فواید پوست هندوانه

0

هندوانه یکی از آبدارترین میوه‌ها در سراسر جهان میباشد و 98 درصد از محتوای این میوه از آب تشکیل شده است. هندوانه همچنین منبع خوبی از ویتامین آ، ویتامین ث، پتاسیم، منیزیم و سایر مواد مغذی مهم می‌باشد. همانطور که می‌دانید محبوب‌ترین قسمت این میوه، گوشت قرمز یا صورتی رنگ آن است، اما همانند پسرعموی‌اش خیار، تمام قسمت‌های هندوانه قابل‌خوردن است. این یعنی می‌توان به جای دور ریختن پوست سبز رنگ هندوانه، آن را خورد! در ادامه به بررسی برخی از فواید پوست هندوانه می‌پردازیم.

فواید پوست هندوانه برای سلامت

به یاد داشته باشید که پوست هندوانه همانند گوشت این میوه بسیار مغذی بوده و مصرف آن میتواند به طرق مختلفی به بهبود وضعیت سلامت کمک کند. در ادامه جزییات خواص پوسـت هندوانه را بررسی خواهیم کرد.

اختلال نعوظ

پوست هندوانه مانند ویاگرا نیست، اما برخی تحقیقات نشان می‌دهند که پوست هندوانه می‌تواند برای بهبود اختلال نعوظ خفیف تا متوسط مفید باشد. پوسـت هندوانه بدلیل داشتن تراکم بالایی از سیترولین (نوعی اسید آمینه) به تقویت میل جنسی کمک می‌کند.

نتایج مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مکمل‌های سیترولین می‌توانند به بهبود نعوظ کمک کنند، در حالی که هیچ‌یک از عوارض مصرف سیلدنافیل را ندارند.

بهبود عملکرد ورزشی

سیترولین می‌تواند عملکرد ورزشی شما را افزایش دهد، اگرچه شواهد موجود برای این خاصیت بیشتر حکایت و تجربه‌های شخصی هستند.

سیترولین رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که مکمل سیترولین انتقال اکسیژن به عضلات را افزایش داده و احتمالاً عملکرد ورزشی را بهبود می‌دهد.

برای دریافت سیترولین به شکل طبیعی، ترشی پوست هندوانه مصرف کنید.

کاهش فشارخون

اگر پزشک‌تان به شما دستور داده که به دنبال کاهش فشارخون‌تان باشید، خوردن پوست هندوانه را امتحان کنید. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل‌های عصارۀ هندوانه می‌توانند به بزرگسالانی که چاق هستند، در کنترل فشارخون‌شان کمک کنند.

بااین‌وجود، به نظر می‌رسد که مکمل سیترولین برای کاهش فشارخون موثرتر است. اغلب مطالعات نشان می‌دهند که مکمل سیترولین فشارخون را در افرادی که پرفشاری خون دارند کاهش می‌دهد.

هندوانه همچنین یک ادرارآور طبیعی است که مصرف آن معمولا برای افرادی که فشارخون بالایی دارند توصیه می‌شود. می‌توانید برش‌های هندوانه را درون فریزر بگذارید تا یخ بزنند و در یک روز گرم همانند یک بستنی از آنها لذت ببرید.

برای پروستات

هندوانه منبع بسیار خوبی از لیکوپن است، که نوعی آنتی‌اکسیدان بوده و احتمالا می‌تواند برای مبارزه با سرطان پروستات مفید باشد.

تحقیقات بیشتری پیرامونِ لیکوپن و اثر آن در پیشگیری از سرطان مورد نیاز است، اما مطالعات مقدماتی در این‌باره نویدبخش هستند. لیکوپن در پوست گوجه‌فرنگی نیز یافت می‌شود، پس از گوجه نیز غافل نشوید.

خواص ادرارآور هندوانه همچنین می‌توانند به حفظ سلامت و عملکرد مجاری ادراری کمک کنند.

سرشار از فیبر

یکی دیگر از فواید پوست هندوانه این است که منبع بسیاری خوبی از فیبر محسوب می‌شود. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر می‌تواند فواید فراوانی برای سلامت انسان داشته باشد. برخی از این فواید عبارت‌اند از:

  • فیبر به حفظ عملکرد روده‌ها کمک می‌کند و ممکن است خطر بروز بیماری‌های روده را کاهش دهد.
  • فیبر می‌تواند کلسترول و قندخون را کاهش دهد.
  • غذاهای حاوی فیبر باعث می‌شوند تا زودتر احساس سیری داشته باشید و درنتیجه وزن سالم خود را حفظ کنید.

پوست هندوانه

روش‌های مصرف

ترشی

پوست هندوانه بسیار به خیار شبیه است و درنتیجه ترشی آن بسیار پرطرفدار بوده و به خیارشور شباهت دارد.

آب پوست هندوانه

احتمالا آب هندوانه را امتحان کرده‌اید و با طعم لذیذ آن آشنا هستید، اما آیا می‌دانستید که آب پوسـت هندوانه هم می‌تواند گزینۀ بسیار خوبی باشد؟ همانند گوشت هندوانه، پوست این میوه نیز سرشار از آب و مواد مغذی است.

پختن

اگر پوسـت هندوانه را برش بزنید و ریز کنید، می‌توانید همانند سبزیجات از آن در دستورهای غذایی مختلف استفاده کنید. می‌توان پوست هندوانه را همراه با بروکلی و هویج در تابه پخت یا سرخ کرد.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.