فتق در دوران بارداری

0

فتق عارضه‌ای است که در آن یک سوراخ در لایۀ عضلانی دیوارۀ شکم ایجاد می‌شود و اجازه می‌دهد تا چربی یا بافت روده‌ای وارد این سوراخ شده و از محدودۀ خود خارج گردد. این اتفاق در اثر رشد جنین در رحم و افزایش فشار بر شکم روی می‌دهد. فتق در دوران بارداری همیشه نگران‌کننده نیست، اما باید بعد از زایمان برای درمان آن اقدام کنید تا از مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

فتق در دوران بارداری

فتق در دوران بارداری

فتق در دوران بارداری دو نوع شایع دارد که عبارت‌اند از:

فتق ناف

این فتق همانطور که از نامش پیداست، در قسمت ناف شکم بروز می‌کند. در این قسمت از شکم (ناف) معمولا یک حفرۀ کوچک وجود دارد، اما وارد شدن فشار بر آن می‌تواند این حفره را کش داده و بزرگتر کند. در این شرایط سفتی ناف همراه با درد را تجربه خواهید کرد. معمولا بعد از مدتی اندازۀ این حفره به حالت عادی برگشته و درد نیز برطرف می‌شود، اما از آنجایی که فشار بر روی شکم در زنان باردار مداوم است، این نوع فتق در آنها بیشتر به طول می‌انجامد.

فتق کشاله ران

این فتق زمانی بروز می‌کند که بافت نقطه‌ای از ماهیچۀ کشاله ران دچار پارگی شود. احتمال بروز این نوع فتق در دروان بارداری بیشتر است، زیرا جنین در حال رشد همواره بر کشاله ران فشار وارد می‌کند و با ضعیف شدن عضلات شکمی، احتمال بروز فتق افزایش می‌یابد. شایع‌ترین نشانۀ این فتق، برآمدگی در اسکروتوم یا کشاله ران است.

فتق در حین زایمان

اغلب زنانی که فتق دارند می‌توانند زایمان سالم و عادی‌ای داشته باشند. اگر فتق کوچکی دارید، پزشک احتمالا انجام زایمان را پیشنهاد خواهد کرد. اما در برخی موارد – به‌طور مثال اگر سابقۀ سزارین دارید یا فتقی دارید که بزرگ بوده یا در قسمت پایینی شکم قرار دارد – پزشک ممکن است انجام سزارین را برای به دنیا آوردن بچه توصیه کند.

در موارد نادر، به جای بروز فتق در طول رشد شکم در دوران بارداری، فتق می‌تواند در حین زایمان یا بعد از زایمان بروز کند. علت این اتفاق این است که هنگام زایمان مادر باید فشار زیادی را به شکم خود وارد کند تا بچه از واژن خارج گردد و همین فشار می‌تواند باعث بروز فتق گردد.

چه زمانی نگران باشیم؟

اگر علائم زیر را دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که فتق باعث بروز انسداد در روده‌ها نشده باشد:

  • افزایش درد در ناحیۀ بروز فتق که با استراحت آرام نمی‌شود
  • برآمدگی فتق که بیرون زده است، دردناک بوده و نمی‌توان آن را به داخل فشار داد
  • حالت تهوع و استفراغ به همراه برآمدگی فتق دردناک که قرمز بوده و به لمس حساس می‌باشد

آیا فتق در دوران بارداری یا حین زایمان برای بچه مضر است؟

فتق در دوران بارداری یا حین زایمان به‌طور مستقیم به بچه آسیبی نمی‌رساند، چراکه بچه در داخل رحم امن و راحت است و بروز سوراخی کوچک در دیوارۀ شکم اثری بر سلامت او نمی‌گذارد. اگر فتق در تغذیه‌تان مشکل به وجود آورده، با پزشک خود در این مورد مشورت کنید تا او توصیه‌های لازم برای دریافت مواد مغذی مورد نیازتان را ارائه دهد.

چه کسانی در خطر فتق هستند؟

اغلب موارد فتق مادرزادی هستند؛ یعنی هنگام تولد وجود دارند. ممکن است فرد تا زمان گسترده شدن فتق در دوران بارداری، متوجه وجود آن نشود. درنتیجه، احتمال بروز فتق در هر کسی وجود دارد. با‌این‌حال، برخی عوامل می‌توانند خطر بروز این مشکل را افزایش دهند:

  • دوقلو یا چندقلو باردار بودن
  • سابقۀ بارداری، به خصوص مواردی که دورۀ زایمان طولانی داشته‌اند
  • سابقۀ فتقی که ترمیم شده است
  • چاقی در دوران بارداری

درمان فتق در دوران بارداری

تنها روش درمانی موثر برای فتق بزرگ‌شده و دردناک، جراحی است. برای درمان فتق مهم است که دیوار ماهیچه ترمیم شود. البته از انجام جراحی در دوران بارداری تا جایی که امکان دارد باید پرهیز کرد، مگر آنکه زن باردار درد شدید را تجربه کرده و یا فتق برای جنین مضر باشد. بهترین کار این است که جراحی فتق را حداقل 3 تا 6 ماه بعد از زایمان به تاخیر انداخت. اگر فتق در دوران بارداری برایتان مشکلات جدی به وجود آورده است، سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای جراحی است.

بعد از به دنیا آمدن نوزاد و ریکاوری کامل مادر، زمانِ آن است که برای انجام عمل جراحی با پزشک خود مشورت کنید. این را به یاد داشته باشید که فتق را بعد از تشخیص، نباید بدون درمان رها کرد.

منبع whattoexpect.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.