فواید ورزش سوارکاری

0

قبل از اختراع اتومبیل، مردم برای رفت‌وآمد از اسب استفاده می‌کردند و تقریبا هرکسی مراقبت از اسب و سوارکاری را یاد می‌گرفت. امروزه، وابستگی ما به این پستانداران بزرگ تقریبا از بین رفته و سوارکاری بسیار نادر شده است. ورزش سوارکاری فواید فراوانی برای سلامتی دارد، از جمله تقویت عضلات اصلی و پاهای بدن. در بسیاری از موارد برای درمان کودکانی که ناتوانی ذهنی دارند، از اسب‌ها استفاده می‌شود. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با فواید اسب سواری آشنا کنیم.

فواید اسب سواری – سوارکاری

هوشیاری بدن

سوارکاری حقیقتا بر روی عضلات اصلی بدن تمرکز می‌کند که شامل عضلات شکم، کمر و لگن هستند. البته فواید سوارکاری به همین جا ختم نمی‌شوند، این ورزش به بهبود هماهنگی و پایداری عضلات نیز کمک می‌کند. هرچه بیشتر سوارکاری کنید، بدن‌تان بیشتر دربارۀ حرکت کردن با اسب یاد می‌گیرد.

سریع فکر کردن

سوار شدن بر روی یک حیوان بزرگ و قدرتمند که ذهنِ مخصوص به خودش را دارد، یک ورزش تمام‌عیار است که شما را مجبور می‌کند تا از عضلاتی که حتی نمی‌دانستید وجود دارند هم کار بکشید و به طور مداوم آنها را با فُرم اسب هماهنگ کنید.

هماهنگی

برای انجام ورزش سوارکاری ، حرکات بسیاری هستند که باید به طور همزمان آنها را انجام دهید تا بتوانید اسب را به طور صحیح هدایت کنید. یادگیری این حرکات و انجام آنها چیزی است که به آن هماهنگی می‌گوییم. برنامه‌های سوارکاریِ درمانی برای کسانی که نقص بینایی دارند، بسیار موفق بوده‌اند و باعث بهبود هماهنگی بدن در این افراد شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تقویت عضلات اصلی

ورزش سوارکاری یک تمرین ایزومتریک است. این بدین معناست که این ورزش از عضلات خاصی استفاده می‌کند تا بدن در وضعیت مناسبی بر روی اسب قرار بگیرد و تعادل حفظ شود. به همین دلیل قدرت وضعی بدن در سوارکاری بسیار مهم است و این ورزش به بهبود این قدرت کمک می‌کند.

تونوس ماهیچه‌ای و انعطاف‌پذیری

علاوه بر عضلات اصلی، سوارکاری به تقویت عضلات ران و لگن نیز کمک شایانی می‌کند. سوارکاران معمولا هنگام اسب سواری در حالت اسکوات زدن قرار میگیرند و این باعث می‌شود تا تونوس ماهیچه‌ای و انعطاف‌پذیری بهبود یابد.

فعالیت در اصطبل

سوار شدن بر اسب تنها روشی نیست که این ورزش از طریق آن به بهبود سلامتی کمک می‌کند. کار کردن در یک اصطبل و مراقبت از اسب به تقویت عضلات و افزایش ظرفیت هوازی بدن کمک می‌کند.

تمرینی برای ذهن

ورزش سوارکاری بسیار برای ذهن و روان مفید است. نه تنها با گذراندن وقت بر روی اسب، خودتان را بهتر می‌شناسید، بلکه در این دوره اثرات درمانی این ورزش را نیز تجربه خواهید کرد. هنگام اسب‌سواری تنها تمرکز‌تان بر روی سوارکاری و ماندن بر روی اسب است. اگرچه سوارکاری یک ورزش عالی برای بدن است، اما یکی از فواید آن مربوط به ذهن و ارتباطی است که با این حیوان باهوش برقرار می‌کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.