علائم جسمانی افسردگی کدامند؟

0

برخی از علائم افسردگی کاملا مشهود هستند. علائمی نظیر احساس غم، ناامیدی و اضطراب؛ اما افسردگی تنها به این نشانه‌ها ختم نمی‌شود و می‌تواند با علائم جسمانی غیرقابل توضیح نیز همراه باشد. درد جسمانی و افسردگی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. به زبان ساده، درد می‌تواند باعث افسردگی شود و افسردگی نیز می‌تواند به بروز درد یا شدت یافتن آن منجر گردد. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که درد و افسردگی مسیرهای مشترکی به ناحیۀ لیمبیک (احساسی) مغز دارند. در حقیقت، کنترل درد و خلق و خو به عهدۀ پیامرسان‌های شیمیایی یکسان است. به گزارش مقالۀ منتشر شده در مدرسۀ پزشکی هاروارد، افرادی که درد مزمن دارند، به طور میانگین تا سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به علائم روانی – معمولا خلق و خو یا اختلالات اضطراب – هستند و بیماران افسرده به طور میانگین سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به درد مزمن می‌باشند. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم جسمانی افسردگی بپردازیم.

بسیاری از افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، هرگز به سراغ کمک نمی‌روند؛ زیرا متوجه نیستند که درد می‌تواند یکی از علائم جسمانی افسردگی باشد. اهمیت درکِ علائم جسمانی افسردگی در روند درمان این اختلال بسیار بالا است؛ زیرا درمان افسردگی می‌تواند به رفع درد و درمان درد به رفع افسردگی کمک کند.

سردردها

سردردها و میگرن‌ها در میان افراد افسرده شایع هستند و از علائم جسمانی افسردگی می‌باشند. اگر قبل از افسرده شدن با سردرد و میگرن دست و پنجه نرم می‌کرده‌اید، احتمالا بعد از ابتلا به افسردگی این مشکلات تشدید خواهند شد. رابطۀ میانِ افسردگی و سردردهای میگرن، که بیش از 10 درصد جمعیت آمریکا را تحت تاثیر قرار داده، یک رابطۀ نزدیک است. یافته‌های یک مطالعه در طول یک دورۀ دو ساله نشان می‌دهند که فردی با سابقۀ افسردگی عمده (ماژور)، به طور میانگین تا سه برابر بیشتر در خطر بروز اولین حملۀ میگرن است. همچنین فردی که سابقۀ میگرن دارد، به طور میانگین پنج برابر بیشتر در خطر تجربۀ اولین دورۀ افسردگی می‌باشد.

درد کمر

اگر از کمر درد رنج می‌برید، افسردگی می‌تواند این مشکل را وخیم‌تر کند. در روندِ مطالعه‌ای که توسط دانشگاه آلبرتا انجام شد، نمونه‌های تصادفی از حدود 800 بزرگسال که درد کمر و گردن نداشتند، دریافت شد. این نمونه‌ها نشان دادند، افرادی که به افسردگی دچار بودند، چهار برابر بیشتر در خطر بروز درد شدید یا ناتوان‌کنندۀ قسمت پایینی کمر و گردن بودند. در حالی که چنین افزایش خطری در افراد بدون افسردگی مشاهده نشد.

دردهای عضلانی و مفصلی

افسردگی می‌تواند هرگونه درد مزمنی را تشدید کند. به گزارش پژوهش منتشر شده در Journal of General Internal Medicine، ممکن است با درمان افسردگی از طریق دارو، علائم جسمانی شبیه به آرتروز نیز بهبود پیدا کنند.

درد سینه

بیشتر بخوانید:

بسیار مهم است که برای بررسی درد سینه به متخصص مراجعه کنید. این درد می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات قلبی جدی باشد، اما درد سینه همچنین ممکن است از افسردگی نشأت بگیرد. مطالعه‌ای که در دانشگاه گوتنبرگ سوئد انجام شد، نشان می‌دهد که برخی از عوامل شایع در میان افراد مبتلا به درد سینه، با عوامل بیومدیکال نظیر بیماری قلبی یا سایر بیماری‌ها در ارتباط نیستند. بلکه افسردگی یکی از قابل توجه‌ترین عوامل شایع در میان این افراد بوده است.

مشکلات گوارشی

ناراحتی گوارشی، حالت تهوع، اسهال و یبوست مزمن، همگی می‌توانند ریشه در افسردگی داشته باشند. مطالعات نشان می‌دهند که تا 60 درصد افرادی که به سندرم روده تحریک‌پذیر مبتلا هستند، با یک اختلال روانی نیز درگیرند که شایع‌ترین این اختلال‌ها افسردگی یا اضطراب می‌باشد. براساس مطالعۀ منتشر شده در General Hospital Psychiatry، افرادی که علائم حالت تهوع را گزارش داده بودند، احتمال وجودِ اختلال اضطراب در آنها سه برابر بیشتر و احتمال وجود افسردگی در آنها نزدیک به یک‌ونیم برابر بود. افسردگی یکی از دلایل بروز اختلالات گوارشی است و باید برای درمان آن به متخصص مراجعه کرد.

خستگی و بی‌حالی

آیا بیشتر خوابیدن هیچ اثری بر روی خستگی و بی‌حالی‌تان ندارد؟ افسردگی و خستگی یک جفتِ شگفت‌آور نیست. افسردگی و خستگی در یک سیکل معیوب از یکدیگر تغذیه می‌کنند و این باعث می‌شود تا تشخیص شروع و پایان این دو در این سیکل بسیار دشوار باشد. محققین دریافته‌اند، افرادی که افسرده هستند، چهار برابر بیشتر در خطر ابتلا به خستگی غیرقابل توضیح می‌باشند و کسانی که از خستگی رنج می‌برند، حدودا سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی هستند.

اختلالات خواب

کسانی که افسردگی دارند، معمولا سخت به خواب می‌روند، یا در ساعت اولیۀ صبح بیدار می‌شوند و دیگر نمی‌توانند به خواب برگردند. با این حال، حدود 15 درصد از افراد افسرده، بیش از حد می‌خوابند. کمبود خواب به تنهایی باعث بروز افسردگی نمی‌شود، اما می‌تواند در این روند نقش داشته باشد. کمبود خوابِ ناشی از سایر بیماری‌ها یا اضطراب، می‌تواند وضعیت افسردگی را وخیم‌تر کند.

تغییر در اشتها یا وزن

تعدادی از مطالعات نشان می‌دهند که وزن اضافه با علائم افسردگی، سابقۀ افسردگی و سایر مقیاس‌های پریشانی روانی (مانند اضطراب) در ارتباط است. مطالعات اولیه نشان می‌دهند که این ارتباط در زنان قوی‌تر از مردان است، که البته این می‌تواند با تغییر همراه باشد. به گزارش مطالعۀ منتشر شده در Archives of General Psychiatry در سال 2006، پیوندِ افسردگی و چاقی در میان مردان و زنان به یک میزان است. با این حال، سایر افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، با کاهش اشتها مواجه شده و در نتیجه کاهش وزن را تجربه می‌کنند.

آیا شما هم این علائم جسمانی افسردگی را تجربه می‌کنید؟ در این صورت بسیار مهم است که به متخصص مراجعه کرده و هرچه سریع‌تر روند درمانی را آغاز کنید.

منبع care2.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.