فواید ماری جوانا ، توهم یا واقعیت؟

1

این مقاله درخصوص فواید ماری جوانا و صرفاً بر اساس مزایای پزشکی ماری جوانا تهیه شده است. ما در این مقاله فقط بر اساس تحقیقات و شواهد علمی جنبه های مثبت را برجسته می کنیم. لطفا هنگام مطالعه به این موضوع  توجه داشته باشید و از ماری جوانا به هیچ عنوان جهت تفریح استفاده ننمایید. با سیمای سلامت همراه باشید.

قبل از شروع ، اجازه دهید شما را به سال 2737 قبل از میلاد مسیح ببریم. در نوشته های بدست آمده از آن دوران، اینطور به نظر میسرد که امپراتور چین شن نونگ از شاهدانه برای خواص روانگردانی که دارد استفاده میکرده است. در آن دوران، تمرکز بیشتر بر قدرت شاهدانه به عنوان داروی روماتیسم، نقرس، مالاریا و همچنین افزایندۀ شادی بوده است.

بتدریج استفاده از این گیاه در چین تا هندوستان و سپس به شمال آفریقا گسترش یافت و در اوایل سال 500 میلادی به اروپا رسید. ماری جوانا از سال 1850 تا سال 1942 در فارماكوپیا در ایالات متحده گسترش یافت و برای تولید داروهای مختلف پزشکی مانند داروهای درد زایمان، تهوع و روماتیسم از ماری جوانا استفاده شد.

در سال 1999، مطالعه ای که توسط دولت آمریكا انجام شد، از خواص مفید ماری جوانا در برخی شرایط پزشکی مانند تهوع ناشی از شیمی درمانی و ضعیف کردن اثر ایدز پرده برداشت. از سال 1999 تا به امروز، مطالعاتی انجام شده است كه نشان می دهد دود کردن ماری جوانا به كاهش درد کمک می کند.
در سال 1996، کالیفرنیا اولین ایالت آمریکا بود که استفاده از ماری جوانا برای اهداف پزشکی در آن قانونی شد و حدود 24 ایالت اکنون دارای قانون مصرف ماری جوانا پزشکی هستند.

فواید ماری جوانا

موسسه ملی آکادمیک علم، مهندسی و دارو آمریکا درباره فواید ماری جوانا اینگونه می‌گوید:

بررسی ها نشان می‌دهد که گیاه شاهدانه (ماری جوانا از این گیاه به دست می‌آید) تاثیر مثبتی در کاهش و یا درمان دردهای مزمن در افراد بزرگسال دارد. شواهدی وجود دارند که اشاره به تاثیر مثبت شاهدانه در بهبود کیفیت خواب کوتاه مدت و همینطور رفع اختلالات خوابی نظیر آپنه خواب انسدادی (وقفه تنفسی در خواب) دارند. محققان این پژوهش می‌گویند شاهدانه می‌تواند باعث بهبود عارضه‌هایی نظیر فیبرومیالژیا، دردهای مزمن و بیماری ام اس شود.

قرص های آزمایشگاهی شاهدانه می‌توانند اسپاسم‌های ناشی از بیماری ام اس را بهبود ببخشند.

این قرص ها همچنین در بهبود حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی مفید هستند.

کمک به درمان سرطان

در این مطالعه که در ژورنال Molecular Cancer Therapeutics نیز منتشر شد ماری جوانا با مهار کردن ژنی به نام Id-1، توانایی جلوگیری از سرطان را دارد. در سال 2007، محققان مرکز پزشکی کالیفرنیا در سانفرانسیسکو گزارش دادند که کانابیدیول (CBD) ممکن است از شیوع سرطان جلوگیری کند. محققان در آزمایشگاه سلول های سرطان پستان را آزمایش کردند که سطح بالایی از Id-1 داشتند و آنها را با کانابیدیول درمان کردند.
نتیجه این آزمایش مثبت بود و میزان Id-1 کاهش یافته بود و پراکندگی آن نیز کمتر شده بود. در حقیقت، انجمن تحقیقات آمریكا دریافته است كه ماری جوانا در واقع برای كاهش رشد تومور در مغز ، سینه و ریه ها به میزان قابل توجهی موثر است.

از آلزایمر جلوگیری میکند

مطالعه ای در سال 2006 توسط کیم جاندا از موسسه تحقیقات اسکریپس انجام شد. در این مطالعه محققین فهمیدند که THC، ماده فعال موجود در ماری جوانا، پیشرفت بیماری آلزایمر را کند می کند. THC با مسدود کردن آنزیم در مغز که باعث ایجاد آنها می شود، تشکیل پلاک های آمیلوئید را کند می کند. این پلاکها سلولهای مغزی را نابود می کنند و به طور بالقوه منجر به بیماری آلزایمر می شوند.

گلوکوم را درمان کنید

از ماری جوانا می توان برای درمان گلوکوم استفاده کرد. این بیماری باعث افزایش فشار در ناحیه چشم ، آسیب دیدگی به عصب بینایی و از بین رفتن بینایی می شود. طبق گفته موسسه ملی چشم، ماری جوانا فشار داخل چشم را پایین می آورد.

آرتروز را تسکین دهید

در سال 2011 محققان گزارش دادند كه ماری جوانا درد و التهاب را كاهش می دهد و باعث خواب می شود كه این امر می تواند در تسكین درد و ناراحتی افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید موثر واقع شود. محققان بخش روماتولوژی در چند بیمارستان به بیماران خود Sativex دادند (یک داروی مسکن مبتنی بر کانابینوئید). بعد از گذشت دو هفته ، بیماران مبتلا به Sativex کاهش چشمگیری در درد داشتند و در مقایسه با مصرف کنندگان دارونما، کیفیت خواب بهتری داشتند.

تشنج صرعی را کنترل میکند

یک مطالعه در سال 2003 نشان داد كه مصرف ماری جوانا می تواند صرع را كنترل كند. رابرت جی د لورنزو از دانشگاه ویرجینیا، عصاره ماری جوانا را به موش های صرعی داد. داروها در حدود 10 ساعت تشنج را متوقف کردند. مشخص شده است که THC با اتصال به سلولهای مغزیِ مسئول کنترل تحریک پذیری و تنظیم آرامش، تشنج ها را کنترل می کند. نتایج این مطالعه در ژورنال فارماکولوژی و آزمایش های تجربی منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

کاهش لرزش مبتلایان به پارکینسون

مطالعات اخیر نشان می دهد که استعمال سیگار ماری جوانا درد و لرز را کاهش می دهد و خواب بیماران مبتلا به پارکینسون را بهبود می بخشد. آنچه که در این تحقیق چشمگیر بود بهبود مهارت های حرکتی در بیماران می باشد.

مضرات و خطرات ماری جوانا

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف ماری جوانا می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر اسکیزوفرنی، بیماری های روانی، اختلالات اضطراب اجتماعی و افسردگی را افزایش دهد.

افرادی که به این ماده اعتیاد دارند و آن را زیاد مصرف می‌کنند بیشتر در خطر افکار خودکشی و دچار شدن به بیماری‌ دو قطبی هستند.

قدرت یادگیری، حافظه و قدرت تمرکز با مصرف ماری جوانا کاهش می‌یابد. حتی مطالعات نشان می‌دهند که بعد از ترک ماری جوانا ممکن است این آسیب‌ها باقی بمانند.

مطالعات نشان می‌دهند مصرف ماری‌جوانا خطر بیکار شدن و از دست دادن کار را نیز افزایش می‌دهد.

این ماده می‌تواند باعث اختلال در مهارت رانندگی شود.

مصرف ماری جوانا ممکن است خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش دهد.

کشیدن ماری جوانا می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

مصرف ماری جوانا باعث تشدید برونشیت و سرفه مزمن می‌شود.

نوزادِ مادرانی که هنگام بارداری ماری جوانا مصرف کرده‌اند، ممکن است به کمبود وزن و مشکلات این چنینی دچار شود.

همانطور که با مطالعه‌ی این مقاله دریافتید، فواید ماری جوانا چندان محسوس و شگفت‌آور نیستند که بخواهید با مصرف آن، تمامی عوارض و مضرات این ماده‌ی مخدر را به جان بخرید. اگر به دنبال فواید درمانی گیاه شاهدانه هستید بهتر است با مشورت با متخصص و پزشک نسخه‌های درمانی تایید شده را امتحان کنید.

ماری جوانا؛ خوب یا بد؟

شواهد نشان می‌دهند که ماری جوانا فواید و مضراتی برای سلامت دارد. علیرغم افزایش چشمگیر مطالعات علمی و بررسی‌هایی که در سال‌های اخیر به ارزیابی اثرات این ماده بر سلامت پرداخته‌اند، هنوز نمی‌توان به‌طور دقیق دربارۀ فواید و مضرات ماری جوانا صحبت کرد و برای این کار به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

بسیاری از دانشمندان و سازمان‌های بهداشت و سلامت – ازجمله انجمن سرطان آمریکا (ACS) – باور دارند که برای استفاده از ماری جوانا به منظور درمان بیماری‌ها و مشکلات پزشکی به پژوهش‌های علمی بیشتری نیاز می‌باشد.

بااین‌وجود، ماری جوانا توسط اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) به‌عنوان ماده Schedule I دسته‌بندی شده است.

اگر در شهری زندگی می‌کنید که مصرف ماری جوانا در آن قانونی است، قبل از مصرف ماری جوانا، شما و پزشکتان باید به دقت این عوامل و نحوه اثرگذاری این ماده بر بیماری‌تان را بررسی کنید.

به‌طورمثال، اگرچه برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف ماری جوانا برای تسکین درد مفید است، اما اگر فرد سابقۀ مشکلات روانی داشته باشد، به هیچ وجه نباید به سراغ ماری جوانا برود.

همیشه به یاد داشته باشید که قبل از مصرف هرگونه دارو یا ماده، باید با پزشک خود به‌طور کامل مشورت کنید.

منبع www.lifehack.org
1 نظر
  1. هوشی می گوید

    جوانا عشق است 😂😂چاقو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.