اهمیت گرم کردن بدن قبل از ورزش

0

دویدن یکی از بهترین ورزش‌ها برای رسیدن به تناسب اندام است. دویدن منظم کمک می‌کند تا سطح سلامتی خوبی داشته و زندگی بدون استرسی را سپری کنید. با این حال، دویدن صرفا پوشیدن تی‌شرت و شلوار و بستن بند کفش و شروع به دویدن نیست. نکته مهم این است که پیش از شروع حتما بدن خودتان را گرم کنید. مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که گرم کردن بدن قبل از هر تمرین باعث انعطاف‌پذیری بدن و بهبود محدودۀ حرکتی می‌شود.

در ادامۀ مطلب با مزایای گرم کردن بدن قبل از ورزش آشنا خواهیم شد.

گرم کردن بدن قبل از ورزش

افزایش استقامت

گرم کردن بدن ضربان قلب را افزایش داده و موجب می شود تا خون بیشتری در بدن جریان داشته باشد. همانطور که ضربان قلب افزایش می یابد، درجه ی حرارت بدن نیز بالا می رود. این امر باعث می شود تا تمام رگ های خونی، از جمله شریان ها و مویرگ ها در بدن، گسترش یافته و خون را به هر گوشه ای از بدن برسانند. این نکته به نوبه ی خود موجب افزایش رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به عضلات می شود. در نتیجه، عضلات خستگی را پس از گذشت زمان طولانی تری تجربه می کنند که دقیقا به معنای استقامت بیشتر است.

افزایش انعطاف‌پذیری

گرم کردن بدن کمک می کند که استخوان ها و مفاصل با تغییر سازگاری مایع سینوویال، انعطاف پذیرتر شوند. سینوویال مایعی غلیظ در مفاصل سینوویال مثل آرنج و زانو می باشد که مانع از اصطکاک بین غضروف ها در انتهای استخوان ها و ایجاد تغذیه برای غضروف می شود. قبل از گرم كردن، مايع سينوويال شبیه يك كاغذ ضخيم می باشد. گرم کردن پیش از شروع تمرین، با افزایش دمای بدن، باعث می شود که مایعات نازک و حرکت مفصلی آسان شود. این امر به انعطاف پذیری بدن کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

جلوگیری از صدمات

خودرویی را تصور کنید که مدتی است در جاده نبوده؛ اگر برای یک مسابقه ی صبحگاهی استفاده شود، به احتمال زیاد دچار نقص فنی شده و پیش از رسیدن به خط پایان خراب می شود. به طور مشابه، برای اینکه بدنتان مانند یک ماشین خوب روغن کاری شده و سرحال باشد، حداقل 15 دقیقه قبل از کار نیاز به آماده سازی و گرم کردن دارد.

آماده‌سازی مغز برای فعالیت شدید

گرم کردن بدن باعث تقویت ذهن برای فعالیت می شود. مطالعات نشان داده اند که فقط ظرفیت متابولیسم است که سطح استقامت بدن انسان را تعیین می کند. هرگونه فعالیت داوطلبانه، در مغز شروع و پایان می یابد. یک تصمیم آگاهانه بر تلاش داوطلبانه مقدم است. نقل قولی از یک مطالعه در این زمینه: «سیستم عصبی مرکزی ورودی منابع مختلف مربوط به تمرین را ادغام کرده و شدت و مدت زمان بکارگیری عضله اسکلتی اندام را محدود می سازد تا از آسیب رساندن به یکپارچگی ارگانیسم جلوگیری شود.»

اگر چه نقش توانایی های متابولیسم قلبی-عروقی و عضلانی در عملکرد نمی تواند کنار گذاشته شود، مطالعات انجام شده نشان می دهند که نیاز به تقویت سیستم عصبی مرکزی کاملا ضروری است، زیرا نقش مهمی را به عنوان پایگاه نهایی که در آن ورزش شروع شده و به پایان می رسد، ایفا می کند.

 گرم کردن بدن برای 15 دقیقه قبل از هر تمرین

اکنون که از اهمیت گرم کردن برای شروع عملکرد آگاهیم، یک سوال باقی می ماند: چقدر زمان برای گرم کردن ایده آل است؟ در یک مطالعه برای درک اثرات گرم کردن بردن بر نحوه ی عملکرد شخص، گرم کردن 15 دقیقه ای با افزایش شدت ضربان قلب، درجه ی حرارت بدن، ظرفیت هوازی و افزایش انعطاف پذیزی عضلات پشت مچ پا و باز شدن مفصل ران، مناسب شمرده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.