مخروط سانان : فواید، مصارف و عوارض جانبی

0

مخروط سانان یکی از محبوب‌ترین گیاهان دارویی در سراسر جهان است. بومیانِ آمریکا (سرخ‌پوستان) قرن‌ها از این گیاه برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده کرده‌اند. امروزه، این گیاه به‌عنوان یک داروی گیاهی مرسوم و بدون نیاز به نسخه برای درمان سرماخوردگی یا آنفلوآنزا شناخته می‌شود. با این حال، از مخروط سانان برای درمان درد، التهاب، میگرن و سایر مشکلات سلامتی نیز استفاده می‌شود.

مخروط سانان چیست؟

مخروط سانان نام گروهی از گیاهان گل‌دار در خانوادۀ کاسنیان است. این گیاهان بومیِ آمریکای شمالی بوده و در نواحی باز و جنگلی و چمن‌زارها می‌رویند.

به طور کلی این گروه از گیاهان حاوی 8 گونه است، اما تنها 3 گونه از آنها در مکمل‌های گیاهی استفاده می‌شوند. این سه گونه Echinacea purpurea، Echinacea angustifolia و Echinacea pallida نام دارند.

قسمت‌های بالایی و ریشه‌های این گیاهان هر دو در قرص‌ها، معجون‌ها، عصاره‌ها و چای‌ها استفاده می‌شوند.

مخـروط سانان حاوی طیف قابل توجهی از ترکیبات فعال هستند که برخی از آنها عبارتند از: کافئیک اسید، فنولیک اسید، آلکامیدها، رزمارینیک اسید و پلی‌استیلن‌ها.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که مخروط سانان و ترکیبات آنها با بسیاری از فواید برای سلامتی نظیر کاهش التهاب، بهبود سیستم ایمنی و کاهش قند خون در ارتباط هستند.

سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

مخروط سانـان سرشار از ترکیبات گیاهی هستند که به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند.

آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که از سلول‌ها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند. استرس اکسیداتیو وضعیتی است که با بیماری‌های مزمن نظیر دیابت، بیماری قلبی و… ارتباط داده شده است.

برخی از این آنتی‌اکسیدان‌ها عبارتند از فلاونوئیدها، سیوکوریک اسید و رزمارینیک اسید.

به نظر می‌رسد که عصاره‌های بدست آمده از میوه و گل‌های گیاهان، در مقایسه با سایر قسمت‌ها نظیر برگ‌ها و ریشه، مقادیر بیشتری از این آنتی‌اکسیدان‌ها را در خود جای داده‌اند.

بعلاوه، مخـروط سانان حاوی ترکیباتی به نام آلکامیدها هستند که می‌توانند فعالیت آنتی‌اکسیدانی را افزایش دهند. آلکامید‌ها می‌توانند آنتی‌اکسیدان‌های از کارافتاده را بازسازی کرده و به آنتی‌اکسیدان‌ها کمک کنند تا دسترسی بهتری به مولکول‌هایی که مستعد استرس اکسیداتیو هستند داشته باشند.

تحقیقات انجام شده بر مخروط سانان نشان می‌دهند که این دسته از گیاهان ممکن است فواید قابل توجهی برای سلامتی داشته باشند.

مفید برای سیستم ایمنی بدن

مشهورترین خاصیت مخروط سانان مربوط به فواید آنها برای سیستم ایمنی بدن است.

مطالعات فراوانی نشان داده‌اند که این گیاه ممکن است به مبارزۀ سیستم ایمنی با عفونت‌ها و ویروس‌ها کمک کند که این خاصیت می‌تواند برای افزایش سرعت ریکاوریِ بعد از بیماری مفید باشد. این یکی از دلایلِ استفادۀ رایج از مخروط سانان برای پیشگیری یا درمان سرماخوردگی است.

در واقع، بررسی 14 مطالعه نشان می‌دهد که مصرف مخروط سانان ممکن است خطر ابتلا به سرماخوردگی را بیش از 50 درصد کاهش داده و همچنین دورۀ نقاهتِ سرماخوردگی را یک و نیم روز کمتر کند.

با این حال، بسیاری از مطالعات انجام شده در این زمینه طراحی خوبی نداشته‌اند و فایدۀ چندانی ندارند. این باعث می‌شود تا تشخیص فواید مخروط سانان برای سرماخوردگی دشوار باشد.

به  طور خلاصه می‌توان گفت که اگرچه مخروط سـانان ممکن است برای سیستم ایمنی بدن مفید باشد، اما اثرات آن بر روی سرماخوردگی مشخص و واضح نیستند.

کاهش قند خون

بیشتر بخوانید:

مطالعات درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که گیاهانِ مخروط سانان ممکن است به کاهش سطوح قند خون کمک کنند.

یک مطالعۀ درون‌کشتگاهی نشان می‌دهد که عصارۀ Echinacea purpurea آنزیم‌هایی که هضم‌کنندۀ کربوهیدرات‌ها هستند را سرکوب می‌کند. این فرآیند می‌تواند مقدار قند وارد شده به خون را کاهش دهد.

البته تحقیقات انسانی پیرامونِ اثرات مخروط سانان بر روی قند خون در دسترس نیستند.

سایر فواید احتمالی

 • ممکن است احساس اضطراب را کاهش دهد
 • خواص ضدالتهابی
 • ممکن است به درمان مشکلات پوستی کمک کند
 • ممکن است از بدن در برابر سرطان محافظت کند

عوارض جانبی احتمالی

به نظر می‌رسد که مصرف محصولات مخروط سانان بی‌خطر بوده و در کوتاه‌مدت به خوبی تحمل می‌شوند.

مواردی نشان می‌دهند که افراد با مصرف مخروط سانان عوارض جانبی را تجربه کرده‌اند. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • راش
 • خارش پوست
 • کهیر
 • ورم
 • درد شکم
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس

با این حال، این عوارض جانبی بیشتر در میان کسانی رایج هستند که به سایر گل‌ها نظیر مینای چمنی، گل داودی، گل جعفری، کهنه‌واش و… حساسیت دارند.

از آنجایی که به نظر می‌رسد مخروط سانان باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شود، افرادی که اختلالات خودایمنی داشته یا کسانی که داروهای سرکوب‌کنندۀ سیستم ایمنی بدن را مصرف می‌کنند، باید از مصرف این گیاه خودداری کرده یا برای مصرف آن با پزشک خود مشورت کنند.

در حالی که به نظر می‌رسد مصرفِ کوتاه‌مدتِ مخـروط سانان بی‌خطر است، اما اثرات درازمدت آن همچنان نسبتا ناشناخته‌اند.

مقدار مصرف توصیه شده

در حال حاضر هیچ مقدار توصیه‌شده‌ای برای مصرف مخروط سانان وجود ندارد.

یکی از دلایل این موضوع این است که یافته‌های مربوط به مخروط سانان بسیار متغییر و بی‌ثبات هستند.

بعلاوه، محصولات حاوی مخروط سانان ممکن است چیزی که بر روی برچسب آنها درج شده است را دارا نباشند. یک مطالعه نشان می‌دهد که 10 درصد از نمونه‌های گرفته شده از محصولات مخروط سانان حاوی مخروط سانان نبوده‌اند.

به همین دلیل است که باید محصولات مخروط سانان را از برندهای معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید.

تحقیقات نشان داده‌اند که دوزهای زیر برای کمک به سیستم ایمنی بدن موثر می‌باشند:

 • عصارۀ پودر خشک: 300 تا 500 میلی‌گرم از Echinacea purpurea، سه مرتبه در روز.
 • عصارۀ تنتور مایع: 2.5 میلی‌لیتر، سه مرتبه در روز، یا تا 10 میلی‌لیتر در روز.

با این حال، بهترین کار این است که دستورالعمل‌های همراه با مکمل خریداری شده را دنبال کنید.

فراموش نکنید که این توصیه‌ها برای مصرفِ کوتاه‌مدت هستند، زیرا اثرات درازمدت مخروط سانان بر روی بدن همچنان نسبتا ناشناخته‌اند.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.