فواید ورزش کاراته

0

هدف از این مقاله بررسی فواید ورزش کاراته و مزایای یادگیری آن است. نتایج مربوط به این مطالعه توسط دانشگاه هوستون منتشر گردیده است. با ما همراه باشید تا شما را با فواید ورزش کاراته آشنا کنیم.

بهبود سلامت جسمانی

مزیت آشکار یادگیری کاراته این است که به بهبود سلامت جسمانی کمک می‌کند. شاگرد کاراته یاد می‌گیرد که در طول هفته چندین مرتبه و به طور منظم تمرین کند و همین یک عادت بسیار مفید برای حفظ سلامتی بدن است. نتایج انجام این تمرینات شامل برقراری تعادل فشار و گردش خون، کاهش سطح کلسترول و به طور کلی کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف است. علاوه بر این موارد، ورزش کاراته به بهبود انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل کمک کرده و شانس نجات یافتن در تصادفات جاده‌ای با صدمات کمتر را افزایش می‌دهد.

بهبود سلامت روان

بعد از اینکه دو ساعت تمرین جامع کاراته را انجام دهید، متوجه خواهید شد که تمام عضلات و کلِ بدن‌تان آرامش پیدا کرده است. این باعث می‌شود تا استرس در شما از بین برود. در واقع این هدیه‌ای است از طبیعت که باعث می‌شود انسان با انجام ورزش از شر استرس خلاص شود. وقتی که استاد کاراته (sensei) به شاگرد فشار می‌آورد، شاگرد مجبور می‌شود تا از 100 درصد تمرکز روانی خود برای ادامه دادن تمرین استفاده کند. در این لحظه شاگرد نمی‌تواند به چیزِ دیگری فکر کند، چون انرژی روانی‌ای برای اینکار باقی نمی‌ماند.

بیشتر بخوانید:

افزایش اعتماد به نفس

پیشرفت در ورزش کاراته با استفاده از یک سیستم رتبه‌بندی با کمربند ارزیابی می‌شود. بعد از دریافت هر کمربند، شاگرد بازخوردهایی را از اساتید دریافت می‌کند و دربارۀ نقاط قوت و ضعف خود چیزهایی را یاد می‌گیرد. اساتید همچنین مسیرهای مقابل شاگرد را برای رشد او به‌عنوان یک هنرمند رزمی را ترسیم می‌کنند. هر کمربند در واقع جایزه‌ای است که برای به پایان رساندن یک هدف کوتاه‌مدت دریافت می‌کنید و این باعث می‌شود تا ذهن شما آزاد شده و بر روی هدف بعدی تمرکز کند. در این لحظه است که شاگرد درمی‌یابد که با وجود مشکلات و شرایط سخت، به موفقیت دست یافته و این باعث رشد اعتماد به نفس در او می‌گردد.

یادگیری و تسلط بر تکنیک‌های دفاع شخصی

مزیت روانشناختی یادگیری تکنیک‌های دفاعی این است که می‌دانید می‌توانید به بهترین نحو از خودتان در مواقع ضروری دفاع کنید. این باعث می‌شود تا احساس اعتماد به نفس پیدا کرده و ذهن‌تان آزاد شود.

پیدا کردن دوست

وقتی اهداف‌تان با افراد دیگر یکسان باشد، پیدا کردن دوست به کاری راحت تبدیل می‌شود. این در جبهه، مدرسه، محل کار و حتی کلاس آموزش کاراته اتفاق می‌افتد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.