علت باز ماندن دهان در خواب چیست + درمان

1

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با دهان باز می‌خوابید، احتمالاً با دهان خشک هم از خواب بیدار می‌شوید و بیشتر خروپف می‌کنید. اگر با دهان باز می‌خوابید، ممکن است احساس کرده باشید که در نفس کشیدن نیز مشکل دارید؛ این مسئله بیشتر برای افرادی صدق می‌کند که به بیماری آپنه خواب یا خفگی در خواب مبتلا هستند. این احساس خفگی به این دلیل اتفاق می‌افتد که احتمالاً بافت‌ها و زبان شما به عقب برمی‌گردند و هنگامی‌که دهانتان باز است، راه تنفسی‌تان را مسدود می‌کنند. در حقیقت بسته نگه داشتن دهان در خواب کار آسانی نیست؛ ازاین‌جهت که فَکِ شما در خواب شل می‌شود و باعث می‌گردد تا دهان باز بماند. در اینجا به بررسی روش‌هایی می‌پردازیم که به درمان خوابیدن با دهان باز کمک می‌کنند.

علت باز ماندن دهان در خواب چیست به همراه درمان

بسته نگه داشتن دهان را یاد بگیرید

مغز قدرتمندترین ابزار شما برای درمان خوابیدن با دهان باز است. می‌توانید با استفاده از قدرت مغزتان این مشکل را برطرف کنید. اگر متوجه شده‌اید که در طول روز از دهانتان نفس می‌کشید، پس بهتر است تلاش کنید تا از راه بینی که درست‌ترین راه است تنفس است استفاده کنید. برخی افراد از نرم‌افزار یادداشت گوشی‌شان برای یادآوری این امر استفاده می‌کنند. بنابراین به هر طریق ممکن برای عادت کردن به نفس کشیدن از طریق بینی تلاش کنید، سعی کنید که همیشه دهانتان را بسته نگه داشته و به پشت بخوابید و شانه‌هایتان را شل نگه دارید.

تمرین‌های پاک‌سازی بینی

راه درمان خوابیدن با دهان باز چیست؟ هنگامی‌که در وضعیت نشسته‌ی نرمالی هستید، با دهان بسته و از بینی نفس بکشید. نفستان را نگه دارید و با انگشتانتان بینی خود را بگیرید تا بسته بماند. سپس تا زمانی که می‌توانید نفس خود را نگه دارید. هنگامی‌که دیگر نتوانستید تحمل کنید، به‌آرامی نفستان را رها کنید تا از سوراخ بینی‌تان خارج شود. در طول این تمرین نباید فراموش کنید که دهانتان را بسته نگه دارید و این ورزش را چندین مرتبه‌ی دیگر نیز تکرار کنید. برای سخت‌تر کردن این تمرین، درحالی‌که در خانه می‌چرخید و کارهایتان را انجام می‌دهید این کار را انجام دهید.

هنگام خواب سرتان را بالاتر نگه دارید

افرادی که از دهان نفس می‌کشند، احتمالاً هنگام خواب بیشتر تمایل دارند تا سرشان را بالاتر نگه دارند. این روش می‌تواند برای بسته نگه داشتن دهان شما بسیار مؤثر باشد. شیوه‌ی خواب اشتباه باعث می‌شود تا خروپف شما شدیدتر شود، بخصوص اگر عادت دارید دهانتان را باز نگه دارید. سعی کنید به حالتی بخوابید که سرتان اندکی از بدنتان بالاتر قرار بگیرد. مثلاً می‌توانید برای انجام این کار از تشک‌های قابل تنظیم یا بالش استفاده کنید. بالش می‌تواند هنگام خواب سرتان را در حالت درستی قرار دهد و روشی مناسب برای درمان خوابیدن با دهان باز باشد.

درست خوابیدن

برخی از حالت‌های خواب باعث می‌شوند تا نفس کشیدن از راه دهان دشوار شود. خوابیدن به پشت بهترین حالت خواب برای درمان خوابیدن با دهان باز است. خوابیدن به پشت در رختخواب باعث می‌شود تا عمیق‌تر نفس بکشید. در این حالت نفس کشیدن از راه بینی سخت است و بدین دلیل مجبور می‌شوید تا از دهان نفس بکشید؛ چراکه قسمت انتهایی زبان دردهان فرو می‌رود و هنگامی‌که نفس می‌کشید حالت ارتعاش و صدای لرزاننده‌ای ایجاد می‌کند. پس سعی کنید که به بغل یا به روی شکمتان بخوابید. این روش برای بهبود مشکلات مربوط به کمر هم مؤثر است.

درمان خوابیدن با دهان باز با ورزش

چگونه می‌توانیم با دهان بسته بخوابیم؟ یکی از روش‌های موجود برای درمان خوابیدن با دهان باز ورزش کردن است. هم ورزش هوازی و هم یوگا می‌توانند به تنفس صحیح و بهتر کمک کنند. این تمرینات که مختص نفس کشیدن هستند به شما کمک می‌کنند تا بتوانید از راه سوراخ‌های بینی‌تان نفس بکشید. برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که افرادی که اضافه وزن دارند، از راه دهان نفس می‌کشند. با تلاش کردن برای کاهش وزن این شانس را به خود می‌دهید تا بتوانید از راه بینی نفس بکشید. همچنین این ورزش‌ها برای سلامت عمومی بدن نیز مفید هستند.

از اسپری بینی استفاده کنید

اسپری بینی باعث می‌شود تا بینی‌تان مرطوب شود. این رطوبت باعث می‌شود تا بینی دچار گرفتگی نشده و بتوانید به‌صورت نرمال نفس بکشید. این اسپری‌ها که گرفتگی بینی را برطرف می‌کنند، به شما کمک می‌کنند تا با دهان بسته بخوابید.

استرس و تشویش را کاهش دهید

استرس و اضطراب از دلایلی هستند که باعث می‌شوند از راه دهان نفس بکشید. اگر روز پرمشغله‌ای داشته‌اید، هنگام خواب احتمالاً با دهان نفس می‌کشید؛ زیرا خسته هستید و نفس‌هایتان نیز عمیق‌تر هستند. بیمارستان دانشگاه ساوتهامپتون مدارکی ارائه داده که نشان می‌دهند افرادی که اضطراب دارند، سخت‌تر نفس می‌کشند که این مسئله عواقب و مشکلات جدی‌تری را برای فرد به دنبال خواهد داشت. افرادی که از راه دهان نفس می‌کشند، احتمالاً دارای مشکل اضطراب و دلواپسی دائمی هستند. برای کاهش تنفس از راه دهان، بهتر است استرس و اضطراب خود را نیز کاهش دهید.

حذفِ مواد حساسیت‌زا

برای درمان خوابیدن با دهان باز می‌توانید مواد حساسیت‌زا را از اتاق‌ خوابتان حذف کنید؛ مثلاً اجازه ندهید که حیوان خانگی‌تان با شما در یک تخت بخوابد. همچنین باید گیاهان را از محل خوابتان دور نگه دارید. هنگام شب، گیاهان ممکن است اکسیژن را استفاده کرده و کربن دی‌اکسید آزاد کنند. چنین فرآیندی می‌تواند سطوح اکسیژن اتاق را کاهش دهد. فرش‌ها و قالی‌ها را از اتاقتان خارج کنید؛ زیرا از طریق جذبِ باکتری‌ها و گرد‌وغبار، کیفیت هوای اتاق را کاهش می‌دهند. ملافه‌های تختخواب را زودبه‌زود تعویض کرده و آن‌ها را با آب گرم و مواد شوینده پاک‌سازی کنید.

پتوی خود را در آب گرم و حاوی صابون بشویید. همچنین اگر پتویتان بیش‌ازحد گرم و ضخیم باشد، ممکن است تنفس از طریق بینی را به امری دشوار تبدیل کند. بالش‌های کثیف و قدمی نیز می‌توانند باعث شوند تا از طریق دهان نفس بکشید.

منبع newhealthadvisor.com
1 نظر
  1. Raha می گوید

    سلام من با بینی نفس میکشم ولی در طول شب دهنم باز میشه وقتی ام که دهنم بازه، بازم با بینی نفس میکشم. خیلی آزار دهندست واقعا خواب رو برام سخت کرده. حتی نمیدونم برای این مشکل پیش چه دکتری باید برم‌. اگه میشه راهنمایی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.