درمان سوختگی سقف دهان با روش های خانگی

0

مطمئنا برای همه‌ی ما پیش آمده که جرعه‌ای از یک فنجان چای داغ را بنوشیم و دهانمان از شدت داغ بودن آن آتیش بگیرد! البته در اغلب مواقع این حس ناخوشایند بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود اما گاهی پیش می‌آید غذا و یا نوشیدنی بسیار داغی را می‌خوریم و دچار سوختگی سقف دهان می‌شویم. در ادامه روش های خانگی برای درمان درمان سوختگی سقف دهان را در این مقاله بررسی می کنیم.

به گزارش سیمای سلامت به نقل از «تاپ۱۰‌هوم رمدیز»، سوختن زبان باعث می‌شود تا حس چشایی شما ضعیف‌تر شده و با توجه به میزان سوختگی ممکن است با علائمی همچون درد، قرمزی سطح زبان، تورم و حتی تاول همراه باشد. سوختگی زبان و دهان بر اثر خوردن ماده‌ی داغ با گذشت زمان بهبود می‌یابد اما اگر می‌خواهید زودتر از شر حس آزاردهنده‌ی آن خلاص شوید بهتر است درمان‌های خانگی که در ادامه معرفی می‌کنیم را امتحان کنید.

*همچنین فراموش نکنید که اگر سوختگی شدید باشد ممکن است به عفونت منجر گردد که در این شرایط باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

درمان سوختگی سقف دهان

با دهان‌تان نفس بکشید

زمانی که یک غذا یا نوشیدنی داغ می‌خورید و دچار سوختگی می‌شوید سریعا غذا را تف کرده و زبان خود را بیرون آورده و با دهانتان نفس بکشید. این عمل باعث می‌شود تا هوای خنک به سطح زبان رسیده و درد شما تسکین یابد.

دهان‌شویه با آب گرم

مطالعات نشان داده‌اند که برای پیشگیری از پیشرفت سوختگی و بهبود خون رسانی برای حفظ بافت دهان و زبان می‌توانید از آب گرم استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود مقداری نمک را با آب گرم ترکیب کنید زیرا نمک به پیشگیری از عفونت کمک می‌کند.

نسخه درمانی

۱.½ قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید.

۲.آب نمک را به مدت ۳۰ ثانیه دهان شویه کرده و سپس تف کنید.

۳.اینکار را چند مرتبه در روز انجام دهید تا سوختگی دهان و زبان شما بهبود پیدا کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا سلول‌های آسیب دیده زبان را ترمیم کرده و درد و التهاب را کاهش می‌دهد. در مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۰۷ پیرامون سوختگی، مشخص شد که آلوئه ورا می تواند در درمان و بهبود سوختگی‌های درجه ۱ و ۲ موثر عمل کند.

برای بهبود سوختگی، ژل تازه‌ی آلوئه ورا را از برگ‌های آن خارج کرده و برروی زبان خود قرار دهید.

درمان سوختگی سقف دهان

بیشتر بخوانید:

یک چیز خنک بخورید

یکی از راه حل‌های موثر در مواجه با سوختگی دهان و زبان خوردن یک خوراکی خنک است. اینکار باعث می‌شود تا زبان شما خنک شده و دمای آن کاهش یابد. همچنین به کاهش التهاب، پیشگیری از آسیب بافتی و جلوگیری از عفونت کمک می‌کند.

می‌توانید یک قطعه یخ یا بستنی یخی را لیس زده و یا یک نوشیدنی خنک میل کنید.

عسل

عسل نیز یکی از روش‌های طبیعی موثر برای درمان سوختگی سقف دهان است. طبیعت ضد باکتریایی عسل به پیشگیری از عفونت کمک کرده و همینطور بعنوان یک ضدالتهاب طبیعی عمل می‌کند که تورم و درد را کاهش می‌دهد.

نسخه درمانی

۱.یک قاشق چایخوری عسل را برروی زبان بریزید.

۲.بگذارید عسل برای مدتی روی زبان باقی بماند تا از تورم احتمالی پیشگیری کند.

۳.اینکار را ۲ یا ۳ بار در روز تکرار کنید.

نکته: عسل را به کودکان زیر یکسال ندهید.

ماست

خوردن ماست احساس سوزش را از بین برده و به کاهش درد کمک می‌کند.

نسخه درمانی

۱.½ فنجان ماست ساده و سرد تهیه کنید.

۲.مقدار کمی از آن را بخورید، قبل از قورت دادن برای چند ثانیه ماست را در دهان خود نگه‌دارید.

۳.اینکار را تا زمانی انجام دهید که ماست تمام شود.

۴.در طول روز چند مرتبه به همین روش ماست میل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.