نشانه های درونگرایی | درونگرایی چیست

0

درونگرایی یک خصوصیت شخصیتی است که با تمرکز بر احساسات درونی همراه بوده و نه منابع محرک بیرونی. معمولا درونگراها و برونگراها دو سمت غایی و متضاد در نظر گرفته می‌شوند، اما حقیقت این است که اغلب مردم چیزی بین این دو هستند. در این مقاله به بررسی نشانه های درونگرایی می‌پردازیم.

اگرچه درونگراها تقریبا ین 25 تا 40 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، اما باورهای غلطی دربارۀ این خصوصیت شخصیتی وجود دارد. همچنین بسیار مهم است که بدانید، درونگرایی معادلِ اضطراب اجتماعی یا خجالتی بودن نیست.

درونگرایی چیست

درونگرایی یکی از اصلی‌ترین خصوصیت‌های شخصیتی است که در بسیاری از نظریه‌های شخصیت به آن اشاره شده است. کسانی که درونگرا هستند، بیشتر به سمت داخل و درون مایل می‌باشند، یا تمرکزشان به افکار، احساسات و خلقیات درونی معطوف است. این افراد کمتر به سراغ محرک‌های خارجی و بیرونی می‌روند. به طور کلی این نگاه وجود دارد که درونگرایی به‌عنوان بخشی از یک پیوستگی به همراه برونگرایی وجود دارد. درونگرایی نشانگر یک سمت از این مقیاس بوده و در سمت دیگر برون‌گرایی قرار گرفته است.

نشانه های درونگرایی

در ادامه به بررسی نشانه های درونگرایی می‌پردازیم که البته تنها بخشی از یک لیست بلندبالا هستند.

بودن در کنار افراد زیاد، انرژی‌تان را می‌گیرد

یکی از شایع‌ترین نشانه های درونگرایی این است که این افراد در موقعیت‌های اجتماعی انرژی مصرف می‌کنند. برخلافِ برونگراها که در این موقعیت‌ها و تعاملات، انرژی بدست می‌آورند.

البته این بدین معنا نیست که تمام درونگراها از رویدادهای اجتماعی دوری می‌کنند. بسیاری از این افراد از گذراندن وقت خود با دیگران لذت می‌برند، اما اغلب آنها به گذراندن وقت با دوستان نزدیک تمایل دارند.

از تنهایی لذت می‌برید

به‌عنوان یک درونگرا، احتمالا یک خوشگذرانی ایده‌آل برای شما این است که یک بعد از ظهر ساکت را به انجام تفریحات و علایق خود اختصاص دهید.

چند ساعت تنها بودن با یک کتاب خوب، قدم زدن در طبیعت یا تماشای برنامۀ تلویزیونی مورد علاقه، باعث می‌شوند تا شارژ شوید و انرژی‌تان را بدست آورید.

دوستان نزدیکِ انگشت‌شماری دارید

یک باور اشتباه و رایج دربارۀ درونگراها این است که این افراد از مردم خوششان نمی‌آید. اگرچه درونگراها چندان از حجم زیادی از رویدادهای اجتماعی لذت نمی‌برند، اما در کنار دوستان نزدیک و کم‌تعداد خود بودن را بسیار دوست دارند.

به جای اینکه دایرۀ اجتماعی بزرگی از مردم با شناختی سطحی داشته باشند، درونگراها ترجیح می‌دهند تا روابط عمیق، درازمدت و معنادار را دنبال کنند.

مردم شما را فرد ساکتی می‌دانند

در اغلب موارد مردم برای توصیف افراد درونگرا، از صفاتی نظیر ساکت، کم‌حرف، آرام و گاهی اوقات به اشتباه خجالتی، استفاده می‌کنند. اگرچه برخی از درونگراها واقعا خجالتی هستند، اما نباید این مورد را به تمام درونگراها تعمیم دارد. در اغلب موارد، درونگراها ترجیح می‌دهند تا کلمات خود را با دقت انتخاب کنند و زمان یا انرژی خود را برای صحبت‌های غیرضروری هدر ندهند.

سایر نشانه های درونگرایی

  • تحریک زیاد باعث می‌شود تا حواستان پرت شده و تمرکزتان را از دست بدهید
  • بسیار خودآگاه هستید
  • دوست دارید تا از طریق تماشا کردن و مشاهده یاد بگیرید
  • به مشاغلی که استقلال دارند جذب می‌شوید
منبع verywellmind.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.