گاتورید چیست و آیا برای سلامتی مضر است؟

0

براساس ادعای وبسایت گاتورید، محققین بعد از مشاهدۀ ورزشکارانی که بعد از ورزش قدرتی در گرما مریض شده‌اند، به این فکر افتادند که نوشیدنی گاتورید را در آزمایشگاه تولید کنند. محققین دریافتند که این ورزشکاران الکترولیت‌ها و مایعات را از دست می‌دهند، اما آنها را جبران نمی‌کنند. نوشیدنی گاتورید برای جبران الکترولیت‌های حیاتی و کربوهیدرات‌های از دست رفته و در عین حال آبرسانی به بدن طراحی شده است.

اگرچه این نوشیدنی به‌عنوان یک نوشیدنی ورزشی تبلیغ می‌شود، اما مصرف آن تنها به ورزشکاران محدود نمی‌گردد. کودکان گاتورید را در وعدۀ ناهار یا بعد از تمرین فوتبال مصرف می‌کنند.

گاتورید در مقایسه با نوشابه شکر کمتری دارد، اما آیا این نوشیدنی برای بدن مفید می‌باشد؟

فواید گاتورید

بسیار مهم است که در حین ورزش کردن آب بدن را حفظ کنید. نوشیدن آب منطقی‌ترین روش برای تامین آب بدن است. با این حال، نوشیدنی‌های ورزشی نظیر گاتورید حاوی شکر و الکترولیت‌هایی نظیر سدیم و پتاسیم هستند. نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند به جبران کردن آب و الکترولیت‌های از دست رفته در حین ورزش (به ویژه در گرما) کمک کنند.

الکترولیت‌ها در واقع مواد معدنی‌ای هستند که سطح یودِ بدن را متعادل می‌کنند. این تعادل برای عملکرد عصب، ماهیچه و مغز ضروری می‌باشد. عدم تعادل الکترولیت می‌تواند به بروز اختلال الکترولیت منجر گردد.

برخی از الکترولیت‌ها عبارتند از:

  • کلسیم
  • منیزیم
  • کلرید
  • فسفات
  • پتاسیم
  • سدیم

الکترولیت‌ها و کربوهیدرات‌ها به آبرسانی بدن و تامین سوخت مورد نیاز ورزشکاران کمک می‌کنند. به همین دلیل است که نوشیدنی‌های ورزشی بسیار محبوب هستند. الکترولیت‌ها به تنظیم کردن تعادل مایعات در بدن کمک کرده و در عین حال انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند. گاتورید ادعا می‌کند که محصول آنها بهتر از آب است، زیرا حاوی ترکیبات بیشتری می‌باشد.

برخی از تحقیقات از این ادعا حمایت می‌کنند. یک گزارش از دانشگاه کالیفورنیا در برکلی نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های ورزشی ممکن است نسبت به آب، برای کودکان و ورزشکارانی که با فعالیت جسمانی شدید و طولانی (بیش از یک ساعت و در هوای گرم) سروکار دارند، مفیدتر باشد.

با این حال، افرادی که کمتر از 60 تا 90 دقیقه ورزش می‌کنند، ممکن است به گاتورید نیازی نداشته باشند.

معایب گاتورید

اغلب کسانی که گاتورید مصرف می‌کنند ورزشکار نیستند. براساس مطالعۀ برکلی، اغلب افرادی که حداقل روزی یک مرتبه نوشیدنی‌های ورزشی میل می‌کنند، در حدی که باید فعال نیستند.

یک وعدۀ 20 اونسی (بیش از نیم لیتر) از نوشیدنی Gatorade’s Thirst Quencher حاوی 36 گرم شکر است. اگرچه این مقدار شکر کمی از شکر موجود در نوشابه کمتر است، اما این محصول در دسته‌بندی نوشیدنی‌های سالم قرار نمی‌گیرد.

محققین برکلی می‌گویند که شکر موجود در نوشیدنی‌های ورزشی ممکن است از طریق افزایش کالری دریافتی، در اپیدمی چاقی کودکان نقش داشته باشند.

با توجه به محتوای شکر در این نوشیدنی، مصرف مکرر گاتورید می‌تواند در پوسیدگی دندان – به ویژه در کودکان – نقش داشته باشد.

برای افرادی که کمتر فعال هستند، دریافت شکر و سدیم اضافه در طول روز ضروری نبوده یا توصیه نمی‌شود. کالری اضافۀ یک نوشیدنی ورزشی می‌تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد. سدیم اضافه نیز می‌تواند خطر ابتلا به فشارخون بالا را در گذر زمان افزایش دهد.

نسخۀ کم‌کالریِ گاتورید (G2)، شکر را با سوکرالوز و اسسولفام پتاسیم جایگزین می‌کند. نوشیدنی G2 در هر 16 اونس 40 کالری دارد که کمتر از نصفِ کالری گاتورید معمولی است. تحقیقات دربارۀ ایمنی درازمدت این شیرین‌کننده‌های مصنوعی همچنان در حال انجام شدن هستند و هنوز جامع نمی‌باشند.

همچنین ذکر این نکته مهم است که گاتورید حاوی رنگ‌های خوراکی نظیر قرمز شماره 40، آبی شماره 1 و زرد شماره 5 است. این رنگ‌های مصنوعی از مواد نفتی بدست می‌آیند و ممکن است خطر بیش‌فعالی در کودکان را افزایش دهند. این مواد همچنین با سرطان ارتباط داده شده‌اند.

تصمیم‌گیری صحیح برای کودک‌تان

اگرچه گاتورید می‌تواند به تامین آب بدن کمک کند، اما بهترین کار این است که تنها در صورت نیاز آن را مصرف کنید.

برای افرادی که کمتر از یک ساعت و کمتر از 5 روز در هفته ورزش انجام می‌دهند، آب بهترین گزینه برای تامین آب بدن است. توصیه می‌شود که الکترولیت‌ها را از منابع طبیعی دریافت کنید که حاوی شکرهای اضافه و رنگ‌های مصنوعی نباشند.

متخصصین توصیه می‌کنند که والدین مصرف نوشیدنی‌های ورزشی نظیر گاتورید را در کودکان خود محدود کنند، زیرا این محصولات دارای محتوای شکر و رنگ‌های مصنوعی هستند.

یکی از محققانی که در گذشته با شرکت گاتورید همکاری داشته است، می‌گوید که نباید به نوشیدنی گاتورید لقب «مضر» داد. او می‌گوید که والیدن باید مقدار مصرف شکر از تمام منابع را ارزیابی کنند و تصمیمات سالمی را برای کودکان خود اتخاذ کنند.

آب معمولی بهترین منبع برای تامین آب بدن در اغلب کودکان است. غذاهایی نظیر میوه‌های تازه و سبزیجات از بهترین منابع برای جبرانِ کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌ها هستند. همچنین می‌توانید از دستورالعمل‌های خانگی برای تهیۀ نوشیدنی‌های ورزشیِ طبیعی استفاده کنید.

منبع healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.