برداشتن و از بین بردن خال با داروهای گیاهی

0

بسیاری از افراد روی بدن‌شان، خال‌ های کوچک و بزرگی دارند که معمولا به چشم نمی‌آیند، اما گاهی می‌توانند زیبایی و حتی اعتماد به نفس فرد را تحت تاثیر قرار دهند به خصوص اگر خال گوشتی و ضخیم باشند، بنابراین سعی در برداشتن و از بین بردن خال با داروهای گیاهی دارند.

بهترین زمانی که میتوان خال‌های گوشتی را برداشت، بعد از ۱۸ سالگی است، چون رشد پوست کامل میشود. در علم پزشکی مدرن، خال‌ها را با روش‌هایی مانند جراحی، لیزر و… از بین می‌برند، اما بسیاری از افراد تمایلی برای استفاده از این روش‌ها ندارند و خواستار از بین بردن خال‌ها با روش‌های طبیعی هستند. در طب سنتی هم راه‌کارهایی برای رفع این عارضه وجود دارد که شما را با آنها آشنا می‌کنیم.

خال ها از کجا می‌‌آیند؟

خال نوعی ضایعه‌ی پوستی است که در اثر به هم خوردن ترکیب طبیعی ساختمان پوست ناشی از کاهش یا عملکرد غیر طبیعی یک یا چند بافت به وجود می‌آید. علت تشکیل دقیق خال ها مشخص نیست و رنگ سیاه، صورتی، آبی یا قهوه‌ای این ضایعات مربوط به رنگدانه‌های ملانین است. هر خال ، الگوی رشد خاص خود را دارد و ممکن است اصلا تغییری نکرده یا اینکه با گذشت زمان بزرگ ، برجسته ، کمرنگ یا پررنگ‌تر شود. گاهی هم خال‌ها تغییر ماهیت داده و با رشد بی‌رویه‌ی سلولی می‌توانند تبدیل به سلول‌های سرطانی شوند. بنابراین دقت در تعداد و اندازه‌ی آنها ضروری است.

خال‌ها به دو دسته‌ی مادرزادی و اکتسابی تقسیم‌بندی می‌شوند. خال های مادرزادی در بدو تولد قابل رویت بوده و معمولا گوشتی و دارای مو هستند. حدود یک درصد نوزادان هنگام تولید این خال‌ها را دارند.

خال‌های اکتسابی در دهه‌های دوم زندگی به وجود می‌آید، ولی ممکن است تا ۴۰ سالگی یا بیشتر هم ظاهر شدن آنها ادامه یابد. تقریبا همه‌ی افراد تعداد زیادی از آنها را در بدن و صورتشان دارند که معمولا از یک تا چند میلی‌متر بیشتر رشد نمی‌کنند و به شکل سطحی و کم رنگ‌تر از خال‌های مادرزادی هستند. این نوع خال ها معمولا با مصرف برخی داروها‌، تماس با نور خورشید، و بارداری و… به وجود می‌آیند.

تغییرات خال‌ ها

تغییر شکل خال کاملا تدریجی و کند است و خال‌هایی که زمانی مسطح و تیره رنگ بوده‌اند، به تدریج گوشتی، گنبدی شکل و کم‌رنگ  میشوند، ولی بعضی از آنها به هیچ وجه تغییر نمی‌کنند ( مثل خال های کف دست و پا که مسطح و تیره باقی می‌مانند و در نهایت بسیاری از آنها به تدریج از بین می‌روند.) یا برخی برجسته و گوشتی شده و به وسیله‌ی پایه‌ای باریک مانند زایده‌ای گوشتی آویزان می‌مانند.

خال‌های بدخیم

شانس سرطانی شدن خال‌های معمولی بسیار اندک است، اما این خطر در مورد بعضی از خال‌ها بیشتر است.

خال‌های مادرزادی: این خال ها شانس بیشتری برای تبدیل شدن به سرطان بدخیم نوع ملانوما دارند. بیشترین خطر سرطانی مربوط به خال‌های مادرزای بزرگ با قطر بیش از ۲۰ سانتی‌متر است.

خال‌های دیس پلاستیک: این خال‌ها معمولا بزرگتر از خال‌های معمولی هستند و از نظر ظاهری نامنظم، رنگ غیر یکنواخت ( قسمتی از خال قهوه‌ای تیره و اطراف آن روشن است) و معمولا زمینه‌ی خانوادگی و ارثی دارند. کسانی که از این نوع خال دارند، ۱۰ برابر بیشتر دچار سرطان نوع ملانومای بدخیم میشوند.

خال های آبی : به شکل یک برجستگی آبی رنگ با سطح صاف و کمی برجسته هستند که معمولا قطری کمتر از یک سانتی‌متر دارند. شایع‌ترین مناطق درگیری، اندام‌ها، باسن و صورت است. اگرچه رشد پیش رونده و سرطانی این خال نادر است، ولی احتمال آن کمی بیشتر از خال‌های معمولی است.

برداشتن خال با دارو گیاهی

از بین بردن خال با داروهای گیاهی

برداشتن خال با سیب ترش

آب دو یا سه عدد سیب ترش را بگیرید، آنها را با هم مخلوط کنید و هرروز سه بار ، این مخلوط را روی خال‌های خود بمالید و حدود سه هفته  یا بیشتر  اینکار را انجام دهید. این کار را مرتب و به مدت یک ماه انجام دهید تا نتیجه بدهد و خال‌های شما را کمرنگ کند.

برداشتن خال با جوش شیرین و روغن کرچک

مقدار مساوی از روغن کرچک و جوش شیرین را با یکدیگرمخلوط کنید تا به شکل خمیری یکدست درآید. هر شب  قبل از خواب، مقداری پنبه را به این مخلوط آغشته کنید و آن را روی خال‌ها قرار دهید و اجازه بدهید تا خشک شود. این خمیر را هر شب به مدت یک هفته و به مدت دو ساعت روی خال‌هایتان قرار دهید، سپس با آب سرد بشویید. با اینکار خال ها به مرور کمرنگ‌تر می‌شوند.

برداشتن خال با آناناس و نمک دریایی

یک و نیم پیمانه آناناس تازه را با یک چهارم پیمانه نمک دریایی ترکیب کنید. ترکیب را روی خال قرار داده و به مدت ۳۰ دقیقه موضع خال را به آرامی با آن ماساژ دهید. سپس محل مورد نظر را با آب بشویید و با کرم مرطوب کننده یا روغن زیتون محل خال را چرب کنید. در صورت احساس سوزش و خارش شدید، ماساژ را متوقف کرده و پوست را بشویید.

برداشتن خال با سیر

یک حبه سیر تازه یا خشک شده را خوب بکوبید و روزی دوبار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی خال قرار دهید تا سیر خشک شود. با این روش بعد از مدت کوتاهی خال شما از بین میرود.

برداشتن خال با سیاه دانه

خوردن سیاه دانه با عسل، خال‌ها به خصوص خال‌های گوشتی و ترک پوست را از بین میبرد.

برداشتن خال با ریشه‌ی کاسنی

ریشه‌ی را به دقت خرد کنید تا عصاره‌اش را بدست آورید، این عصاره را روی محل خال قرار دهید تا از بین برود.

برداشتن خال با بذر کتان

بذر کتان را پودر کنید. نصف قاشق غذاخوری از پودر بذر کتان را با چند قطره عسل و چند قطره روغن بذر کتان خوب مخلوط کنید و با قرار دادن این مخلوط روی محل خال‌ها، آنها را از بین ببرید.

برداشتن خال با گشنیز

برگ‌های گشنیز تازه را خوب له کنید تا به شکل خمیر درآید. خمیر حاصل را هر روز به مدت ۱۰ دقیقه روی خال‌هایتان قرار دهید تا از بین بروند.

برداشتن خال با گل کلم

عصاره‌ی گل کلم را گرفته و هرروز روی خال‌های خود قرار دهید. تا بعد از مدتی پوست شما لایه برداری شده و خال‌ها از بین بروند.

برداشتن خال با پیاز

آب دو عدد پیاز را بگیرید، روی خال‌ها بخصوص خال‌های صورت قرار دهید، بعد از سه هفته‌ی متوالی از انجام این کار، خواهید دید از شرخال‌ها خلاص شده‌اید.

برداشتن خال با گریپ فروت

آب گریپ فروت تازه را بگیرید و روزی سه بار روی خال‌ها بمالید تا در مدت کوتاهی شاهد از بین رفتن آنها باشید.

برداشتن خال با عسل

مقداری عسل را به مدت ۲۰ ثانیه گرم کرده و با فشار روی خال قرار دهید. اینکار موجب از بین رفتن خال میشود. قرار دادن عسل روی خال و ماساژ دادن آن به شکل روزانه نقش موثری در ریشه‌کن کردن آن دارد.

برداشتن خال با روغن درخت چای

میتوانید هر روز مقداری از روغن درخت چای را روی خال‌ها بمالید تا در ظرف یک ماه آنها را از ریشه خشکانده و از شرشان خلاص شوید.

برداشتن خال با روغن کرچک

استفاده‌ی روزانه و مالیدن روغن کرچک روی خال باعث میشود تا به مرور زمان خال‌ها محو شوند.

برداشتن خال با سرکه سیب

سرکه سیب حاوی پتاسیم است و به محو شدن خال ها کمک می‌کند. برای اینکار می‌توانید شب‌ها، پنبه‌ای را آغشته به سرکه‌ی سیب کنید و روی خال قرار دهید، با چسب، پنبه را به خال بچسبانید و صبح آن را بشویید.

روش دیگر این است که خال خود را روزی پنج تا شش بار با آب گرم بشویید و بعد از خشک شدن، پنبه‌ی آغشته به سرکه‌ی سیب را به مدت ۱۵ دقیقه روی آن قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید.

برداشتن خال با ریشه‌ی قاصدک

اگر ریشه قاصدک را ببرید، از آن مایعی خارج میشود که اگر آن را یک تا دو هفته و روزی سه‌بار روی خال ها بمالید، در از بین بردن آنها موثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.