روغن هسته انگور | فواید و خواص درمانی

0

روغن هسته انگور همانطور که از نامش پیداست، از هسته یا دانۀ انگور تهیه می‌شود و معمولاً به‌عنوان یک محصول طبیعی برای بهبود زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن همچنین به‌عنوان یک روغن سالم برای آشپزی تبلیغ می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل روغن هسته انگور و فواید و خواص درمانی آن می‌پردازیم.

نظرات مختلفی دربارۀ فواید روغن هسته انگور وجود دارد و بحث‌برانگیز بودن این موضوع از روش فرآوری این محصول نشئت می‌گیرد. اغلب محصولاتی که با نام روغن هسـته انگور به فروش می‌رسند با استفاده از محلول‌های شیمیایی مانند هگزان تهیه می‌شوند. هگزان به‌عنوان یک آلایندۀ هوا و نوعی سم عصبی طبقه‌بندی شده است. البته مشخص نیست که این محلول‌ها در مقادیر کم چه اثراتی بر بدن انسان دارند.

در طول فرآیند تولید روغن هسته انگور، ممکن است این روغن در معرض حرارت بسیار بالا قرار بگیرد که این حرارت ممکن است روغن را اکسیده و خراب کند.

روغنی که پرس سرد یا پرس اکسپلر شده باشد حاوی محلول‌های شیمیایی نبوده و همچنین در معرض حرارت بالا قرار نمی‌گیرد. این نوع روغن گزینۀ سالمتری بوده و از روغن‌های دارای محلول شیمیایی بهتر می‌باشد.

فواید روغن هسته انگور برای سلامت

این روغن سرشار از اسیدهای چرب چند غیراشباع (PUFAs) است که چربی امگا 6 بخش عمدۀ این اسیدها را تشکیل می‌دهد. بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، این چربی‌ها اگر به جای چربی‌های اشباع و ترانس مصرف شوند، ممکن است برای قلب مفید باشند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که چربی‌های چند غیراشباع ممکن است کلسترول را کاهش داده و خطر بیماری قلبی را پایین بیاورند. البته یک نکتۀ مهم وجود دارد: سلامتی بدن به تعادل مناسب بین چربی‌های امگا 6 و امگا 3 بستگی دارد. اغلب مردم در رژیم غذایی خود به‌اندازۀ کافی امگا 6 دارند، اما از کمبود امگا 3 رنج می‌برند.

مطالعات نشان داده‌اند که اگر امگا 6 در بدن بیش‌ازحد بالا باشد می‌تواند باعث بروز التهاب و بیماری مزمن نظیر سرطان شود. اگر به‌اندازۀ کافی امگا 6 مصرف می‌کنید، مصرف مداوم روغن هسته انگور ممکن است سطح این چربی در بدن‌تان را بیش از اندازه افزایش دهد.

ویتامین E

روغن هسته انگور منبع خوبی از ویتامین E است. ویتامین ای به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان محلول چربی در بدن عمل می‌کند که برای محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد مرتبط با سرطان، بیماری قلبی و سایر بیماری‌های مزمن مفید می‌باشد. ویتامین ای همچنین از سیستم ایمنی بدن حمایت می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این ویتامین سرعت پیشرفت زوال عقل را کاهش می‌دهد، اما برای تایید این نتایج به مطالعات بیشتری نیاز است.

ویتامین ای می‌تواند در برابر حرارت مقاومت کند و روغن هسته انگور نیز نقطۀ سوخت بالایی دارد. بااین‌حال، هر روغنی در صورت قرارگیری در معرض حرارت بالا سریعاً خراب می‌شود. در صورت امکان از روغنی در پخت‌وپز استفاده کنید که به روش پرس سرد یا پرس اکسپلر تهیه شده باشد.

روغن هسته انگور

فواید روغن هسته انگور برای زیبایی

سازندگان محصولات زیبایی از این روغن برای تولید محصولات مراقبت پوست و مو استفاده می‌کنند. البته تا به امروز هیچ مطالعۀ بالینی‌ای به بررسی اثرگذاری روغن هسته انگور بر روی پوست یا مو نپرداخته است. با‌این‌حال، بسیاری از مردم این روغن را در نسخه‌های طبیعی و خانگی برای بهبود زیبایی استفاده می‌کنند.

سلامت پوست

بسیاری از فواید روغن هسته انگور ممکن است از محتوای ویتامین ای و اسیدهای چرب امگا 6 آن نشئت بگیرند. رادیکال‌های آزاد و عوامل محیطی نظیر نور خورشید، باد و آلودگی هوا می‌توانند اثرات منفی بر روی پوست داشته باشند. این عوامل ممکن است نشانه‌های پیری را افزایش داده و باعث بروز خشکی پوست و تغییر رنگ پوست شوند.

ویتامین ای به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند؛ درنتیجه خوردن روغن هسته انگور ممکن است برای بهبود سلامت پوست مفید واقع شود. همچنین استفاده از این روغن به صورت موضعی نیز می‌تواند فواید یکسانی داشته باشد.

گزارش موسسه Linus Pauling نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 برای عملکرد مطلوب پوست و حفظ ظاهر آن حیاتی هستند. همچنین اسیدهای امگا 6 برای عملکرد پوست به‌عنوان سد دفاعی ضروری می‌باشند. اصلی‌ترین اسید چرب امگا 6 موجود در روغن هسـته انگور لینولنیک اسید نام دارد. این اسید چرب ممکن است التهاب را در لایه‌های میانی و بیرونی پوست کاهش دهد.

سایر مصارف روغن هسته انگور:

 • مرطوب کردن پوست
 • درمان آکنه
 • روشن‌سازی پوست
 • تنگ کردن منافذ پوست
 • بهبود ظاهر زخم‌ها
 • پاک کردن آرایش

این روغن با سرعت بالایی به درون پوست نفوذ می‌کند و نمی‌گذارد پوست چرب بماند. برای استفاده از این روغن بر روی صورت، قبل از خواب چند قطره از آن را بر روی پوست تمیز ماساژ بدهید. در صورت تمایل می‌توانید همین کار را هنگام صبح نیز تکرار کنید. ازآنجایی‌که روغن هسته انگور منافذ پوست را مسدود می‌کند، برای انواع پوست، ازجمله پوست چرب که به رطوبت نیاز دارد مناسب می‌باشد.

سلامت مو

روغن هسته انگور ممکن است برای مو و پوست سر مفید باشد. اگر شوره سر دارید، که معمولاً از خشکی پوست سر نشئت می‌گیرد، روغن هـسته انگور را بر روی پوست سرتان بمالید تا به شل کردن پوست مُرده و بازیابی رطوبت کمک کند.

برخی از روغن‌های طبیعی ازجمله روغن زیتون و نارگیل نیز برای مو مفید هستند، اما پس از استفاده موی سر چرب و سنگین می‌شود. روغن هسته انگور سبک بوده و مو را چرب نمی‌کند. درواقع استفادۀ موضعی از این روغن بر روی مو باعث بهبود رطوبت، قدرت و درخشندگی مو می‌شود.

قبل از شستن مو با شامپو، چند قاشق غذاخوری از روغن هستـه انگور را بر روی مو و پوست سر بمالید (اگر موهایتان بلند است می‌توانید مقدار بیشتری از این روغن را استفاده کنید).

از این روغن به‌عنوان روشی طبیعی برای درمان طاسی نیز استفاده می‌شود. تصور می‌شود که لینولنیک اسید موجود در این روغن رشد مو را تحریک می‌کند. روغن هسته انگور حاوی فلاونوئیدهایی به نام پروسیانیدین الیگومر است. این ترکیبات درواقع آنتی‌اکسیدان‌هایی قدرتمند هستند. مطالعات درون‌کشتگاهی نشان داده‌اند که پروسیانیدین الیگومرها ممکن است به افزایش رشد مو کمک کنند. البته برای تایید این اثر به مطالعات بیشتری نیاز است.

رایحه‌درمانی

استرس مزمن باعث تضعیف بدن از داخل و بیرون می‌شود که می‌تواند به بروز مشکلات زیر بیانجامد:

 • پیری زودرس
 • راش پوستی
 • خشکی پوست
 • آکنه
 • ریزش مو

اگرچه روغن هسته انگور به تنهایی نمی‌تواند استرس را کاهش دهد، اما به‌عنوان یک روغن حامل گزینۀ بسیار خوبی برای رایحه‌درمانی و ماساژ می‌باشد. رایحه‌درمانی ممکن است به تسکین اضطراب و کاهش استرس کمک کند.

منبع medicalnewstoday.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.