حملات پانیک در خواب و پانیک شبانه | علل و درمان

34

حملات پانیک می‌توانند یک مشکل جدی باشند که منجر به احساس ترس شدید شوند. حملات پانیک معمولا در طول روز بروز کرده و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اما این حملات گاهی در شب و در حین خواب نیز اتفاق می‌افتند. اگر این حملات در طول شب ایجاد شوند، به آن‌ها حملات پانیک شبانه یا حمله پانیک در خواب گفته می‌شود. حملات پانیک شبانه که افراد زیادی به آن دچار هستند، به ترس شدید و تشویش و در نتیجه بیدار شدن فرد از خواب منجر می‌گردد. حملاتی که در خواب رخ می‌دهند اغلب باعث می‌شوند که فرد در ادامۀ روز نیز درگیر ترس و اضطراب باشد. اگر فردی نتواند درست بخوابد و یا به دلیل حملات پانیک از خوابیدن بترسد، مسلما نمی‌تواند در روز بعد سرحال و شاداب باشد.

علت حملات پانیک شبانه در خواب چیست؟

حملات پانیـک در خواب بدون هیچ عامل برانگیختگی خاصی اتفاق می‌افتند و منجر به بیدار شدن فرد می شوند. همانند زمانی که این حملات در طول روز رخ می دهند، حملات پانیک در خواب نیز با ترس شدید، افزایش ضربان قلب، دشواری در نفس کشیدن، تنگی نفس، تعریق زیاد، لرزش شدید، هیجان، تشویش و… همراه هستند.

تنها مزیتی که حملات پانـیک دارند و باید ذکر شود، این است که این حملات چه در روز رخ دهند و چه در حین خواب، بی خطر هستند و هیچ ضرری برای فرد ندارند. با این که ممکن است به نظر برسد که فرد بیماری عجیب و جدی دارد، اما این تنها یک ترس شدید است و نه چیز دیگری.

حملات پانیـک در خواب ممکن است تنها چند دقیقه به طول بیانجامند. با این حال، فردی که دچار این حملات می شود برای آرام شدن و برگشتن به حالت عادی به ساعت ها استراحت نیاز دارد. اغلب افرادی که تجربه ی این حملات را در طول خواب داشته اند، در طول روز نیز دچار حملات پانیک شده اند.

اما دلایل حملات پانیک در خواب چه چیزهایی هستند؟

در این قسمت برخی از رایج ترین دلایل حملات پانیک شبانه را معرفی خواهیم کرد:

GERD – بیماری رفلاکس معده

GERD یک مشکل مربوط به سیستم گوارش می باشد که در کیفیت خواب تاثیر بسزایی دارد. این مسئله وقتی شدت می یابد که فرد پیش از خواب مقدار زیادی غذا خورده باشد. از جمله علائم و نشانه های GERD میتوان به فشار معده، تعریق شدید، سرگیجه، درد قفسه ی سینه و نفس نفس زدن اشاره کرد، که در خواب باعث حملات پانیک می شوند.

ترس از خفگی در خواب

یکی از عمده ترین دلایل حملات پانیـک در خواب، ترس از خفگی در خواب می باشد. ساختار قسمت فوقانی سیستم تنفسی باعث هیپوونتیلاسیون یا عدم توانایی نفس کشیدن می شود. این پدیده تنها در طول چند ثانیه اتفاق می افتد و باعث فشار به قلب و بروز علائمی می شود که شبیه به حملات قلبی هستند. ترس از خفگی در خواب اغلب در افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی مفرط هستند رخ می دهد.

کابوس

کابوس ها یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد حملات پانیک در خواب محسوب می شوند. کابوس می تواند فرد را به دلیل هیپوونتیلاسیون، ضربان قلب شدید و… از خواب بیدار کند. همه ی این علائم کابوس می توانند باعث حملات پانیک شوند.

حملات پانیک

سندرم هایپرونتیلاسیون یا تنفس زیاد – Hyperventilation

سندرم هایپرونتیلاسیون یکی دیگر از دلایل حملات پانیـک به حساب می آید. برخی اعتقاد دارند که حملات پانیک باعث هایپرونتیلاسیون می شوند اما از طرف دیگر، هایپرونتیلاسیون نیز می تواند شرایطی ایجاد کند که منجر به حملات پانیک – هم در خواب و هم در طول روز – شود.

علائم حمله پانیک

حمله پانیک، چه در روز رخ دهد یا شب، زمان اتفاق می‌افتد که فرد 4 مورد (یا بیشتر) از علائم زیر را تجربه کند:

 • تعریق
 • لرزش
 • حس غش کردن
 • حالت تهوع
 • افزایش ضربان قلب، تپش قلب
 • احساس سرگیجه و سبکی سر
 • حس عدم تعادل
 • رعشه یا لرزه
 • احساس خفگی
 • ترس از مُردن
 • خوددگربینی؛ یا حس اینکه از خودتان فاصله گرفته‌اید
 • حس تنگی نفس
 • حس خفه شدن
 • حس از دست دادن کنترل
 • درد یا ناراحتی در قفسۀ سینه
 • احساس خارش یا سوزش روی پوست، یا حس مور مور شدن یا بی‌حسی
 • از دست دادن قوۀ ادراک، یا حس غیرواقعی بودن

برخی از مردم ممکن است هنگام بروز حمله پانیک، کمتر از چهار علائم ذکر شده در فهرست بالا را تجربه کنند. در چنین مواردی، فرد ممکن است در حال تجربۀ یک حمله پانیک با علائم محدود باشد.

حملات پانیک با اضطراب در ارتباط هستند. اضطراب نیز می‌تواند باعث شود تا فرد علائم جسمانی را تجربه کند. نکتۀ تمایز حمله پانیک با اضطراب، سرعتِ شروع (رسیدن به اوج در عرض 10 دقیقه) و شدت علائم آن است.

به گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، اضطراب حدود 40 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد (18.1 درصد از جمعیت). بااین‌حال، تنها 36.9 درصد از این افراد برای درمان اقدام می‌کنند.

درمان حمله پانیک در خواب

سر و کار داشتن با حمله پانیک در خواب که منجر به بیدار شدن فرد می شود، از سر و کار داشتن با آن در روز بسیار سخت تر است. بطور نرمال شما در خواب هیچ فرصتی ندارید که متوجه حملات پانیک شوید و خود را آماده کنید. تکنیک های سنتی که برای مقابله با حملات پانیک در روز وجود دارند، می توانند شما را در شب و در هنگام خواب نیز یاری کنند.

اول از همه، علائم حملات پانیـک را نادیده نگیرید و سعی نکنید که دوباره بخوابید. این کار تنها می تواند باعث بدتر شدن اوضاع شود و منجر به سرخوردگی و حتی شدیدتر شدن علائم حملات گردد. در عوض، از رختخواب بلند شوید، چراغ ها را روشن کنید و سعی کنید بر روی علائم حملات پانیک که در آن لحظات تجربه کرده اید تمرکز کنید.

به خود القا کنید که چیزی برای ترس و وحشت وجود ندارد و هیچ مسئله ی خطرناک و تهدید کننده ای برای شما اتفاق نیفتاده است؛ و همه ی این مشکلات تنها به دلیل حملات پانیک بوده و نه چیز دیگری. صحبت کردن با خود نیز می تواند به شما کمک کند تا تنفس بیش از حدتان را نیز آرام تر کنید و بتوانید بصورت معمول و طبیعی نفس بکشید. استفاده از ژورنال های پانیک نیز می تواند مفید واقع شود. حتی خود شما می توانید در مورد علائمی که تجربه کرده اید مطالبی بنویسید؛ این که چه زمانی حملات آغاز شدند، چه زمانی متوقف شدند و چه عوامل برانگیختگی‌ای را به همراه داشتند.

یکی دیگر از چیزهایی که می تواند به مقابله با حمله پانیک در خواب کمک کند، تمرکز کردن بر روی نفس کشیدن تان است. سعی کنید به آرامی هوا را به صورت عمیق از راه بینی تنفس کنید، و از طریق دهان خارج کنید. تمرکز را ادامه دهید تا زمانی که حس کنید علائم تان از بین رفته است و آرامش پیدا کرده اید. سپس تنفس تان به حالت نرمال بر می گردد و ضربان قلب تان نیز کاهش پیدا کرده و منظم می شود. اگر پزشک برای شما داروهای ضد اضطراب تجویز کرده باشد، باید آن ها را مصرف کنید. این دارو ها باعث می شوند که سریع تر به آرامش برسید.

آیا بیماری پانیک خطرناک است و آیا حمله های پانیک باعث مرگ می‌شوند؟

مواجه شدن با حمله های پانیک می‌تواند وحشتناک باشد. اگرچه اضطرابِ این حملات بسیار ناخوشایند است، اما علائم جسمانی آنها مشکل‌سازتر هستند، که گاهی اوقات منجر می‌شوند تا بیماران به بیمارستان مراجعه کنند. علائم حملات پانیک می‌توانند شبیه به حملۀ قلبی باشند. بعد از ناپدید شدن علائم، بیماران دچار سردرگمی و گیجی می‌شوند. حمله های پانیک می‌توانند باعث بروز وحشت و ضربان قلب شدید شده و این سوال را در ذهن فرد به وجود آورند که «آیا بیماری پانیک خطرناک است؟»

خوشبختانه جواب این سوال «خیر» است. البته این بدین معنا نیست که این حملات مشکلات جسمانی به وجود نمی‌آورند. در موارد جدی، به ویژه افرادی که مشکلات قلبی دارند، این استرس مضاعف می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

اگر با نفس‌نفس زدن شدید (hyperventilate) مواجه شوید، ممکن است بعلت جریان ضعیف خون به مغز، از حال رفته یا غش کنید. اگر حملۀ پانیک در حال رانندگی به سراغ‌تان آید، حواس‌پرتی و استرس جسمانی می‌توانند تمرکز برای رانندگی را دشوار کرده و موقعیت‌های خطرناکی را به وجود آورند.

آیا حملات پانیک باعث مرگ می‌شوند؟ به طور کلی حملۀ پانیک خطرناک نیست، حتی اگر هنگام بروز حمله احساس خطر را تجربه کنید. اما باید به یاد داشته باشید که حملات پانیک مکرر و استرس طولانی‌مدت می‌توانند به بدن آسیب برسانند.

حمله های پانیک باید درمان شوند

اگرچه این حملات خطرناک نیستند، اما همیشه حس خطرناک بودن را دارند. فراموش نکنید که احساس نگرانی و عذاب نوعی واکنش به علائم جسمانی نیستند، بلکه نشانه‌های حملات پانیک می‌باشند. حتی بدون تجربه کردن علائم جسمانی، باز هم احساس عذاب خواهید داشت، زیرا نوع اضطرابِ حمله های پانیک به این شکل است.

با اینکه بسیاری از بیماران تصور می‌کنند که پزشک عمومی‌شان نتوانسته به خوبی مشکلشان را تشخیص دهد و یا حملۀ پانیک مشکل قلبی برایشان به وجود خواهد آورد، همواره پیشنهاد می‌شود که برای درمان حملات پانیک به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری این است که با کمک پزشکتان یک برنامۀ درمانی مناسب را طراحی کرده و آن را به طور منظم اجرا کنید.

تراپی و مصرف دارو هر دو از روش‌های بسیار موثر هستند که می‌توانند از بروز حملات پانیک در آینده جلوگیری کرده و علائمتان را مدیریت کنند.

منبع http://www.newhealthadvisor.com http://www.newhealthadvisor.com
34 نظرات
 1. ل می گوید

  فقط دو دقیقه !
  شوخیتون گرفته

  1. همیار سلامت می گوید

   با سلام
   زمان شروع حمله پانیک تا به اوج رسیدن علائمِ آن، در حالت عادی (نه در خواب) حدودا 10 دقیقه است. در حالت خواب این زمان کمتر است، البته عوارض حمله تا چندین ساعت باقی می‌مانند.

 2. میثم می گوید

  سلام من چند وقتی است بعضی اوقات باحالت نفس نفس زدن لرزش بدن به طوری که متوجه دور ورم نیستم ازخواب بیدارمیشم واحساس میکنم دارم میمیرم ایا این حمله پانیکه؟

  1. همیار سلامت می گوید

   با سلام
   احتمال اختلال پانیک وجود دارد. حتما برای تشخیص دقیق مشکل‌تان به پزشک مراجعه کنید.

 3. مجتبی می گوید

  سلام دوستان عزیز
  حملات پانیک به نظر من بدترین نوع بیماریست
  اما من با خوردن زاناکس که قرص ایرانی ان امپرازولام است تا 95 درصد درمان شدم
  همیشه این قرص را در کنار خود داشته باشید چون بعد از اینکه با ان درمان شدید و نتیجه خوب انرا دیدید وجود ان در کنارتان به شما قوت قلب میبخشد و به هیچ وجه به سراغتان نمی اید
  بر فرض محال هم که امد با خوردن یک نصف قرص سریع بهبود میابید

  1. همیار سلامت می گوید

   با سلام
   ممنون از توصیۀ شما دوست گرامی. البته بهتر است مصرف هرگونه دارویی در این زمینه زیر نظر پزشک باشد.

 4. ریحان می گوید

  سلام .وقت بخیر .
  من مدت ده ساله که انواع بیماری های گوارشی و بیقراری و نا ارامی شبانه. تپش قلب و استرس شدید دارم و هر دکتری رفتم گفتن مشکل فقط از اعصابه. چندین مرتبه برام سرترالین و اسکازینا تجویز کردن که فایده داشت ولی مقطعی و من هر بار با سختی اونارو کنار گذاشتم. ولی الان مدتیه که حملات شدیدی دارم .در حدی که با کوچک ترین تنش و ناراحتی حمله ب سراغم میاد. تپش قلب شدید. .تنگی نفس شدید .و حتی کم کم بدنم به حد فلج شدن و بی حسی کامل میرسه. و گاهی انگشتام قفل میمونه .تا پنج دقیقه و بیشتر و کم کم ب حالت عادی برمیگردم .ایا بیماری من که میگن از اعصابه و همه بدنم رو درگیر کرده پانیکه یا چیز دیگه؟ممنون میشم اگه پاسخ بدین چون واقعا اذیتم.

  1. همیار سلامت می گوید

   با سلام
   دوست عزیز با توجه به توضیحات شما، بهترین توصیه این است که با پرس‌وجو به دنبال یک متخصص شناخته شده و ماهر در این زمینه باشید که مشکل شما را به طور دقیق تشخیص دهد و داروهای مورد نیازتان را تجویز کند.
   با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما

 5. نرگس می گوید

  سلام دوستان منم چند سالى درگير پانيك بودم و هى دارو مى خوردم خوب ميشدم و قطع ودوباره با كوچكترين تنش هاى زندگى بر مى گشت تا اينكه ب لطف خدا تو سخنان ي روانپزشك به دو ذكر معجزه آسا اشاره كردن واقعا زيرو رو ميشين ؛ در مراقع اضطراب و شروع حمله ذكر ” حسبنا الله و نعم الوكيل ” با توجه كردن ب معنى آن آب رو آتيش ميشه و در مواقعى كه آرومين ذكر يونسيه” لا اله الا انت سبحانك انى كنت من الظالمين” حتما معجزه رو تو خودتون خواهيد ديد . ان شالله ب اميد سلامتى و نشاط همه ى انسانها🙏🏻

 6. نسترن می گوید

  سلام . منم تجربه خودم رو میگم شاید کمکی به بقیه بکنه ؛ من توی سال گذشته خیلی استرس ها و مشکلات فراوانی داشتم و تا اینکه یک روز که داشتم از خیابون رد میشدم حمله مانی و بهم دست داد برای ۱۰ دقیقه طول کشید تا آروم شدم . فک میکردم قراره توی خیابون ولو بشم چشام سیاهی می رفت . تنگی نفس داشتم گلوم خشک شده بود … الان پاکی و شبانه هم دارم
  منم ذکر های آرامش بخش و پیاده روی میکنم تا شاید بهتر بشم . سعی میکنم خودمو به زور وادار کنم توی جامعه برم … التماس دعا

 7. فرهاد می گوید

  من تجربه این بیماری رو چهار سال داشتم دوستان قرص الپرازولام خوبه ولی به شدت اعتیاد اور و مضر برای بدن خیلی مشکل سازه و ترکش هم خیلی سخته من به سختی ترکش کردم دوستان وقتی حملات سراغتون میاد اصلا نترسید به خودتون بگید این یه موج کاملا بی خطره خدا رو شکر من الان هیچ دارویی مصرف نمیکنم و کاملا خوبم ولی خدا نصیب هیچکس نکنه واقعا از بدترین بیماری های اعصابه

 8. فری می گوید

  دوستان این بیماری از سردی مغز سودا به وجود میاد از راه طب سنتی میتونید درمان کنید طب سنتی طب عالی هستش اگه مزاج طبع خودتون اشنا بشین این طوری نمیشین

 9. لارین می گوید

  عجب چیز چرتیه من کلی دکتر رفتم نمیدونستم چمه دکترام گتن اسم شدیده ولی بعد متوجه شدن از استرسه چه سبهایی که همش بیدار میشدم دهنم سرویس کرده بو یه سال تحت نظر دکتر روانپزشک دارو‌خردم بعد قطع کرد گفت هروقت حمله بهت دست داد به نصف الپرازلام نیم + به قرص تپش قلب ۱۰ بخورم الان خدارو شکر خیلی کم شده ۲ سال گذشته دو سه ماه در میون بعضی وقتها بکی دو بار پیش میاد سعی میکنم با حفظ ارامش رفعش کنم و دارو نخورم امیدوارم کلا رفع شه بره پی کارش

 10. میثم می گوید

  سلام به همه دوستان بخونید متن رو که حسابی کمکتون میکنه!!
  سه سال هست که مبتلا هستم شبها یهوو قفسه سینم درد میگیره یا تو خواب فکر میکنم قبلم داره ایست میکنه و بیدار میشم بدنم میلرزه گاهی اوقات فکر مینکم قلبم درد میگره اعلام سکته و غیره…خداوند به همه صبر بده که واقعا این دنیا رو برامون کلا شده عذاب و فشار قبر هر روزی که صبح میشه خداوند رو شکر میکنم باورتون نمیشه تمام بدنم رو بارها ازمایشات دقیق ام ار ای عکی رادیولوژی حداقل بیست تا دکتر فوق تخصص رفتم واقعا پزشک ها بی معرفت هستن پولی که از بابت ویزیت میگیرن حرامه اصلا وقت نمیزارن تو کمتر از دو دقیقه میخوان مریض بعدی بره تو اتاق ویزیت بعدی به هیچ چیز توجه نمیکنن بارها تشخیص های اشتباه دادن و میگن ما فقط حدس میتونیم بزنیم خداوند به هممون صبر بده واقعا تحمل این بیماری سخته چقدر زندگی کردن تو این شرایط سخته پزشک ها فکر پول و گردش مالی هستن واقعا صد افسوس که جون انسان انقدر بی ارزش شده ورزش و پیاده روش خیلی زیاد خوردن غذاهای با طبع گرم کتاب خوندن و تماشایه هر چیزی که انگیزه بده مقداری از فشار رو کم میکنه اما برای کسی که پانیک داره بهشت و جهنم یکی هست واقعا عذابه

 11. زینب می گوید

  سلام ، من در زندگی مشکلات زیادی دارم که امیدوارم رفع بشه، چند روز پیش که تنها نشسته بودم ، حالت اضطراب بهم دست داد و در یک لحظه احساس مرگ و پایان زندگی به سراغم اومد واحساس تنگی نفس و سرگیجه و فک میکردم قند خونم افت کرده و دارم میمیرم و انگار فلج شده بودم و فقط سعی میکردم جیغ بزنم ، خانواده ام بشدت ترسیده بودن،وفکر میکردم دارم از دنیا میرم، سریع اورژانس رفتم و یه سرم و دیازپام برام تزریق کردند، اما بعد از دوروز هنوز ارام ارام نشدم ، احساس میکنم این همون پانیک باشه ،درسته

 12. صادق می گوید

  پنیک ریشه ژنتیکی داره حمله واقعا مزخرفی هست من تو زندگیم همیشه قوی بودم الانم که دارم این متن مینویسم دچار پنیک شدم و سعی میکنم دوباره با قدرت این مشکل رو پشت سر بذارم
  خوشبختانه درمان دارویی پنیک قطعی هست و با مصرف دارو زیر نظر روانپزشک قابل درمان . من ۶ ماه سرترالین خوردم ولی تاثیر زیادی نداشت دکتر داروی جدید (پاروکسیتین)تجویز کرده که هنوز شروع به مصرف نکردم. الان دارم مواردی رو که باعث تحریک پنیک میشه شناسایی میکنم و حذف میکنم که موثر بوده

 13. Tbmaln می گوید

  من 17 سالمه دو ماهی میشه که این علائم و دارم پیش روانپزشک رفتم تشخیص داد حملات پانیکه و بهم قرص داده ولی این قرصا طول می کشه تا اثر کنن و من انقدر این حالتم شدید شده که سر کلاس درس نمی تونم بشینم از طرفی هم پدر و مادرم اسرار دارن برم مدرسه خودم و تو شرایط ترس قرار بدم تا برام عادی بشه ولی من هر وقت اینکارو می کنم برام عادی نمیشه که هیچی ، بدترم میشم خلاصه اینکه از مدرسه فراری شدم و هر روز با گریه و ترس میرم اونجا و واقعا نمی دونم راهکار درست اینه که با استرس بیش از حد و حمله ها با وجود ازاردهنده بودنشون مبارزه کنم یا اینکه ازشون دوری کنم

  1. صادق می گوید

   شرایطی که موجب حمله میشه رو حذف کنید هیچ چیزی بالاتر از سلامتی خودتون نیست میتونید فقط سر امتحان آخر ترم حاضر بشید به طور موقت مدرسه نرید به نظر من بهترین راه مقابله با پنیک اینه که بفهمید ریشه حمله از کجاست و عواملی که باعث تحریک حمله میشه رو شناسایی کنید این راه خیلی به من کمک کرده

 14. عباس می گوید

  سلام من حدود4ساله به این بیماری دچار شدم قبل از اون از هیچ چیزی ترس نداشتم نه از تاریکی نه از مردن ساعتها کار میکردم بدون ذره ای خستگی ولی همه چیز از یه جوش کردن شروع شد واقعا بدترین ومزخرفترین بیماری در جهان همینه چون هیچ کس ادم را درک نمیکنه حتی دکترها چون خودشون نشدن فکر میکنن تو ضعیفی واونا قوی هستند واین ادم را بیشتر عذاب میده بعضی وقتا این قدر انرژی داری که میخوای کوه را جا به جا کنی بعضی وقتا حتی نمیتونی با کسی حرف بزنی یا گوش کنی من وقتی اینجوری میشم با خودم میگم این چیزی نیست ومیگذره خلاصه برای همین الان زندگی کنید اگه بخوام از حالتهای بیماری بگم تاصبح باید بگم که فایده نداره وهمه ما میدونیم که چیه. فقط مثبت اندیش باشید جاهایی که حالتونو خراب میکنه نرید نیازی نیست برای همه توضیح بدین چون هیچ کس نمیفهمه غیر از خودتون دمنوشهای گیاهی گرم بخورید اهنگهای شاد گوش کنید اخبار گوش نکنید با کسانی که خوشتون نمیاد هم صحبت نشید سرگرم کاری که دوست دارید بشید بلاخره شاد وارام باشیدواز زندگی با سختیهاش لذت ببرید فقط برای امروز فردا را هیچکه ندیده ما قویترازهمه ایم چون هیچ که مثل ما نیس

  1. يلدا می گوید

   ممنون از حرفهاى مثبت و انگيزشى تون

 15. علیرضا می گوید

  سلام به همه دوستان عزیز پانیکی.من 2 سال پیش به مدت 6 ماه پانیک داشتم..اولاش(حدود3ماه) نمیدونستم چه بیماری دارم.خیلی جاها رفتم دکتر.قلب، مغز و ….حتی 2 بار کارم به اورژانس رسید.قرصای مختلف میخوردم.اصلا دوست نداشتم شب بشه.می ترسیدم از شب.چون این حالت تو شب تشدید میشد ومن همش فکر میکردم دارم میمیرم.پدر و مادرم هم از بس نگرانم بودن ومن رو میدیدن تو این حالتم داشتن مریض میشدن و بسیار غصه میخوردن.خیلی خیلی حالم بد بود.دیگه داشتم نا امید میشدم و دوست داشتم یا این حالت تموم شه یا سریع بمیرم.تا اینکه ی روز پیش روانپزشک رفتم و ایشون با ارامش خاصی نام پانیک رو اوردن و حالات من رو درک کردن و 2 نوع قرص که یکی برای خواب بود تجویز کردن و گفتن تو اینترنت در مورد این بیماری سرچ کنم. من اونجا تا حدی اروم شده بودم چون فهمیده بودم که بیماریم نا شناخته نیست.به خانه امدم و تو اینترنت سرچ کردم و کامنت هایی مثل این صفحه را میخوندم. هر چی بیشتر میخوندم ، بیشتر ارامش میگرفتم،چون میدیدم خیلی ها مثل منن. چند روز شایدم چند هفته به این کار ادامه دادم تا اینکه به یک کامنت رسیدم که نوشته بود: نگران نباشید این بیماری بیماری عصر جدید به خاطر وجود تکنولوژی ها و اسمان خراش ها و.. است.کسی قرار نیست با این بیماری بمیره. و از بیماری خودش گفت و اینکه خوب شده و … تا اینکه به اینجا رشید که گفت : کافیه از الان بخواید که دیگه مریض نباشید و دیگه تلقین نکنید و به خودتون اعتماد به نفس داشته باشید و به خدا ایمان داشته باشید و … این جمله ها مخصوصا جمله اخرش خیلی در من اثر گذاشت و منی که خیلی از راه ها رو رفته بودم و خسته و ناامیدشده بودم تصمیم گرفتم از این به بعد اصلا قرص نخورم و دیگر بیمار نباشم.بله همونجا قرص ها رو ترک کردم. با توکل به خدا زندگی عادی رو شروع کردم. و تقریبا دیگه تا الان که بیش از 1/5 سال از اون موقع میگذره دچار ان نشدم(به غیر از 4 یا 5 بار خفیف که با قدرت اعتماد به نفس و توسل به لهل بیت و ذکر حل شد و هر کدام بیشتر از نیم ساعت هم طول نمیکشید).بله دوستان پانیکی من. من تازه در کودکی چند بار سابقه تشنج هم داشتم و تو دوران پانیک هم خیلی خیلی اذیت شدم . طوری که صداهای نسبتا بلند؛ مطالب ماورایی مثل خداو قیامت و .. حساس شده بودم .لاغر شده بودم ونسبت به همه چیز بی انگیزه. و مطمین باشید که حتی از اونهای که پانیکشون بیش از 1 سال هم طول کشیده کمتر اذیت نشدم . بله برادران و خواهران عزیزم که یک دنیا دوستتون دارم. من خواستم که دیگه تلقین به این بیماری (که تازه بیماری هم نمیشه اسمشو گذاشت ) نکنم و از پدر و مادرم هم خواستم دیگه به روم نیارن و درموردش اصلا دیگه صحبت نشه و همیشه سعی کردم روحیه ام را خوب نگه دارم و بهش فکر نکنم و شد.خدا را شکر. اینقدر این بیماری در حال حاضر از من دوره که ببینید که دارم الان براتون در موردش مینویسم (منی که اولاش که این بیماری و قرصاشو ترک کرده بودم اصلا دوست نداشتم دیگه حتی اسمشو بیارم یا بشنوم).خلاصه اینکه شما هیچ مرگیتون نیست.مرگ دست خداست که به تلقین بد ربطی نداره. یعنی اگه 1000 بار هم درروز بگی میمیرم اگه اجلت نرسیده باشه محا له بمیری.اینو من نمیگم ها . مضمون کلام مولا علی (ع) است که در قسمتی ازحکمت 392 نهج البلاغه (ترجمه فیض الاسلام) میفرمایند که فال بد زدن حقیقت ندارد(یعنی فال بد زدن تاثیری در کاری که مقدر است انجام شود ندارد) ولی فال خوب زدن (مثبت گرایی) تو زندگی موثر است. به هر حال بلند شید تنبلا. دیگه بسه.خیلی دوستتون دارم

  1. نسیم می گوید

   سلام چقدر خوبه که دیدتون انقدر مثبته.خداروشکر که پشت سر گذاشتین.کاش من هم مثل شما بودم.من واقعا خسته شدم.میترسم.همش فکرای منفی

 16. سمیرا می گوید

  سلام دوستای عزیزم منم یک سالی هست ک درگیر پانیک شدم میتونم بگم بیماریه عجیبیه و من هم در حال درمان هستم . بچه ها فقد خودمون میتوتیم ب خودمون کمک کنیم . من بهد از ۷ ماه حمله ب سراغم اومد اونم توی خاب و میدونید ک چقد وحشتانکه .همسرمم خواب بود خودم بودمو خودم . لرزش تنگی نفس احساس مردن تپش قلب همه رو داشتم اما با تنفس دیافراگم و احساس ارامش ب خودم خودمو خوب کردم و فقط ۵ مین طول کشید . انشالله ک هممون خوب بشیم دوستان راستی مهمتر از همه اینه ک بیماریمونو میشناسیم و راههای مقابله با اون.

 17. زحل می گوید

  سلام به همه امید همه دارای صحت کامل باشید بنده یکسال میشه که در مرض پانیک دچار هستم می‌شود مرا کمک کنید چقدر مدت را در بر بمیگیرد تا این مرض نابود گردد لطفا لطفا کمک کنید.

 18. میثم می گوید

  با سلام به دوستان گرامی من مدت پنج سال هست درگیر این بیماری هستم واقعا این بیماری نابودگر هست تمام بدنم رو زیر نظر بهترین متخصص ها عکس ام ار ای ازمایش همچی گرفتم بارها وقت گذاشتم تحقیق کردم این بیماری یکی از کثیف ترین بازی ها رو با انسان و روان انجام میده وقتی حمله های شبانه سراغ من میاد خدایا خودت رحم کن حالت مرگ تپش قلب بدخوابی حس مرگ واقعا زندگی رو تلخ میکنه درمان با دارو تو مرحله اول خوبه اما بیماری بعد از مدتی شکلش رو تغییر میده و هوجومی تر از قبل میاد سراغت داروها رو خنثی میکنه و شروع میکنه به بازی کثیفش دوستای خوبم برادرا خواهرها دقت کنید باید مغزتون رو اماده کنید به پانیک باید فقط ضد حمله بزنید شجاعانه برید به جنگش امید به خدا پیاده روی ورزش اگر کسی سوال داشت خوشحال میشم از راهنمایش کمک بگیریم تا پایان بدیم این درد های بی رحم رو هیچ کدام از شما به اندازه من هزینه و وقت نزاشتید خیلی پیگیر بودم برای درمان اما روش جنگیدن با این بیماری این نیست …. اگر کسی مایل بود صحبت کنیم و به هم دیگه یاری بدیم ای کاش جایی بود انسان میرفت و میتونست صحبت کنه و بیشتر اگاه بشه با بیماران دیگه و از تجربه های دیگران استفاده کرد اینستاگرام پیام بدید لطفا اگر تجربه مفید دارید ممنون میشم واقعا ازتون

 19. سعید می گوید

  پانیک اتک رو در طول روز میشه کنترل کرد ولی موقع خواب خیلی قضیه فرق میکنه.
  من الان مدتیه که از خوابیدن خودم میترسم.
  برای اینکه بفهمین عمق فشار چقدره به این نکته توجه کنین که بدن به خواب نیاز داره ولی شما از ترس سعی میکنین بیدار بمونین اونقدر بیدار میمونین که بدنتون از شدت گیج بودن ناخودآگاه به خواب بره و هیچوقت هم خواب خوبی نخواهید داشت.

  1. مهرداد می گوید

   قبل از خواب دارو مصرف کنین با تجویز پزشک! مواقعی که شب بیدار میشین از خواب بلافاصله نیم میل آلپرازولام روی زبونتون بذارین سریعا کنترل میکنه حمله رو! اما راه اصلی برای درمان رو توی کامنتای پایین اشاره کردم

 20. مهرداد می گوید

  با سلام
  من حدود ۱ ساله درگیر این بیماریم.روزی ۴۵ دقیقه ورزش هوازی انجام بدین. ترجیحا توی خونه. تردمیل یا طناب زدن عالیه. یه ورق آلپرازولام هم حتما همراهتون باشه، خصوصا اونایی که پانیک شبانه دارن. به محض اینکه از خواب بیدار میشین نصف یه قرص رو روی زبونتون بذارین تا جذب شه. البته برای اینکه عوارض حمله خفیف شه میتونین قبل از خواب هم مصرف کنین که خیلی کمک میکنه. اما مهمترین مساله برای بهبود، ورزش هوازی روزانه و جراحی اندیشه هاتونه! این بیماری ریشه اضطرابی داره و باید نگرش و افکارتونو اصلاح کنین تا به مرور رو به بهبودی حرکت کنین. کسایی که مقدور هست براشون کلاس یوگای خنده میتونن برن که واقعا عالیه.

 21. مهرداد می گوید

  یادم رفت تو کامنت قبلی اشاره کنم، چای قهوه نسکافه نوشابه سیاه قند شکر ادویه جات تند ممنوع! سیگار، مخدر، محرک، الکل ممنوع!
  فکر کردن به گذشته ممنوع چون هیچ کاری در موردش نمیشه انجام داد! جاهای شلوغ و پرسروصدا و پرترافیک ممنوع!
  شاد وپیروز باشید! ))

 22. نسیم می گوید

  سلام.دوستان لطفا یه گروه درباره این پانیک بسازیم همه تجربیاتشونو بگن .بیشتر اشنا میشیم با این موضوع وخودش قوت قلبه.من خودم دچارشم وهنوز هم میترسم.صحبت کردن با کسایی که به پانیک دچار شدن ادمو اروم میکنه.این ادرس ایمیله منه هرکی خواست بیاد یه گروه بزنم
  nastaranak29@gmail.com

 23. نسترن بانو می گوید

  سلام
  من نمیتونم بگم از کی ولی زمان زیادی هست که مواقعی که تحت فشارم با وحشت از خواب میپرم و شاید بشه بگم همیشه شبها بوده و احساس میکنم مهلت زندگیم تمام شده و یا اینکه مردم و فقط خودم هستم و خدا و در این لحظه اوج وحشت را تجربه میکنم و دائم دعا میکنم ای کاش نمرده باشم و شاید کلا 5 دقیقه یا کمتر طول نکشه اما یا از وحشت جیغ میکشم یا گریه میکنم و قلبم به شدت تپش پیدا میکنه، آیا این همان حمله پانک هست؟
  به غیر از دارو چه کارهایی می‌توان در جهت بهبود این بیماری انجام داد؟ در ضمن طبع من سودا هست

 24. سعید سریری می گوید

  الان دوباره حمله پانیک داشتم،داغونم کرد،هر وقت حمله بهم دست میده،میام تو اینترنت تا تجربه بقیه رو بخونم،من فقط تو خواب سراغم میاد،فکر میکنم میخوام خفه بشم،ولی هر طوری که هست سعی میکنم خودمو کنترل کنم،تنها آرزوم اینه تمام دوستان خوب باشند،منم در کنارشون خوب شم،همین

 25. مهتاب می گوید

  با عرض سلام خدمت همه دوستان
  من از سن ۱۶سالگی پانیک رو تجربه کردم تا الان که ۳۰سالمه یعنی ۱۴سال البته چندین سال اصلا سراغم نیومد بعدش طی یک سال یک بار اما تجربه شخصی من در مورد پانیک خودم به این صورت بوده که زمانی توی زندگیم تنش روانی یا از دست دادن عزیزی داشتم دوباره برگشت مثل شرایط الانم که زندگیم یک سالی میشه تجربه های سختی از جمله از دست دادن عزیز داشتم
  اما الان میشه گفت شدتش بیشتره
  وقتی سراغم میاد دقیقا علائم یک شخص مبتلا به آیم رو دارم
  دستپاچه میشم بیقراری شدید و تپش قلب اما اون لحظه میدونم چمه ولی خب بازم لامصب زبون نفهم میشه😂😂
  توکلتون به خدا باشه من انواعش رو تجربه کردم از نوع شدید تا خفیف فقط بدانید هرچقدر به تغذیه روان و سلامتیش بیشتر اهمیت بدین مثلا ورزش های هوازی تفریح شادی بگو بخند سریع تر میره و حتی محو میشه اما خب همیشم توی زندگی شادی نیست.
  دیگه اینکه واقعا آدمای موفق و دغدغه مند بیشتر دچار این عارضه میشن

 26. سارا می گوید

  سلام دوستانخم خوشحالم که درد مشترکی داریم که میتونیم به هم کمک کنیم هم ناراحت که شما هم دچار این عارضه هستید.فقط خواستم بگم این حملات از خاطرات گذشاه میاد و نگرانی از آینده و اعتماد بنفس پایین.وقتی فکر میکنید ممکنه دچار حمله بشید خودتون رو مشغول به کاری کنید و نفس عمیق بکشید زود کنترل میشه و بدونید کسی از پنیک نمرده….حرف بزنید ابراز احساسات کنید ورزش و دعا و شکرگزاری گنید لازم بود مدتی قرص بخورید و فکر نکنید تنهایید ما فقط زیادی مهربون و حساس هستیم و بهش افتخار میکنیم ولی بحث سلامتی موت که باسه باید تغییر کنیم هم استایل زندگی هم باورهامون برقصید شاد باشید و بدونید زندگی همین یه شانس هست و افسار و اختیارش کااااااملا دست خودتونه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.