خطرات بارداری در سن بالا

0

در گذشته، هرگونه بارداری که بعد از سن 35 سال صورت می‌گرفت، بارداری در سن بالا محسوب می‌شد. در سال‌های اخیر برای زنانی که بعد از 35 سالگی باردار می‌شوند، عبارت «سن مادری پیشرفته» را به کار می‌برند.

اگرچه باروری مطلوب برای زنان و همچنین مردان در سنین پایین‌تری رخ می‌دهد، اما بارداری پس از 35 سالگی هم می‌تواند کاملا امن باشد. البته بارداری در سن بالا با خطراتی همراه است، اما با پیشرفت فناوریِ پزشکی و افزایش طول عمر انسان‌ها، بارداری در سنین بالاتر – با خطرات کمتر – رواج بیشتری پیدا کرده است. رکورد بارداری در سن بالا مربوط به یک زن 66 ساله می‌باشد که با موفقیت بارداری را پشت سر گذاشته است.

خطرات بارداری در سن بالا

در ادامه به بررسی برخی از خطرات مرتبط با بارداری در سن بالا می‌پردازیم.

زایمان زودرس

خطر زایمان زودرس (قبل از 28 هفته) در مادرانی که سن‌شان بالا است، به مقدار کمی افزایش می‌یابد. اما میزان زایمان زودرس (قبل از 32 هفته) در مادران جوان از لحاظ آماری متفاوت نیست. جالب است بدانید که بدلیل داشتن موقعیت مالی بهتر، وضعیت احساسی و پزشکی بهتر، احتمال نجات پیدا کردن نوزاد در زایمان‌های زودرس در مادرانی که سن بالاتری دارند بیشتر است.

کاهش باروری

قدرت باروری با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما نه آنقدری که اغلب مردم تصور می‌کنند. در سن 35 سالگی، تنها 10 درصد از زنان نابارور هستند، در سن 45 سالگی این عدد به 85 درصد افزایش پیدا می‌کند. اگر به طور مرتب با پزشک‌تان دربارۀ اهداف مربوط به بارداری صحبت کنید، او می‌تواند به خوبی سطح باروری‌ و احتمال باردار شدن‌تان با افزایش سن را مشخص کند.

مرده‌زایی

مرده‌زایی خطری است که تمام زنان در هر سن‌وسالی را تهدید می‌کند و دلایل و عوامل مختلفی دارد. درحالی که میزان مرده‌زایی در زنان مسن بیشتر است، اما تا زمانی که به سن 40 سالگی نرسیده باشید، یک خطر مهم محسوب نمی‌شود.

اختلالات کروموزومی

یکی از تصورات غلط و رایج دربارۀ بارداری در سن بالا این است که خطر اختلالات کروموزومی نظیر سندرم داون بسیار بالا است. حقیقت این است که خطر سندرم داون در زنان بالای 35 سال کمتر از 1 درصد است، اگرچه این عدد بعد از رسیدن به سن 40 سالگی تا نزدیکی 4 درصد افزایش پیدا می‌کند.

سایر خطرات

  • سزارین
  • دیابت بارداری
  • فشارخون بالا

بارداری بعد از 40 سالگی

اگرچه بارداری در سن بالا به بارداری‌ای گفته می‌شود که بعد از 35 سالگی رخ می‌دهد، بارداری بعد از 40 سالگی نیز موضوعی است که افراد زیادی را نگران می‌کند. این حقیقت دارد که تمام خطرات ذکر شده در این مطلب، بعد از سن 40 سالگی افزایش پیدا می‌کنند، اما همانطور که اشاره کردیم، زنان زیادی هستند که در این سن نیز بارداری موفقی را پشت سر می‌گذارند. بسیار مهم است که همواره با پزشک‌تان در این باره گفتگو داشته باشید و از توصیه‌های او برای کاهش خطرات مختلف استفاده کنید.

فواید بارداری در سن بالا

بارداری در سن بالا همیشه با خطر همراه نیست. بچه‌دار شدن بعد از سن 25 سالگی می‌تواند فوایدی هم داشته باشد. به‌طورمثال، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا (CDC) گزارش می‌دهد که به‌طورکلی، زنانی که در سنین بالاتر باردار می‌شوند ممکن است از فوایدی بهره‌مند گردند. درواقع این مادران منابع بیشتری برای مراقبت و نگهداری از فرزند خود در اختیار دارند، مانند درآمد بیشتر و تحصیلات بالاتر.

زمان مراجعه به پزشک

اگر بیشتر از 35 سال سن دارید و باردار شده‌اید، باید با پزشک خود مشورت کنید، چراکه سن بیشتر سلامت شما و جنین را در دوران بارداری تضمین نمی‌کند. مطالعه‌ای نشان داده است که زنان مسن امکان دارد به‌طور خودکار در دوران بارداری، قبل از زایمان و در حین زایمان به دلیل سنی که دارند به ترس دچار شوند. در برخی موارد، این ترس ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. بااین‌وجود، زنانی که بالای 35 سال سن دارند می‌توانند کاملاً سالم باشند و باید همانند هر زن باردار دیگر با پزشک خود مشورت کنند تا دوران بارداری را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارند.

برای داشتن بارداری سالم اقدامات زیر را انجام دهید:

  • ورزش منظم
  • رژیم غذایی سالم
  • مصرف ویتامین‌های لازم و فولیک اسید
  • رسیدن به وزن مناسب قبل از باردار شدن
  • دوری از مواد خطرناک مانند مواد مخدر، سیگار و الکل
منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.