قلب کدام سمت بدن است

0

مهم است که بدانید قلب کدام سمت بدن است یا کلا قلب سمت راست است یا چپ ، زیرا اگر درد در سمت قلب شما باشد، ممکن است بتوانید سریعتر حمله قلبی را تشخیص داده و از مشکلات بیشتر جلوگیری کنید. دانستن موارد لازم درباره محل قرارگیری قلب در بسیاری از موارد بسیار مفید خواهد بود. به ادامه این مقاله توجه کنید تا دقیقا بدانید که قلب در کدام سمت بدن است .

قلب کدام سمت بدن است

آیا فکر می کنید که قلب شما در سمت چپ سینه قرار دارد؟ اغلب مردم مانند شما فکر می کنند، ولی در حقیقت قلب بین ریه راست و چپ قرار گرفته است و سوال قلب کدوم سمته شاید ناصحیح باشد. این بدین معناست که قلب شما با کمی تمایل نسبت به سمت چپ بدن در وسط سینه قرار دارد. قلب در جلو و وسط سینه ی شما قرار گرفته و اندازه آن از مشت گره کرده شما بزرگتر نیست. دیواره ای دو سمت چپ و راست قلب را از هم جدا می کند و هر طرف از قلب حفره ای کوچک به نام دهلیز وجود دارد. سپس هر حفره به سمت اتاق پمپاژ بزرگی به نام بطن هدایت می شود. قلب شما چهار حفره دارد: بطن راست و دهلیز راست، سپس دهلیز چپ و بطن چپ.

علائم هشدار دهنده درد قلب

تجربه کردن درد سینه پس از کار سخت یا به دلایل مختلف دیگر کاملا عادی است. با این حال، همانطور که باید بدانید قلب در کدام سمت بدن است ، باید از علائم هشدار دهنده درد قلب نیز آگاهی داشته باشید.

حمله قلبی

حمله قلبی که همچنین به آنفراکتوس میوکارد myocardial infarction (در اصطلاح پزشکی ام آی) معروف است، ناشی از کاهش جریان خون از طریق رگ های قلب می باشد. حمله قلبی منجر به مرگ سلول های ماهیچه ای قلب و در نهایت آسیب دائمی آن می شود. دردی که شما هنگام حمله قلبی تجربه می کنید کاملا شبیه آنژین است ولی در مورد آنفراکتوس میوکارد، این کاملا مشابه آنژین می باشد.

تحقیقات نشان می دهد حملات قلبی می توانند به آرامی و با درد ملایم قابل تحمل شروع شوند و این در حالی است که افراد مبتلا به قند خون بالا ممکن است اصلا نشانه ای از علائم بالینی نداشته باشند. زنان ممکن است علائمی نظیر تهوع، تنگی نفس، خستگی غیرمعمول، استفراغ، درد در پشت، فک و شانه را تجربه کنند. شایع ترین علائم عبارتند از:

  • درد قفسه سینه: اغلب بیماران چند درجه از درد سینه و ناراحتی در سمت چپ سینه را تجربه می کنند. این ناراحتی ممکن است پس از چند دقیقه برطرف شود. ممکن است با احساس سنگینی، پریشانی، فشار و درد احساس شود.
  • ناراحتی فوقانی بدن: ممکن است شما درد را در قسمت فوقانی بدن از جمله دستان، شانه ها، کمر، فک، گردن یا قسمت بالایی شکم تجربه کنید.
  • تنگی نفس: ممکن است شما تنگی نفس را با یا بدون درد سینه احساس کنید. این مشکل با کمی افزایش فعالیت بدنی تشدید می شود .

قلب کدام سمت بدن است

بیماری سرخرگ کرونری یا به اختصار CAD

این مشکل به شرایط ناشی از انسداد رگ های خونی قلب منسوب می شود. این انسداد اکسیژن و جریان خون را به ماهیچه قلب کاهش می دهد و موجب دردی به نام آنژین می شود. این بیماری اگرچه یک بیماری قلبی است ولی آسیب دائمی برای قلب ایجاد نمی کند. با این حال، این بیماری باعث می شود شما بیشتر مستعد حمله قلبی باشید. اگر بیماری سرخرگ کرونری (CAD) دارید، درد در فک، شانه، بازو و پشت را تجربه خواهید کرد. این درد بیشتر شبیه احساس فشار و تنش میباشد. ورزش و ضربه عاطفی می تواند درد شما را تشدید کند.

میوکاردیت یا ورم عضله قلب

این درد به التهاب عضلانی قلب مربوط می شود که ممکن است باعث خستگی، تب، مشکل تنفس و ضربان قلب بالا شود. درد ناشی از میوکاردیت مانند یک حمله قلبی احساس می شود و معمولا هیچ انسدادی عروق خونی یا رگ ها را در برنمی گیرد.

پریکاردیت یا اماس برون شامه قلب

کیسه اطراف قلب ممکن است دچار التهاب شده و باعث درد شدیدی که شبیه آنژین است، شود. همچنین ممکن است شما درد شدید و پایدار در شانه و قسمت بالایی گردن خود را نیز احساس کنید. این درد ممکن است با  خوردن غذا، تنفس و دراز کشیدن به پشت بدتر شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفی

این بیماری ژنتیکی عضله قلب شما را به طور غیر طبیعی ضخیم می کند. این بیماری ممکن است موجب بروز مشکلاتی در جریان خون از قلب شما شود، که به خصوص پس از ورز ، سبب ضعف تنفس و درد سینه ی شما هم می شود. همچنین ممکن است موجب مشکلاتی نظیر سردی، سرگیجه و سایر علائم بیماری در بدن بیمار شود. در نهایت، وقتی که عضله قلب شما بسیار ضخیم ش ، شما دچار نارسایی قلبی خواهید شد.

افتادگی دریچه میترال

در این وضعیت، یک دریچه از قلب شما به درستی بسته نیست که همین امر نیز باعث ایجاد علائم متعددی از جمله درد سینه و سرگیجه می شود.

انسداد سرخرگ کرونری

این مشکل نادر ولی جدی در اثر پارگی کوچک در سرخرگ کرونر ایجاد می شود. ممکن است درد شدید که به طور  ناگهانی به شما ضربه می زند و به سمت پشت، گردن یا شکم می رود را احساس کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.