علت درد زیر شکم در مردان

1

دلایل درد زیر شکم مردان نسبت به زنان متنوع‌تر است. از جمله دلایل این درد می‌توان به بیماری‌های مزمن، عفونت مجاری ادراری یا بیماری‌های گوارشی اشاره کرد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته تقریبا تمامی مردان به درد زیر شکم دچار می‌شوند، اما در بیشتر مواقع به این درد توجهی نمی‌شود. بسیاری از مردان به داروهای گیاهی متکی هستند، اما این داروها در عوض پی بردن به منشا اصلی درد و درمان آن فقط به تسکین درد کمک می‌کنند. در صورتی که درد زیر شکم بسیار شدید باشد و کشالۀ ران، لگن و یا سمت راست شکم را نیز درگیر کند، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

علت درد زیر شکم مردان

یبوست

این درد می تواند ناشی از فشار زیادی باشد که عضلات شکم به واسطه ی یبوست متحمل می شوند. کشیدگی عضلات شکم با افزایش فشار در نواحی مجاور آن ها توام شده و می تواند موجب تشدید درد شود.

آپاندیسیت (التهاب آپاندیس)

مردان در سنین 11 و 40 سال در خطر ابتلا به آپاندیسیت هستند. از سایر علائم آپاندیسیت می توان به استفراغ، تب و از دست دادن اشتها اشاره کرد. اولین نشانه ی این وضعیت بروز درد خفیف نزدیک به ناف یا قسمت بالایی یا پایینی شکم است که با حرکت به سمت راست پایین شکم شدت می یابد. قبل از ترکیدن آپاندیس و عفونی شدن تمامی بدن آپاندیس از طریق جراحی برداشته می شود. یکی از دلایل درد زیر شکم سمت راست در مردان می تواند آپاندیس باشد.

فتق

فتق منجر به درد زیر شکم سمت راست در مردان می شود. فتق بافت نرمی است که برآمده شده و به دیواره ی شکم برخورد می کند و بدین طریق باعث درد می شود. همچنین درد ناشی از فتق می تواند در کشاله ران و بالای ناحیه ی ران نیز احساس شود.

پیچ‌خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که بیضه ها پیچ خورده باشند. پیچ خوردگی بیضه علاوه بر درد زیر شکم می تواند با علائمی مانند استفراغ، حالت تهوع و درد تمامی بیضه نیز همراه شود. درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا منقطع است اما تشدید این وضعیت می تواند متداوم شود.

کولیت روده

کولیت روده در روده بزرگ رخ می دهد. درد ناشی از کولیت روده در سمت راست ناحیه ی پایین شکم متمرکز می شود. کولیت روده معمولا با کاهش وزن و مدفوع خونی توام می شود همچنین امکان درد مقعدی و خون ریزی نیز وجود دارد. شخصی که به کولیت روده دچار می شود ممکن است در مدفوع کردن دچار مشکل شود.

درد زیر شکم مردان

سنگ کلیه

سنگ کلیه ناشی از تغلیظ ادراری است که از کلیه عبور می کند. دلایل بروز سنگ کلیه معمولا به رژیم غذایی مرتبط می شوند: کم آب شدن بدن، مصرف بیش از اندازه ی پروتئین های حیوانی و شکر فرآوری شده می توانند دلایلی برای ایجاد سنگ کلیه باشند. درد ناشی از سنگ کلیه معمولا در پهلوها و کمر احساس می شود و به پایین شکم و کشاله ی ران نیز ممکن است کشیده شوند. این درد به صورت نوسانی است. فردی که به سنگ کلیه دچار است ممکن است در هنگام ادرار کردن احساس درد کند و مرتبا به دستشویی برود. سنگ کلیه باید سریعا درمان شود زیرا در غیر این صورت امکان مسدود شدن مجرای ادرار که در نتیجه ی آن عفونت کلیه و از کار افتادگی کلیه رخ می دهد وجود دارد. سنگ کلیه را می توان یکی از علت درد زیر شکم در مردان دانست.

مسمومیت غذایی

اگر غذایی که خورده ایم حاوی باکتری یا انگل باشد مسمومیت غذایی رخ می دهد. از نشانه های مسمومیت غذایی می توان به حالت تهوع ، اسهال و استفراغ اشاره کرد. درد ناشی از مسمومیت غذایی می تواند تا 48 ساعت ادامه داشته باشد.

سندرم روده تحریک‌پذیر

این وضعیت که قولنج روده نیز نامیده می شود ناشی از گرفتگی منقطع عضلات در روده ی کوچک و بزرگ است. سندرم روده تحریک پذیر می تواند باعث بروز دردهای شکمی، یبوست، اسهال و مدفوع خلطی شود. افزایش میزان استرس باعث تشدید درد زیر شکم در مردان و سایر علائم می شود. سندرم روده تحریک پذیر یک وضعیت مزمن است که با رژیم غذایی مناسب و مراقبت می توان آن را کنترل کرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که درد زیر شکم در مردان شدید یا متناوب باشد به مراقبت های پزشکی نیاز است. علائمی که پزشک باید سریعا به آن ها رسیدگی کند از این قبیل می باشند: استفراغ، کم آب شدن بدن، دردناک بودن ادرار و تکرر ادرار، مشاهده ی خون در استفراغ، ادرار یا مدفوع. از سایر نشانه هایی که هشدار می دهند باید به پزشک مراجعه کنیم می توان به این موارد نیز اشاره کرد: تب، بروز آسیب تازه در ناحیه ی شکم، درد مداوم و تنگی نفس.

1 نظر
  1. رضا می گوید

    والا این درد شکم که پدر مارو درآورده، دیگه خسته شدم. دکتر میگه علت درد شکمم از روده هام هستش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.