رژیم سیب زمینی چیست و چگونه لاغر می‌کند؟

0

رژیم سیب زمینی نوعی رژیم غذایی کوتاه‌مدت است که کاهش وزن و لاغری سریع را وعده می‌دهد. اگرچه این رژیم انواع مختلفی دارد، ساده‌ترین نوع آن ادعا می‌کند که با خوردن فقط سیب‌زمینی در طول یک روز، می‌توانید نزدیک به نیم کیلو‌گرم وزن کم کنید. همه به‌خوبی می‌دانیم که سیب‌زمینی منبع بسیار خوبی از مواد مغذی است، اما آیا خوردن آن باعث کاهش وزن می‌شود؟ در این مطلب به بررسی این رژیم غذایی و وعده‌های آن خواهیم پرداخت.

امتیاز وب‌سایت Healthline به رژیم سیب زمینی : ۲ از ۵

جزییات امتیازدهی:

 • امتیاز کل: ۲
 • کاهش وزن سریع: ۳
 • کاهش وزن درازمدت: ۱
 • آسانی رژیم: ۲
 • کیفیت غذایی: ۲

توضیحات: رژیم سیب زمینی سه تا پنج‌روزه است و در این مدت باید فقط سیب‌زمینی ساده بخورید. این رژیم ممکن است به کاهش وزن کمک کند اما بسیار محدودکننده بوده، فاقد برخی مواد مغذی است و ممکن است به رفتارهای ناسالمِ غذا خوردن منجر گردد.

رژیم سیب زمینی چیست؟

این رژیم غذایی مدعی است که به شما کمک می‌کند تا در طول سه تا پنج روز و تنها با خوردن سیب‌زمینی، روزانه ۰.۴۵ کیلوگرم وزن کمک کنید.

تاریخچۀ چنین ایده‌ای به سال ۱۸۴۹ بازمی‌گردد که در سال ۲۰۱۶ با انتشار کتاب «ترفند سیب‌زمینی: کاهش وزن ساده» به قلمِ تیم استیل دوباره محبوب شده است.

استیل در این کتاب اشاره می‌کند که سیب‌زمینی «بهترین قرص لاغری» است. او اظهار می‌کند که سیب‌زمینی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامتی روده و تأمین انرژی لازم در حین کاهش وزن مفید است.

برخی از مردم این رژیم را با شدت زیادی دنبال کرده‌اند و از این طریق محبوبیت آن را بیش‌ازپیش افزایش داده‌اند.

پن جیلت یکی از این افراد است؛ شعبده‌بازی که کتاب «تادا!: چطوری ۱۰۰ پوند لاغر شدم.» را منتشر کرده است. جیلت در طول ۲ هفتۀ اول رژیم غذایی خود چیزی جز سیب‌زمینی نخورده بود و در این دوره ۱۸ پوند (۸ کیلوگرم) وزن کم کرده است.

اگرچه بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که این رژیم غذایی به کاهش وزن چشمگیر آن‌ها کمک کرده است، اما هیچ مطالعات علمی‌ای برای تائید این ادعاها وجود ندارند.

قوانین رژیم سیب زمینی

رژیم سیب زمینی دستورالعمل کوتاه و مختصری دارد. اگرچه چندین نوع از این رژیم غذایی وجود دارد، اما تیم استیل ۷ قانون اساسی را در کتاب خود درج کرده است:

 • قانون ۱: به مدت سه تا پنج روز، فقط سیب‌زمینی ساده و پخته‌شده میل کنید.
 • قانون ۲: به‌‌عنوان یک قانون کلی، روزانه ۱ تا ۲.۳ کیلوگرم سیب‌زمینی میل کنید.
 • قانون ۳: غذای دیگری نخورید، ازجمله چاشنی‌ها و سس‌ها نظیر کچاپ، کره، خامۀ ترش و پنیر.
 • قانون ۴: خوردن نمک مشکلی ندارد، اما بهتر است از مصرف آن پرهیز کنید.
 • قانون ۵: وقتی تشنه هستید، فقط آب، چای ساده یا قهوه تلخ بنوشید.
 • قانون ۶: ورزش سنگین توصیه نمی‌شود. به‌جای این کار ورزش سبک و پیاده‌روی کنید.
 • قانون ۷: داروهای خود را بر اساس تجویز پزشک مصرف کنید، اما از مصرف مکمل‌های غذایی بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

در رژیم سیب زمینی ارائه‌شده توسط استیل، فقط مصرف سیب‌زمینی سفید مجاز است. سایر انواع این رژیم در مورد نوع سیب‌زمینی سخت‌گیر نیستند.

فراموش نکنید که روش‌های پختن نیز مهم هستند. سیب‌زمینی سرخ‌شده یا محصولات بیش‌ازحد فرآوری‌شده مانند چیپس ممنوع هستند.

آیا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

مطالعات مشخصی بر روی رژیم سیب زمینی انجام نشده‌اند، اما ازآنجایی‌که این رژیم غذایی کم‌کالری است، امکان دارد به کاهش وزن کمک کند.

تحقیقات نشان می‌دهند رژیم‌های کم‌کالری به‌احتمال زیاد باعث کاهش وزن می‌شوند، البته در صورتی که بتوانید از آن‌ها پیروی کنید.

اگرچه خوردن ۱ تا ۲.۳ کیلوگرم سیب‌زمینی در روز زیاده‌روی به نظر می‌رسد، اما این مقدار تنها بین ۵۳۰ تا ۱۳۰۰ کالری محتوای انرژی دارد که بسیار کمتر از میانگین مصرف کالری برای بزرگ‌سالان است.

نکتۀ جالب این است که سیب‌زمینی حاوی ترکیبی به نام proteinase inhibitor 2 است که ممکن است از طریق آهسته کردن فرآیند هضم، به کاهش گرسنگی کمک کند.

یک مطالعه نشان داده است که درمان موش‌ها با این ترکیب سیب‌زمینی باعث شده است تا آن‌ها به‌طور چشمگیری کمتر غذا بخورند و نسبت به سایر موش‌ها وزن بیشتری از دست بدهند. با‌این‌حال، این اثرات هنوز در مطالعات انسانی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

اگرچه رژیم سیب زمینی ممکن است برای کاهش وزن کوتاه‌مدت مؤثر باشد، اما یک راه‌حل درازمدت نیست. سیب‌زمینی مغذی است، اما تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن و سلامتی مطلوب را در خود جای نداده است.

بعلاوه، نشان داده شده است که رژیم‌هایی که کالری بسیار کمی دارند سوخت‌وساز بدن و تودۀ عضلانی را کاهش می‌دهند. همچنین احتمال دارد که وزن از دست داده را بعد از برگشتن به رژیم عادی خود دوباره به دست آورید.

سایر فواید

اگرچه دلایل فراوانی برای نقد کردن رژیم سیب زمینی وجود دارد، اما ابتدا به فواید احتمالی آن نگاهی خواهیم داشت:

 • سیب‌زمینی بسیار مغذی است – سیب زمینی منبع بسیار خوبی از بسیاری ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است، ازجمله ویتامین ث، پتاسیم، فولات و آهن.
 • پیچیده نیست – اگرچه این رژیم محدودکننده است، اما درک آن بسیار ساده است. کافی است به مدت سه تا پنج روز فقط سیب‌زمینی میل کنید.
 • مقرون‌به‌صرفه است – سیب‌زمینی یکی از ارزان‌قیمت‌ترین مواد غذایی است و همین باعث می‌شود تا این رژیم غذایی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه باشد.
 • سرشار از فیبر است – مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های سرشار از فیبر باعث تشویق سلامتی روده شده و ممکن است در پیشگیری از چاقی، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ نقش داشته باشند.

علیرغم این فواید، سیب‌زمینی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین نمی‌کند. درواقع هیچ غذای واحدی وجود ندارد که تمام مواد مغذی را در خود جای داده باشد. به‌طور مثال، سیب‌زمینی فاقد ویتامین ب۱۲، کلسیم و روی است که همگی برای سلامتی انسان ضروری هستند.

دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل که حاوی انواع میوه‌ها و سبزی‌ها، غلات درسته، چربی‌های سالم و پروتئین بدون‌چربی است برای سلامتی بهتر بوده و کاهش وزن پایدار را تشویق می‌کند.

معایب احتمالی

رژیم سیب زمینی چندین معایب قابل‌توجه دارد.

به‌شدت محدودکننده است

رژیم سیب زمینی ممکن است یکی از محدودکننده‌ترین رژیم‌های غذایی در جهان باشد. این باعث می‌شود که دنبال کردن آن به کار بسیار دشواری تبدیل گردد. چنین محدودیت غذایی ممکن است باعث شود تا رابطۀ شما با مواد غذایی به رابطه‌ای ناسالم تبدیل شود.

درواقع، رژیم غذایی محدودکننده شکلی از اختلالات غذا خوردن است که به سایر رفتارهای ناسالم نظیر پرخوری منجر می‌شود.

بعلاوه، رفتارهای محدودکنندۀ دیگری توسط این رژیم غذایی تبلیغ می‌شوند، مانند نخوردن وعده‌های غذایی و روزه گرفتن. چنین محدودیت‌هایی بسیار غیرضروری هستند، زیرا رژیم سیب زمینی به‌خودی‌خود کالری بسیار کمی دارد.

نکتۀ عجیب این است که نویسندۀ کتاب «ترفند سیب‌زمینی: کاهش وزن ساده» حتی می‌گوید که افراد باید «گرسنگی را بپذیرند و تنها وقتی مجبور هستند غذا بخورند.»

فقدان پروتئین، چربی و سایر مواد مغذی ضروری

سیب‌زمینی بدون شک می‌تواند گزینه‌ای مغذی در یک رژیم غذایی متعادل باشد. با‌این‌حال، سیب‌زمینی نمی‌تواند تمام نیازهای غذایی شما را تأمین کند.

سیب‌زمینی دو مادۀ مغذی اصلی را ندارد؛ پروتئین و چربی. یک سیب‌زمینی متوسط تنها ۴ گرم پروتئین داشته و عملاً چربی‌ای ندارد.

اگرچه سیب‌زمینی سرشار از برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی است – نظیر پتاسیم، ویتامین ث و آهن – اما مقدار کمی از سایر مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین آ و برخی ویتامین‌های ب را در خود جای داده است.

از آنجایی که رژیم سیب زمینی تنها برای سه تا پنج روز طراحی شده است، احتمال تجربۀ کمبود مواد مغذی پایین است.

با‌این‌حال، اگر می‌خواهید این رژیم را در درازمدت دنبال کنید، نباید خود را در خطر کمبود مواد مغذی قرار دهید.

شاید عضله از دست بدهید

رژیم‌های شبیه به رژیم سیب زمینی بسیار محبوب هستند، زیرا کاهش وزن سریع را وعده می‌دهند. با‌این‌حال، با دنبال کردن چنین رژیم‌هایی، چربی‌سوزی معمولاً با عضله‌سوزی همراه است؛ به‌ویژه وقتی کالری‌های مصرفی به‌شدت کاهش یافته باشند.

ممکن است وزنتان برگردد

هنگام دنبال کردن یک رژیم غذایی با محتوای کالری بسیار کم – مانند رژیم سیب زمینی – بدنتان ممکن است با کاهش سرعت سوخت‌وساز و کالری‌سوزی کمتر، خود را با این وضعیت تطبیق دهد.

مطالعات نشان می‌دهند که این کاهش سرعت ممکن است چندین سال ادامه پیدا کند؛ حتی وقتی رژیم غذایی کم‌کالری را پایان داده باشید.

به چنین وضعیتی «تنظیم تطابق‌پذیر دمای بدن» می‌گویند که می‌تواند حفظ کاهش وزن در درازمدت را به‌شدت دشوار کند. درواقع این یکی از دلایل اصلی است که محققان تخمین می‌زنند که ۸۰ درصد از افرادی که رژیم می‌گیرند بعد از پایان رژیم به وزن قبلی خود بازخواهند گشت.

منبع www.healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.