کالری نیمرو چقدر است؟

0

همانطور که از عنوان مقاله مشخص است، در ادامه به بررسی پاسخی برای این سوال می‌پردازیم: کالری نیمرو چقدر است؟ میزان کالری یک تخم‌مرغ به اندازۀ آن بستگی دارد. کالری تخم‌مرغ نیمرو مطمئنا بیشتر از یک تخم‌مرغ خام است، زیرا برای تهیۀ نیمرو از روغن استفاده می‌شود. همچنین نیمرو کلسترول بالاتری دارد.

تهیۀ نیمرو

یک تخم‌مرغ نیمرو معمولا نیازمند مقادیر کمی از روغن سبزیجات است تا هنگام سرخ شدن به تابه نچسبد. تابه را با حرارت متوسط داغ کنید و تخم‌مرغ را درون آن بشکنید.

اندازۀ سرو

اطلاعاتی که در این مقاله داده می‌شود بر اساس اندازۀ یک تخم‌مرغ متوسط است. تخم‌مرغ‌ها براساس اندازه‌شان دسته‌بندی می‌شوند و متحوای یک تخم‌مرغ متوسط حدودا 44 گرم وزن دارد. اطلاعات مغذی مربوط به نیمرو، مقدار کمی روغن را شامل می‌شود و ترکیب دیگری در آن وجود ندارد.

کلسترول

یک تخم‌مرغ متوسط نیمرو حاوی 210 میلی‌گرم کلسترول است. ارزش روزانه برای مصرف کلسترول حدود 300 گرم است، بنابراین یک تخم‌مرغ نیمرو حدود 70 درصد از نیاز روزانه به کلسترول را فراهم می‌کند.

کالری نیمرو چقدر است

کالری نیمرو چقدر است؟ کالری تخم مرغ نیمرو به طور کلی 92 کالری است. این میزان 4.5 درصد از نیاز روزانه شما به کالری – برحسب یک رژیم 2000 کالری در روز – را تامین می‌کند.

چربی

یک تخم‌مرغ نیمرو حدودا 7 گرم چربی دارد که این عبارت است از چربی موجود در زرده تخم‌مرغ و چربیِ روغنی که برای سرخ کردن استفاده شده است. هر گرم چربی 9 کالری دارد، بنابراین، 63 کالری نیمرو از منابع چربی است. 2 گرم از چربی تخم‌مرغ نیمرو از نوع اشباع بوده و باقیماندۀ آن (5 گرم) از نوع غیراشباع می‌باشد. یک تخم‌مرغ نیمرو 11 درصد از نیاز روزانه به چربی کل و 10 درصد از نیاز روزانه به چربی اشباع را فراهم می‌کند.

پروتئین

یک تخم‌مرغ نیمرو حدودا 6.3 گرم پروتئین دارد. 1 گرم پروتئین تقریبا حاوی 4 کالری است. بنابراین، 25 کالری نیمرو از منبع پروتئین است. نیمرو 13 درصد از پروتئین مورد نیاز در روز را تامین می‌کند.

جدول ارزش غذایی یک تخم‌مرغ نیمرو 46 گرمی براساس داده‌های وبسایت nutritionix.com:

کالری نیمرو92
چربی کل6.8 گرم
چربی اشباع2 گرم
کلسترول184 میلی‌گرم
سدیم95 میلی‌گرم
پتاسیم70 میلی‌گرم
کربوهیدرات کل0.4 گرم
پروتئین6.3 گرم
ویتامین آ7.2 درصد
کلسیم2.9 درصد
آهن4.8 درصد

کالری تخم مرغ خام در اندازه‌های مختلف

 • تخم‌مرغ کوچک (38 گرم): 54 کالری
 • تخم‌مرغ متوسط (44 گرم): 63 کالری
 • تخم‌مرغ بزرگ (50 گرم): 72 کالری
 • تخم‌مرغ بسیار بزرگ (56 گرم): 80 کالری
 • تخم‌مرغ جامبو (63 گرم): 90 کالری
بیشتر بخوانید:

فواید تخم‌مرغ

تخم‌مرغ سرشار است از:

 • پروتئین
 • کولین
 • ویتامین‌های ب از جمله ب12
 • اسیدهای چرب امگا 3 که به رژیم غذایی مرغ بستگی دارد

ویتامین‌ها، مواد مغذی و مواد معدنی موجود در تخم‌مرغ به این موارد کمک میکنند:

 • ساخت و ترمیم عضلات و اندام‌ها
 • بهبود حافظه، رشد و عملکرد مغز
 • محافظت در برابر بیماری قلبی
 • پیشگیری از کم‌خونی
 • رشد سالم و تقویت مو و ناخن‌ها

به طور کلی، سفیده تخم‌مرغ بهترین منبع پروتئین است و کالری بسیار کمی دارد (حدودا 17 کالری). در عین حال، زرده تخم‌مرغ حاوی کلسترول، چربی‌ها، کولین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و بخش زیادی از کالری یک تخم‌مرغ کامل است.

برخی از فواید تخم مرغ برای سلامت عبارت‌اند از:

تقویت عضلات: پروتئین موجود در تخم مرغ به حفظ و ترمیم بافت‌های بدن ازجمله عضلات کمک می‌کند.

سلامت مغز: تخم مرغ حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ای است که برای عملکرد مطلوب مغز و دستگاه عصبی ضروری هستند.

تولید انرژی: تخم مرغ حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای تولید انرژی است.

دستگاه ایمنی سالم: ویتامین آ، ویتامین ب 12 و سلنیوم موجود در تخم مرغ از ترکیبات مهم برای حفظ سلامت دستگاه ایمنی بدن محسوب می‌شوند.

کاهش خطر بیماری قلبی: کلین موجود در تخم مرغ نقش مهمی در تجزیۀ آمینو اسید هوموسیستئین دارد که ممکن است یکی از عوامل بروز بیماری قلبی باشد.

بارداری سالم: تخم مرغ حاوی فولیک اسید است که امکان دارد به پیشگیری از کم‌توانایی‌های مادرزادی نظیر اسپینا بیفیدا کمک کند.

سلامت چشم: لوتئین و زآگزانتین موجود در تخم مرغ به پیشگیری از دژنراسیون ماکولا کمک می‌کنند. دژنراسیون ماکولا اصلی‌ترین علت نابینایی ناشی از افزایش سن می‌باشد. سایر ویتامین‌های موجود در تخم مرغ نیز برای سلامت بینایی مفید هستند.

کاهش وزن: پروتئین تخم مرغ کمک می‌کند تا برای مدت زمان بیشتری حس سیری داشته باشید. این خاصیت باعث می‌شود تا کمتر به سراغ تنقلات بروید و در نتیجه کالری کمتری مصرف کنید.

سلامت پوست: برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در تخم مرغ به بهبود سلامت پوست کمک کرده و  از تجزیه بافت‌های بدن جلوگیری می‌کنند. یک دستگاه ایمنی قوی نیز باعث می‌شود تا ظاهر سالم و سرحالی داشته باشید.

اگر می‌خواهید از فواید تخم مرغ بهره‌مند شوید، باید آن را در کنار سایر غذاهای سالم مصرف کنید و به‌طورکلی رژیمی سالم و متعادل داشته باشید.

منبع livestrong.com healthline.com nutritionix.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.