آزمایشات ضروری برای مردان بالای 40 سال

0

بسیاری از مردان مسائل مربوط به سلامتی خود را جدی نمی گیرند و از مراجعه به پزشک خودداری می کنند. این موضوع باعث می شود که حتی در صورتی که هیچ گونه علائمی مبنی بر بیماری در فرد وجود نداشته باشد از نظر سلامتی برای او مشکلاتی پیش بیاید. اگر شما نیز این گونه هستید لازم است که از این پس به سلامت خود توجه بیشتری نشان دهید، زیرا عدم سلامتی باعث محرومیت فرد از لذت های زندگی می شود. با اندکی برنامه ریزی در زندگی و مرتب انجام دادن معاینات عمومی از وضعیت سلامتی خود می توانید درصورتی که به یک بیماری دچار شده اید سریعا آن را تشخیص داده و در جهت درمان اقدام کنید. در ادامه با سیمای سلامت همراه شوید، به آزمایشات ضروری مربوط به سلامتی خواهیم پرداخت که مردان بالای 40 سال لازم است انجام دهند.

آزمایش سرطان پوست

از آزمایشات ضروری برای مردان بخصوص آن هایی که از پوست های روشن تر برخوردار هستند و در محیط های سرباز کار می کنند میباشد که بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پوست مانند ملانوما که مرگبارترین نوع سرطان پوست می باشد، هستند.

بر اساس گزارشات مراکز مربوط به کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در سال 2014 تشخیص داده شد که 76665 فرد در آمریکا که شامل 45402 مرد و 31263 زن می شدند به ملانومای پوستی دچار هستند. در همان سال، دو سوم از افرادی که به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند، مرد بودند.

آزمایش سرطان پروستات

در آمریکا علاوه بر سرطان پوست غیر ملانومی، سرطان پروستات نیز شایع ترین نوع سرطان در میان مردان به شمار می آید. در واقع سرطان پروستات یکی از دلایل عمده ی مرگ ناشی از سرطان است. به همین دلیل از آزمایشات ضروری برای مردان محسوب میشود.

بر اساس گزارشات CDC در سال 2014 تشخیص داده شد که 172258 مرد در آمریکا به سرطان پروستات دچار هستند و در همان سال 28343 نفر از آن ها به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

آزمایشات سرطان پروستات این امکان را فراهم می کنند که پیش از بروز علائم بیماری، سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که مردان بالای 50  سال که به یک یا بیش از یک عامل خطرناک سرطان پروستات دچار هستند مرتبا آزمایشات مربوط به سرطان پروستات را انجام دهند.

آزمایش سرطان روده بزرگ

بیشتر بخوانید:

CDC توصیه می کند که مردان و زنان، در اوایل 50 سالگی آزمایش سرطان روده بزرگ را انجام دهند. در این دوران آزمایش سرطان روده بزرگ از آزمایشات ضروری محسوب میشود.

از آن جایی که این بیماری معمولا با رشد زائده هایی که پولیپ نامیده می شوند آغاز می شود برخی از تجهیزات آزمایشگاهی به گونه ای طراحی شده اند که این زائده ها را قبل از آن که به سرطان تبدیل شوند در مراحل اولیه تشخیص دهند.

از برخی انواع آزمایشات مربوط به سرطان روده بزرگ می توان به کولونوسکوپی، سیگموئیروسکوپی انعطاف پذیر و آزمایش مدفوع اشاره کرد.

اندازه گیری فشار خون

اندازه گیری فشار خون از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا ممکن است برخی از افراد بدون این که خودشان هم  آگاه باشند برای سال ها به فشار خون بالا مبتلا شده باشند.

بر اساس انجمن قلب آمریکا، درصد بیشتری از مردان نسبت به زنان زیر 45 سال به فشار خون بالا مبتلا هستند. از سن 45 تا 64 سالگی این درصد در میان زنان و مردان برابر است. پس از آن درصد بیشتری از زنان نسبت به مردان به فشار خون بالا دچار هستند. پس از سن 40 سالگی باید یک بار در سال فشار خون را اندازه بگیرید. اگر عدد بالای فشار خون (Systolic number) بین 120 و 139 و یا عدد پایین فشار خون (Diastolic number) بین 80 و 89mmHg باشد باید مرتبا فشار خون خود را اندازه بگیرید زیرا این اعداد می توانند به این معنی باشند که در مراحل اولیه ی ابتلا به فشار خون بالا قرار دارید.

اندازه گیری کلسترول خون

میزان کلسترول بالای خون، خطر بروز حملات قلبی، سکته و بیماری سرخرگ محیطی را افزایش می دهد. طبق گزارشات سازمان جهانی سلامت به طور کل یک سوم از بیماری های ایسکمیک قلب ناشی از کلسترول بالای خون هستند. کلسترول بالا معمولا از خود علائمی نشان نمی دهد به همین دلیل اندازه گیری کلسترول خون بسیار حائز اهمیت است. افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند لازم است که توجه بیشتری به میزان کلسترول خون خود و سایر عوامل خطرناک داشته باشند.

اندازه گیری قند خون

در بیماری دیابت میزان قند خون بالا می رود. اگر میزان قند خون بالا بماند علائم ناخوشایندی در فرد به وجود می آید. بیماری دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و بروز مشکلات در چشم ها، پوست، کلیه و سیستم عصبی را افزایش می دهد به علاوه دیابت می تواند باعث بروز مشکلات تناسلی نیز  در مردان شود. تمامی افراد باید پس از 40 سالگی، هر ساله یا هر سه سال یک بار (بسته به عوامل خطرناک بیماری دیابت در فرد) میزان قند خون خود را اندازه بگیرند. از جمله عوامل خطرناک بروز دیابت در فرد می توان به سابقه ی بیماری دیابت در خانواده، پیش دیابت (بالا بودن قند خون به میزان کم)، اضافه وزن یا چاقی، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، سیگار کشیدن و برخی زمینه های نژادی نیز اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.