مزایا ویپ یا سیگار برقی + مضرات

0

امروزه ویپ شهرت زیادی پیدا کرده است و دستگاه‌های ویپ روز‌به‌روز بیشتر به فروش می‌رسند. می‌توان گفت ویپ جایگزینی برای سیگار و قلیان محسوب می‌شود. اگر برای استفاده از ویپ به جای سیگار تردید دارید، پی بردن به مزایا و معایب آن به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر تصمیم بگیرید. در ادامه برخی از مزایا ویپ و مضرات آن را با جزئیات برای شما توضیح داده‌ایم. لطفا با سیمای سلامت همراه باشید.

ویپ چیست

انبه، نعناع و میوه‌ها بسیار برای خوشمزه کردن یک اسموتی مناسب هستند، اما وقتی با نیکوتین ترکیب می‌شوند، می‌توانند خطرناک باشند. در سال 2009، قانونی در آمریکا به تصویب رسید که استفاده از طعم‌دهنده‌ها – به جز نعناع – را در سیگارها ممنوع کرد. اما سیگار‌های برقی یا ویپ تحت نظارت نیستند و تولیدکنندگان آنها می‌توانند از هر نوع طعمی برای جذب کردن مصرف‌کنندگان جوان استفاده کنند.

ویپ یا سیگار برقی با باتری کار می‌کند و اجازه می‌دهد تا مصرف‌کننده مایع حاوی نیکوتین آن را استنشاق و دود کند. همچنین از دستگاه‌های ویپ برای تبخیر کردن ماری‌جوآنا نیز استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولا شبیه به خودکار، فلش‌های USB و سایر اقلام روزمره هستند.

برای توصیفِ استفاده از ویپ، از عبارت «juuling» استفاده می‌شود که خود مشتقی از کلمۀ Juul است. جول نام شرکتی است که سیگارهای برقی و شبیه به فلش USB را تبلیغ می‌کند که این سیگارها از طریق درگاه USB به رایانه وصل شده و شارژ می‌شوند. مایعی که در دستگاه ویپ قرار می‌گیرد (جوس) ترکیبی از نیکوتین و مادۀ پایه (معمولا پروپیلن گلیکول) است و همچنین حاوی طعم‌دهنده‌ها، رنگ‌ها و سایر مواد شیمیایی می‌باشد.

یک پزشک می‌گوید که نوجوانان به طور ویژه به مصرف ویپ علاقه دارند، زیرا این وسیله کوچک بوده و بوی دود آن میوه‌ای یا شبیه به عطر است.

این باعث می‌شود تا مصرف پنهانی ویپ به دور از چشم بزرگسالان کار راحتی باشد، زیرا ویپ دارای طعم‌دهنده‌هایی نظیر طعم خیار یا خامه است.

نظرسنجی Minnesota Department of Health در سال 2017 نشان می‌دهد که تقریبا از هر پنج دانش‌آموز دبیرستانی در ایالت مینه‌سوتا، یک نفر در 30 روز گذشته از سیگار برقی استفاده کرده است. همچنین گزارش U.S. Surgeon General در سال 2016 نشانگر این است که سیگارهای برقی محبوب‌ترین محصول تنباکو در میان نوجوانان آمریکایی هستند. از آنجایی که مصرف ویپ می‌تواند مدخلی برای مصرف سیگار باشد، متخصصین نگران این هستند که افزایش محبوبیت این دستگاه می‌تواند فرآیند کاهش درازمدتِ مصرف سیگار در آمریکا را معکوس کند.

والدین باید مطمئن شوند که کودکان‌شان کاملا متوجه خطرات ویپ هستند و باید صادقانه با آنها دربارۀ عوارض این محصول صحبت داشته باشند تا اثرات پیام‌های جذاب تبلیغات تجاری و شبکه‌های مجازی بر روی ذهن فرزند خود را خنثی کنند.

ویپ

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بر روی سیگارهای برقی نظارتی ندارد. بنابراین، این محصولات بر روی جعبه‌های خود هیچگونه برچسب هشداری ندارند که به خطرات آنها برای سلامتی اشاره‌ای داشته باشد. سال گذشته، FDA اعلام کرد که درخواست خود برای بررسی محصولات سیگارهای برقی را تا سال 2022 به تاخیر می‌اندازد.

محققین هاروارد مطالعه‌ای را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد 75 درصد از سیگارهای برقی طعم‌دار حاوی موادی هستند که با بروز بیماری تنفسی شدید در ارتباط می‌باشند.

چند ماه بعد از این مطالعه، پژوهشی در کنفرانس بین‌المللی American Thoracic Society به نمایش درآمد که نشان می‌داد برخی طعم‌های مایع برای سیگار برقی، عملا برای سلول‌های ریه سمی هستند.

یک محقق در دانشگاه کارولینای شمالی مجموعه‌ای از سلول‌های اپیتلیال ریه را در معرض 13 نوع مختلف از طعم‌های سیگار برقی قرار داد.

مشخص گردید که پنج مورد از طعم‌ها توانایی سلول‌ها برای تولید دوباره یا انجام عملکردهای سلولی خود را کاهش دادند. سلول‌های اپیتلیال لایۀ حفاظتیِ مهمی را در مجاری هوا و ریه‌ها تشکیل می‌دهند.

از آنجایی که FDA نظارتی بر این طعم‌دهنده‌ها ندارد، نمی‌توان گفت که این محصولات دقیقا از چه موادی تشکیل شده‌اند.

اگرچه سیگارهای برقی به‌عنوان جایگزینی سالم برای سیگارهای معمولی تبلیغ می‌شوند، اما این محصولات همچنان برای سلامتی خطرناک هستند:

  • اغلب سیگارهای برقی حاوی نیکوتین هستند که ماده‌ای اعتیادآور بوده و می‌تواند اثرات منفی‌ای بر فرآیند توسعۀ مغز نوجوانان داشته باشد. یک غلاف مایع ویپ (جوس) به اندازۀ یک پاکت سیگار نیکوتین دارد.
  • عوارض جانبی نیکوتین عبارتند از افزایش ضربان قلب و فشارخون، بیماری ریه، برونشیت مزمن و مقاومت به انسولین که می‌تواند به دیابت نوع 2 منجر گردد.
  • برخی از سیگارهای برقی ادعا می‌کنند که فاقد نیکوتین هستند، اما این محصولات نیز نیکوتین دارند.
  • مطالعات نشان داده‌اند که سیگارهای برقی دارای مواد شیمیایی سمی نظیر فرمالدهید و مادۀ ضدیخ هستند.
  • به گزارش سازمان کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا، تقریبا 60 درصد از کسانی که سیگاربرقی دارند، سیگار معمولی نیز مصرف می‌کنند.
  • همانند دود تنباکو، دودی که توسط مصرف‌کنندۀ ویپ بیرون داده می‌شود حاوی مواد سرطان‌زا بوده و برای افرادی که در نزدیکی او قرار دارند خطرناک است.

مهمترین نکته این است که والدین با مصرف نکردن این محصولات، الگوهای خوبی برای فرزندان خود باشند. به کودکان خود این پیام را بدهید که نیکوتین در هر شکلی برای سلامتی مضر می‌باشد.

مزایا ویپ

مزایای استفاده از ویپ عبارتند از:

فرد کمتر در معرض دود تنباکو قرار می‌گیرد

سیگارهای سنتی محیط زیست را آلوده می کنند، به علاوه برای سیگاری ها و اطرافیانشان نیز مضر هستند. با استفاده از ویـپ فرد کمتر در معرض تنباکو قرار می گیرد و دود کمتری وارد محیط زیست می شود که در نتیجه ی آن از آسیب های وارد شده به فرد کاسته می شود. یک عدد سیگار حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده ی شیمیایی است که این تعداد شامل ۴۰۰ ماده ی شیمیایی سمی و مضر برای سلامت بدن و ۴۳ ماده ی سرطان زا است. این مواد شیمیایی از آرسنیک تا فرمالدئید متغیر هستند. ویـپ کمتر از این مواد شیمیایی برخوردار است یا به طور کل این مواد را ندارد.

ویپ بویی از خود ساطع نمی‌کند

با سیگار کشیدن فرد سیگاری و همچنین اطرافیان او در معرض بوی بد تنباکو قرار می گیرند. مایع موجود در ویــپ فاقد بو است، بنابراین هیچ گونه بویی را در محیط پخش نمی کند. سیگارهای سنتی از خود بو ساطع می کنند و این بو به مدت طولانی بر روی لباس و پوست افراد سیگاری باقی می ماند. بنابراین سیگاری ها مجبورند پس از هر مرتبه سیگار کشیدن دست ها و لباس های خود را برای رفع بوی بد سیگار بشویند. ویپ این مشکل را برطرف می کند. به علاوه مایع موجود در ویپ بی رنگ است، یعنی دیگر انگشتان و دندان های سیگاری ها لکه نمی زنند. از آن جایی که ویپ سوختنی نیست پس آسیبی هم به پوست افراد سیگاری وارد نمی شود.

مایع موجود در ویپ از تنوع زیادی برخوردار است

برای ذائقه های مختلف طعم های مختلفی از مایع موجود در ویـپ (جوس) وجود دارد. سیگاری ها می توانند همان طعم سیگار مورد علاقه ی خود را برای ویپ انتخاب کنند، برای مثال سیگاری هایی که سیگارهای با اسانس خشک نعناع (Menthol) را ترجیح می دهند، می توانند ویپی را انتخاب کنند که مایع آن با طعم نعناع است یا افرادی که سیگارهای سنتی را ترجیح می دهند، می توانند ویپی را که مایع آن به طعم تنباکو است را انتخاب کنند.

مضرات ویپ

مضرات ویپ

همان گونه که در عنوان ذکر شد، ویـپ علاوه بر مزایایی که دارد، معایبی نیز می تواند داشته باشد.

ویپ کمکی به ترک اعتیاد نمی کند

اگرچه ویـپ برای سیگاری ها این فرصت را فراهم می کند که ویـپ ها یا طعم دهنده هایی را که فاقد نیکوتین هستند را انتخاب کنند، اما به دلیل عدم رعایت مقررات و آیین نامه های استاندارد، این طعم دهنده ها نیز تایید شده نیستند. برخی شرکت ها طعم دهنده های حاوی نیکوتین تولید می کنند که برای افرادی که سعی بر این دارند تا اعتیاد به نیکوتین را ترک کنند، مشکل ساز هم می شوند.

خطرات بالقوه ی ویپ برای سلامت

یکی از عوارض جانبی ویپ، کم آب شدن بدن است. پروپیلن گلیکول موجود در طعم دهنده ها می تواند آب بدن را جذب کند و بدین طریق باعث کم آب شدن بدن شود. به علاوه امکان دارد برخی از سیگاری ها به پروپیلن گلیکول حساسیت داشته باشند. نیکوتین می تواند تاثیراتی منفی بر قند خون و سیستم گردش خون بدن داشته باشد. همچنین نیکوتین اعتیاد آور است و برای زنان باردار یا شیرده نیز خطرات زیادی دارد. قبل از استفاده از ویـپ با پزشک خود مشورت کنید یا از ویـپ هایی که مایع موجود در آن ها فاقد نیکوتین است استفاده کنید.

خطر انفجار باتری ویپ

گزارشات زیادی مبنی بر انفجار باتری های ویـپ به دلیل وفور سازنده های نامعتبر سیگارهای الکترونیکی وجود دارد. یکی از گزارشات اخبار CBS حاکی از این بود که یک مرد به دلیل انفجار باتری سیگار الکترونیکی خود آسیب دیده بود. زبان، دهان و دندان های وی به شدت صدمه دیده بودند.

محصولات تقلبی

محصولات تقلبی و ارزان زیادی در بازار وجود دارند. یک ویـپ بسیار ارزان به احتمال زیاد تقلبی است. برخی از دستگاه های ویـپ به جای تتراهیدروکانائیول، ماری جوانا می سوزانند. بنابراین در هنگام خرید ویپ بسیار دقت کنید و پول خود را بیهوده هدر ندهید.

ویپ استفاده کنیم یا نه؟

اکنون که از مزایا و معایب ویـپ مطلع شدید، این توصیه ها را جدی بگیرید:

  • اگر سیگاری نیستید از ویپ استفاده نکنید .ویـپ خطرات زیادی برای سلامت به همراه دارد.
  • برای ترک سیگار به سراغ ویـپ نروید، زیرا کمکی به شما نمی کند. در عوض برای ترک عادت سیگار کشیدن، روش های تصویب شده ی سازمان غذا و دارو (FDA) را دنبال کنید. هیچ گونه شواهدی مبنی بر اثبات اثرات ویـپ بر ترک سیگار وجود ندارد.
  • اگر می خواهید سیگار را ترک کنید می توانید به  جای تنباکو از ویپ استفاده کنید. قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید و از خطرات و مزایای ویـپ مطلع شوید.
منبع www.newhealthadvisor.com news.psu.edu healthline.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.