مرور رده

حساسیت ها

حساسیت یا آلرژی از مزمن‌ترین بیماری‌هاست. بیماری مزمن مدت زمان زیادی طول می‌کشد یا به‌طور مکرر بروز می‌کند. حساسیت ها زمانی رخ می‌دهند که دستگاه ایمنی بدن ماده‌ای را مضر تشخیص داده و بیش‌ازحد به آن واکنش نشان می‌دهد. موادی که باعث بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شوند آلرژی‌زاها نام دارند. وقتی فرد دارای حساسیت است، دستگاه ایمنی بدن او پادتنی به نام پادتن ای یا immunoglobulin E را تولید می‌کند. این پادتن به مواد آلرژی‌زا واکنش نشان می‌دهد. علائمی که در اثر این واکنش پدیدار می‌شوند وضعیتی به نام واکنش آلرژیک به وجود می‌آورند.

حساسیت ها انواع مختلفی دارند؛ ازجمله حساسیت به دارو، غذا، حشراتی که نیش می‌زنند (زنبورعسل، زنبور وحشی و مورچه آتشین)، حشراتی که گاز می‌گیرند (پشه و کنه)، حشرات خانگی (سوسک و هیره خاکی)، لاتکس، کپک، حیوان خانگی (ادرار، بزاق و شورۀ سگ یا گربه) و گرده. در این بخش به بررسی انواع حساسیت ها و علائم آن‌ها می‌پردازیم.

مواد غذایی حساسیت زا کدامند؟

وقتی دستگاه ایمنی بدنتان به‌طور غیرعادی به یک غذا یا نوشیدنی واکنش نشان می‌دهد، به آن حساسیت غذایی می‌گویند. به گزارش موسسۀ پژوهش و آموزش حساسیت‌های غذایی (FARE)، تخمین زده می‌شود که ۱۵ میلیون آمریکایی حساسیت غذایی دارند. کودکان بیشتر مستعد…