علائم شیردهی بدون بارداری

0

همانطور که اکثر مردم می دانند، شیر دهی فرآیندی است که شیر از غدد پستان پستانداران، از طریق نوک پستان ها ترشح میشود تا بتوانند نوزاد خود را تغذیه کنند. شیردهی یک بخش کاملا طبیعی از زندگی برای گونه های بی شماری از موجودات به حساب می آید، اما تجربۀ شیردهی بدون بارداری می تواند برای برخی از زنان بسیار عجیب باشد. بعضی از خانم ها تصور می کنند که باردار هستند، یا برخی از آن ها به طور جدی با سطح هورمون یا سیستم تولید مثل به اشتباه می افتند.

در ابتدا، شیردهی بدون بارداری-که به طور رسمی به عنوان حد galactorrhea (تولید شیر بیش ازحد یا نا مناسب) شناخته می شود-همانند شیردهی برای زنان باردار اتفاق می افتد. بدن سلول های اختصاصی در لوبول های پستان را برای تولید شیر، از پروتئین و چربی تشکیل می دهد. هنگامی که این سلول ها بالغ می شوند، از طریق مجراهای لنفاوی در لوبول ها که به نوک پستان وصل شده اند، ترشح می شوند.

علائمی از بدن، سلول های تخصصی را که تولید شیر می کنند را تحریک می کنند، این تولید شیر به دلایل مختلف، حتی بدون حاملگی می تواند رخ دهد.

علل شیردهی بدون بارداری

برخی از شایع ترین علل شیردهی بدون بارداری عبارتند از: تحریک سینه، دارو، کم کاری تیروئید یا رشد تومور خوش خیم.

دارو: بعضی از داروها، مانند برخی داروهای ضد افسردگی و فشار خون بالا، می توانند galactorrhea و شیردهی  بدون را بارداری تحریک کنند.

رشد تومور: اغلب به عنوان پرولاکتینوما شناخته می شود، این وضعیتی است که تومورهای خوش خیم کوچک بر روی هیپوفیز در مغز ایجاد می شوند و باعث تولید پرولاکتین می شوند که این امر باعث تحریک شیر دهی در زنانی که باردار نیستند، می شود.

کم کاری تیروئید: اگر از کم کاری تیروئید رنج می برید، این موضوع باعث ایجاد سطح بالایی از پرولاکتین می شود که در بالا ذکر شده است، بنابراین منجر به شیردهی بیشتر می شود.

استفاده از گیاهان: بعضی از دارو ها و درمان های گیاهی شناخته شده که به تحریک تولید شیر کمک می کنند، عبارتند از گزنه، یونجه، رازیانه و برگ تمشک.

سقط جنین: اگر شما در حال تجربه galactorrhea هستید، این امر می تواند به این معنی باشد که شما سقط جنین را نیز تجربه کرده اید. در این وضعیت بدن تان هنوز هم به انتشار هورمون های بارداری پاسخ می دهد و این امر می تواند نشانه ای باشد از اینکه شما دچار حاملگی شیمیایی یا سقط جنین شده اید.

تحریک پستان: تحریک بیش از حد پستان، یا از طریق ماساژ یا فعالیت جنسی، می تواند تولید شیر توسط سلول های تخصصی در سینه را تحریک کند.

علائم شیر دهی بدون بارداری

اگر دچار شیردهی بدون بارداری شده اید، ترشح شیر تنها نشانه ی آن نیست. شما حتی ممکن است علائم زیر را تجربه کنید، که باید سریعا جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید.

  • حالت تهوع
  • آکنه
  • قاعدگی نا منظم
  • مشکلات دید
  • کاهش میل جنسی
  • رشد غیرطبیعی مو
  • تورم پستان

شیردهی بدون بارداری

بیشتر بخوانید:

تشخیص

چندین راه وجود دارد که پزشکان می توانند این وضعیت را تشخیص دهند، که از جمله ی آن ها می توان به آزمایش خون، معاینه فیزیکی، ماموگرافی و تست بارداری اشاره داشت.

معاینه فیزیکی: پزشک در اغلب موارد ممکن است سینه ها را برای توده ها یا رشد غیر معمول سینه معاینه کند تا علت اصلی شیر دهی را تعیین کند. آن ها نیز معمولا یک نمونه ی تخلیه شیر را از سینه تان برای آزمایش می خواهند.

ماموگرام: ماموگرام یک اشعه ایکس برای سینه است، ماموگرافی روشی معمول جهت معاینه می باشد که می تواند به پزشکان بیشتر درباره آنچه در سینه های شما اتفاق می افتد، و نیز شناسایی تومور ها کمک کند.

آزمایش خون: آزمایش خون می تواند هورمون هایی که در بدن شما نامتعادل هستند را نشان دهد، و نشان دهد که  چه چیزی می تواند به در مان شما کمک کند، به ویژه اگر مشکل شما ناشی از تومور غده تیروئید شما باشد.

تست بارداری: تست بارداری اغلب برای حصول اطمینان از اینکه حاملگی شرعی وجود ندارد، انجام می شود.

درمان شیر دهی بدون بارداری

گزینه های درمان شیردهی بدون بارداری به طور کامل بستگی به علت اصلی دارد و معمولا شامل داروها، پرتودرمانی یا جراحی می شود.

داروها: استفاده از دارو برای درمان تومورهای مخاطی یا کاهش میزان پرولاکتین تولید شده توسط بدن، می تواند به کاهش هر دو علائم این بیماری کمک کنند.

پرتودرمانی: در مورد رشد تومور خاص، حتی اگر تومور سرطانی هم نباشد، ممکن است پرتو درمانی صورت بگیرد. زیرا این امر می تواند به سرعت در کاهش تومور ها و از بین بردن علائم این مشکل کمک کند. توجه داشته باشید که پرتودرمانی اغلب عوارض جانبی خاص خود را دارد.

جراحی: در بعضی موارد، هنگامی که پرتو درمانی یا مصرف دارو چاره ساز نیست، پزشک عمل جراحی را برای از بین بردن هر تومور از غده های مخاطی را توصیه می کند.

جلوگیری

در حالی که برخی از موارد galactorrhea به صورت اجتناب ناپذیر هستند، اما با رعایت برخی موارد مانند کاهش سطح استرس، اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ و یا سوزن سوزن شدن های تحریک کننده و حتی کاهش تحریک سینه در صورت امکان، می توانید خطرات را از خود دور نگه دارید.

تحریک پستان: کاهش فعالیت جنسی و تحریک سینه های خود، باعث ایجاد شیردهی در برخی از زنان می شود.

انتخاب لباس: لباس های تنگ و یا پارچه های تحریک کننده، بویژه آن هایی که بند چرم دارند، می توانند باعث تولید شیر در سینه ها شوند، بنابراین همیشه از اندازه مناسب لباس و راحتی آن در طول روز و شب اطمینان حاصل کنید.

سطوح استرس: سطح استرس بالا می تواند تعادل هورمونی را در بدن بهم بریزد و منجر به اضافه شدن پرولاکتین شود. بهترین کار برای کاهش استرس و اضطراب یوگا، مدیتیشن و سایر روش های اثبات شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.