن ها تغییر می کند.

چه مقدار از کلسترول زیاد است؟

پزشکان توصیه می کنند که مصرف کلسترول را کمتر از mg/dl 200  نگه دارید. در حالی که کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر مطلوب است، بین 200 تا 239 میلی گرم نیز بی خطر است، اگرچه باعث افزایش حساسیت به بیماری قلبی می شود. اگر مصرف کلسترول بالاتر از 240 میلی گرم در دسیلیتر باشد، بالا است.

اگر میزان کلسترول LDL شما بیش از 190 میلی گرم باشد، شما در معرض خطر جدی سکته ی مغزی، حمله ی قلبی و مشکلات دیگر هستید. با این حال، باید سطح کلسترول HDL خود را بالا ببرید، زیرا هر چیزی که کمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر باشد، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. پزشک شما با توجه به سن، سابقه ی پزشکی و فشار خون شما بهترین تغییرات را در شیوه ی زندگی و داروها برای حفظ کلسترولتان در محدوده ی مطلوب به شما توصیه می کند.

چگونگی کاهش سطوح کلسترول

دانستن تفاوت بین HDL و LDL همیشه شما را در موقعیت بهتر قرار می دهد تا بدانید چگونه می توانید تعادل بین هر دو نوع لیپوپروتئین ها را حفظ کنید. با این حال، شما می توانید برخی از تغییرات شیوه ی زندگی را برای حفظ سطح کلسترول خود چک کنید. برای مثال:

  • در رژیم غذایی خود از مواد غذایی کم کلسترول، کم چربی و بدون چربی اشباع استفاده کنید.
  • از خوردن پوست و چربی مرغ، گوشت و ماهی اجتناب کنید.
  • از خوردن غذای سرخ شده اجتناب کنید و غذای پخته شده، بخار پز و یا آب پز را انتخاب کنید.
  • مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
  • نان تمام گندم و برنج یا غلات را از دانه های کامل بخورید.
  • اگر چاق هستید وزن خود را در نظر بگیرید.
  • سیگار را ترک کنید.
  • در طول روز حدودا نیم ساعتی فعالیت فعال داشته باشید و تمرینات متوسط ​ انجام دهید.
  • طبق دستورالعمل پزشک، همیشه با دقت داروهای کلسترول را مصرف کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.