پماد ویکس چیست؟

0

در گذشته نه چندان دور برای کاهش دردهای استخوانی از ویکس استفاده می شده است، با گذشت سالیان هنوز ویکس در بین مردم محبوبیت خود را از دست نداده و مرهمی برای کاهش درد محسوب می شود. حال باید دید پماد ویکس چیست، چه خواصی دارد و در واقع ترکیبات پماد ویکس از چه موادی می باشد.

پماد ویکس چیست؟

اگر بخواهیم به گذشته برگردیم و نظر اطباء طب سنتی را در خصوص پماد ویکـس و ترکیبات آن بررسی کنیم، خواهیم دید که پماد ویکس از ترکیبات روغنی چند گیاهی آرام کننده درد مانند نعناع، اوکالیپتوس و کافور تشکیل شده است. نحوه استفاده از این داروی گیاهی نیز بصورت موضعی می باشد.

درصد ترکیبات ویکس:

  • 8 درصد کافور
  • 6 درصد منتول
  • 2 درصد روغن اکالیپتوس

سایر پمادهای ضددرد نیز ترکیبات مشابهی دارند.

خواص پماد ویکس

اگرچه بسیاری از روش‌های درمانی مرتبط با دهۀ 1900 میلادی امروزه کاملاً کنار گذاشته شده‌اند، اما برخی از آن‌ها همچنان به‌عنوان گزینه‌های درمانی موثر شناخته می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. پماد ویکـس در صدر این فهرست قرار دارد که درواقع نوعی سرکوب‌کنندۀ سرفه بوده و برای پاکسازی سینوس‌ها و تسکین علائم سرماخوردگی ساخته شده است. البته علاوه بر این موارد، پماد ویکس فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کاهش دردهای عضلانی

در میان تسکین دهنده های موضعی، ویکس را می توان یکی از بهترین آن ها دانست که برای کاهش دردهای عضلانی موثر واقع می شود. برای استفاده از این پماد به منظور کاهش دردهای عضلانی به نکات زیر توجه فرمایید:

مقداری از پماد ویکـس را بر روی عضلات و مفاصلی که دردناک می باشند بمالید و آن قسمت از بدن را آرام ماساژ بدهید. پس از آن، حوله گرمی را به مدت پانزده دقیقه بر روی نقطه مورد نظر قرار دهید. انجام این کار به مدت چند بار در روز درد شما را کاهش می دهد.

برطرف‌کننده خون‌مردگی و کبودی پوست

بدلیل افزایش جریان خون در نقطه ای که پماد بر روی آن قرار می گیرد، خون مردگی و کبودی به سرعت محو می شوند.

ترکیبی از پماد ویکس با مقداری نمک دریایی را درون ظرف ریخته، بهم بزنید تا خمیر تشکیل شود. این خمیر را بر روی کبودی قرار دهید و ماساژ دهید تا بهبودی حاصل شود.

ویکس ضد قارچ است

ویکـس میکروب کش است، اگر پاهایتان مبتلا به قارچ شده است یا حتی پاشنه پا ترک خورده است، ویکـس می تواند به دادتان برسد!

پاهایتان را شسته و آن را با پارچه ای نرم خشک نمایید. حالا نوبت ویکس است که کار خود را شروع کند. مقداری از پماد را به ناحیه میکروبی، قارچی و یا ترک خورده بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

درمان زگیل

ویکس می تواند زگیل را از بین ببرد. زگیل که یک مشکل ایجاد شده بر روی پوست شما می باشد، با استفاده از این پماد محو می شود.

درمان گوش‌درد

اگر می‌خواهید از شر عفونت گوش خلاص شوید، بهترین کار این است که به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. بااین‌حال، قرار دادن یک توپ پنبه‌ایِ آغشته به پماد ویکـس در داخل گوش برای چند ساعت می‌تواند به کاهش علائم آزاردهندۀ گوش‌درد کمک کند.

ویکس به دلیل داشتن ترکیبات آرام بخش، ضد باکتری و ضد التهابی به درمان عفونت گوش شما کمک می کند.

روش درمان: یک عدد سیر پوست کنده شده را بر روی شعله بسیار کم بگیرید تا گرم شود، پس از آن با کمی پماد ویکس آن را آغشته نمایید و سپس سیر را داخل گوش خود قرار دهید.

ویکس

کاهش ترک‌های پوستی

اگر قصد محو کردن ترک‌های پوستی را دارید، می‌توانید پماد ویکـس را امتحان کنید. این پماد را هر روز بر روی ناحیۀ مورد نظر بمالید تا در عرض چند هفته نتیجۀ آن را مشاهده کنید. به گزارش برخی وب‌سایت‌ها، استفاده از ویکس برای رفع ترک‌های پوستی در وب‌سایت پینترست بسیار محبوبیت یافته و مردم از نتایج به‌دست‌آمده بسیار راضی هستند. اگرچه شواهد علمی‌ای وجود ندارند که اثرگذاری این پماد در برطرف کردن ترک‌های پوستی را اثبات کرده باشند، اما امتحان کردن آن ضرری ندارد.

ویکس و جوش‌های پوستی

بدلیل ایجاد رطوبت بر روی پوست توسط ویکس، جوش و جای جوش به مرور زمان از روی پوست شما محو می شود.

ابتدا قسمت هایی از پوست را که دارای جوش هستند بشویید، روزی دوبار و در هر نوبت مقداری بسیار کمی از پماد را بر روی جوش یا جای جوشتان بمالید. این روش مناسب پوست های حساس نمی باشد.

رفع عفونت‌های پوستی

زخم های ایجاد شده بر روی پوست بدلیل آلودگی محیطی می توانند عفونی شوند. پماد ویکـس می تواند آن منطقه را ضدعفونی کرده و از ایجاد عفونت جلوگیری نماید.

ابتدا زخم یا سوختگی را با پارچه نرم و مرطوب تمیز نمایید. مقدار بسیار کمی از پماد ویکس را بر روی آن بمالید و به آرامی ماساژ دهید. درصورت خارش یا سوزش فورا محل را بشویید.

درمان کننده سردردهای خفیف

ماساژ پیشانی و گیجگاه با پماد ویکس به آرامی و به مدت چند دقیقه در روز می تواند سردردهای خفیف روزانه را برطرف نماید. اگر از سردرد سینوسی رنج می‌برید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تسکین درد استشمام پماد ویکـس است. این روش ساده می‌تواند به پاکسازی سر و کاهش درد کمک کند.

هشدارها

فواید این پماد برای رفع گرفتگی و سایر علائم سرماخوردگی احتمالاً از استشمام آن نشئت می‌گیرند. به همین دلیل است که تولیدکنندگان ویکـس توصیه می‌کنند که آن را فقط بر روی سینه و گردن استفاده کنید.

مالیدن ویکس بر روی  پا سرماخوردگی را درمان نمی‌کند

استفاده از این پماد بر روی پا ممکن است به تسکین خستگی و درد کمک کند، اما به کاهش علائم سرماخوردگی نظیر گرفتگی بینی یا گرفتگی سینوس کمک نخواهد کرد. همین موضوع ممکن است باعث شود که فرد این پماد را بیش‌ازحد بر روی پاهای خود بمالد.

پماد را زیر بینی یا داخل سوراخ‌های بینی نمالید

پماد ویکس را بر روی صورت، زیر بینی یا داخل سوراخ‌های بینی نمالید. اگر پماد در داخل سوراخ‌های بینی یا نزدیکی آن‌ها مالیده شود، این امکان وجود دارد که یک کودک یا بزرگسال به‌طور تصادفی آن را قورت دهد.

دور نگه داشتن از دسترس کودکان

بلعیدن تنها چند قاشق چایخوری کافور می‌تواند برای بزرگسالان سمی و برای کودکان کشنده باشد. دوزهای بالای کافور سمی بوده و به عصب‌های مغز آسیب می‌رسانند. در موارد جدی، کافور زیاد می‌تواند باعث بروز تشنج در نوزادان و کودکان کوچک شود.

دور نگه داشتن از چشم‌ها

هرگز پماد ویکس را بر روی چشم‌هایتان نمالید. ویکـس می‌تواند چشم را اذیت کرده و حتی ممکن است به آن آسیب برساند.

مراجعه به پزشک

اگر فکر می‌کنید خودتان یا فرزندتان به‌طور تصادفی پماد ویکس را بلعیده‌اید یا اینکه بعد از استفاده از این پماد، چشم و بینی‌تان اذیت شده است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

منبع byrdie.com healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.