آیا خوابیدن روی زمین برای سلامتی مفید است

0

دلایلی که افراد برای خوابیدن روی زمین دارند، می‌توانند بسیار متفاوت باشند. با این‌که بسیاری از مردم به دلایل درمانی بر روی زمین می‌خوابند، افرادی هم هستند که به دلایل فرهنگی (مانند مردم ژاپن) این کار را می‌کنند و عادت به انجام این کار دارند. این افراد ادعا می‌کنند که با خوابیدن روی زمین می‌توانند خواب شبانۀ بهتری داشته باشند و در صبح احساس سرزندگی و شادابی بیشتری را تجربه کنند. این مسئله که خوابیدن روی زمین مفید است یا مضر، به دلایل و انتخاب شما بستگی دارد.

خوابیدن روی زمین – مفید یا مضر؟

پاسخ این سوال به میزان سلامتی فردی که بر روی زمین می‌خوابد بستگی دارد. افرادی هستند که با خوابیدن روی زمین احساس راحتی و آرامش بیشتری دارند، در حالی که برخی در ناحیۀ مفاصل‌شان مشکل دارند، و با خوابیدن روی زمین احساس درد می‌کنند. تاریخ نشان می‌دهد که فرهنگ‌ها و اقوام بسیاری عادت به خوابیدن روی زمین داشته و افراد بسیاری هم هنوز این کار را انجام می‌دهند. بنابراین این عادت می‌تواند ریشه در تاریخ و فرهنگ فرد داشته و یا به دلایل شخصی باشد.

مفید برای کمر و ستون فقراتِ افراد سالم

به طور عجیبی یافتن اطلاعات علمی در این زمینه دشوار است؛ چیزی که ما می دانیم و واضح است، این مسئله است که تشک های نرم نمی توانند یک وضعیت مناسب و راحتی را برای خواب ایجاد کنند و در نهایت باعث کج شدن ستون فقرات می شوند. خوابیدن بر روی یک جای سفت و سخت، می تواند برای کمر و ستون فقرات بسیار مناسب تر باشد؛ زیرا هنگامی که شما برای هر مدت زمانی روی چنین تشکی بخوابید کمر شما صاف می ماند و ستون فقرات تان خمیده نمی شود.

افرادی که این تشک ها را امتحان کرده اند می گویند که برای آن ها سفت بودن تشک مفیدتر بوده است و هنگامی که بیدار می شوند، در ناحیۀ کمر خود کمتر از قبل احساس درد داشته اند. ایده آل ترین وضعیت خواب، خوابیدن بر روی کمر و بدون استفاده از بالش است؛ زیرا در این حالت ستون فقرات تان به طبیعی ترین حالت ممکن قرار دارد.

خوابیدن روی زمین

خوابیدن روی زمین به دلایل فرهنگی

افرادی هم هستند که خوابیدن روی زمین را به دلایل فرهنگی و رسوم خود انتخاب می کنند. این افراد بر این باور اند که خواب و سلامتی رابطه ی پیچیده و تنگاتنگی با یکدیگر دارند و همدیگر را پشتیبانی می کنند. یکی از ملت هایی که برای این موضوع مثال خوبی محسوب می شوند، ژاپنی ها هستند. افراد بسیاری عقیده دارند که ورزش کردن و کار هایی دیگر مانند خوابیدن روی زمین سفت و سخت می تواند به تنظیم و صافی ستون فقران و سیستم گردش خون کمک کند؛ بنابراین می توانیم زندگی سالم تر و فعال تری داشته باشیم.

نکاتی برای داشتن خواب بهتر

اگر به این فکر می کنید که برای بهبود کمر درد، سالم زندگی کردن و یا داشتن یک سبک زندگی بهتر باید تخت خواب و تشک نرم و راحت خود را کنار بگذارید و بر روی زمین بخوابید، بهتر است پیش از این نقل مکان، به نکات زیر توجه کنید تا به شما کمک کنند.

  • از یک زیر انداز نازک – مانند زیرانداز های مخصوص یوگا – استفاده کنید؛ آن را بر روی زمین بگذارید تا هم بین شما و زمین قرار بگیرد و هم بتوانید از سفتی زمین برای بهبود وضعیت کمر و ستون فقرات خود استفاده کنید.
  • برای این که از خوابیدن روی زمین بیشترین نفع ممکن را ببرید، بر روی کمر بخوابید. خوابیدن بر روی شکم یا به پهلو نمی تواند به ستون فقرات تان کمکی کند.
  • بعلاوه بهتر است هنگام خواب زانو های خود را به حالت خمیده نگه دارید و اجازه دهید تا استخوان خاجی (sacrum) و قسمت پایین کمر تان از هم باز شوند؛ علاوه بر آن، با این حالت خواب، به وزن تان اجازه می دهید تا در نواحی بیشتری و بر روی شانه هایتان توزیع شود و در صبح احساس درد نداشته باشید.
  • برای راحتی بیشتر بر روی فرش بخوابید؛ بدین ترتیب بیشتر از مواقعی که بر روی زمین چوبی یا زمین آجری خوابیده باشید احساس راحتی و آرامش می کنید.
  • شما احتمالا یک اتاق بزرگ را برای خواب انتخاب می کنید تا بتوانید به راحتی غلت بزنید؛ زیرا قطعا نمی خواهید که با اسباب و وسایل اتاق برخورد کنید.
  • از آنجایی که زمین مانند تشک فرو نمی رود، شما حتما به یک بالش نیاز دارید تا زیر سر و گردن تان یک برآمدگی داشته باشید و راحت تر بخوابید.
  • اگر بر روی فرش می خوابید و عادت دارید که غلت بزنید، هنگامی که خیلی خسته هستید، با وجود فرش احساس ناراحتی نمی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.