سیم کشی دندان چقدر درد دارد؟

0

سیم کشی دندان نوعی روشی درمانی ارتودنسی است که توسط دندانپزشکان برای کمک به اصلاح دندان‌های درهم‌آمیخته یا کج مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم کشی دندان همچنین به اصلاح دندان گرازی کمک می‌کند. یکی از سوالات رایج برای کسانی که برای اولین بار قصد استفاده از سیم کشی دندان را دارند این است که آیا این روش درد دارد؟ در این مقاله به‌طور کامل به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

بر اساس گزارش انجمن دندانپزشکان آمریکا (ADA) وضعیت غیرعادی دندان‌ها بین سنین 6 تا 12 سال (دوره‌ای که دندان‌های دائمی در می‌آیند) نمایان می‌گردد. برنامۀ درمانی ارتودنسی معمولاً بین سنین 8 تا 14 سالگی آغاز می‌شود. در برخی موارد، ممکن است برای فرد بزرگسال سیم کشی دندان تجویز گردد.

اگرچه سیم کشی دندان در هر فرد متفاوت است، اما اغلب افرادی که برای اولین بار دندان‌های خود را سیم کشی می‌کنند یا بعد از سفت کردن سیم‌کشی‌ها، مقداری درد را در روزهای اول تجربه خواهند کرد. بااین‌وجود، سایر افراد تنها ناراحتی خفیفی را تجربه می‌کنند که بعد از چند ساعت برطرف می‌شود.

آیا سیم کشی دندان درد دارد؟

همان‌طور که گفتیم تجربۀ سیم کشی دندان در هر فرد متفاوت است، اما مطالبی که در ادامه ذکر شده‌اند به شما یک تصویر کلی از مراحل سیم کشی و فرآیند هر کدام ارائه می‌دهند.

انجام سیم کشی دندان

در برخی موارد نیاز است که افراد قبل از انجام سیم کشی به مدت یک یا دو هفته از اسپیسر یا جداکنندۀ دندان استفاده کنند.

ممکن است در روزهای اول استفاده از اسپیسر احساس درد را تجربه کنید که شبیه به حس گیر کردن غذا بین دندان‌ها است. این درد بعد از چند روز برطرف می‌شود.

معمولاً وقتی دندانپزشک برای اولین بار دندان‌های بیمار را سیم‌کشی می‌کند، فرد در همان ابتدا دردی را تجربه نخواهد کرد.

دندانپزشک معمولاً باندهایی را دور دندان‌های آسیاب متصل می‌کند. این فرآیند ممکن است کمی آزاردهنده باشد، چراکه با فشار به دندان‌ها همراه می‌باشد، اما دردی ندارد. بعد از قرار گرفتن باندها در اطراف دندان‌های آسیاب، دندانپزشک دندان‌های بیمار را با محلولی که کمی ترش‌مزه است پاک می‌کند و سپس ژلی را بر روی قسمت زیرین یا رویی دندان‌ها (یا هر دو) می‌مالد. طعم ژل یا محلول ممکن است برای بیمار خوشایند نباشد، اما هیچکدام باعث ناراحتی یا بروز درد نمی‌شوند.

 بعد از قرارگیری چسب بر روی دندان‌ها، دندانپزشک براکت‌های ارتودنسی را بر روی هر دندان جایگذاری می‌کند و با استفاده از نور آبی ژل را سفت می‌سازد. این مرحله نیز دردی ندارد.

درنهایت، وقتی براکت‌ها جایگذاری شدند، دندانپزشک تمام آن‌ها را با استفاده از سیم به یکدیگر متصل می‌سازد. دو سر سیم به باندهای اطراف دندان‌های آسیاب در قسمت عقبی دهان متصل می‌شود. اضافه کردن باندهای کششی برای نگه داشتن سیم کشی آخرین مرحله این فرآیند است.

سیم کشی دندان

درد سیم کشی دندان

وقتی سیم کشی انجام می‌شود، ممکن است فرد فوراً درد یا ناراحتی را تجربه نکند. بااین‌حال، چند ساعت بعد از انجام سیم‌کشی، فشار خفیفی که سیم‌کشی بر روی دندان‌ها وارد می‌کند شروع می‌شود.

بیشتر بخوانید:

فشار آرام سیم‌کشی برای اصلاح موقعیت قرارگیری دندان‌ها می‌تواند باعث بروز درد و ناراحتی شود که ممکن است یک یا دو روز تا حدود یک هفته به طول بینجامد.

مشکلاتی که ممکن است در هفته اول تجربه کنید:

  • درد لثه
  • خراشیدگی یا زخم در داخل گونه‌ها که از سایش بافت دهان با براکت‌ها نشئت می‌گیرد
  • احتمال بریدگی زبان (اگر فرد سعی کند با زبان سیم‌کشی را حس کند)
  • احتمال درد دندان‌ها به خصوص هنگام غذا خوردن

وقتی دندانپزشک سیم‌کشی را سفت می‌کند، بسیاری از افراد درد را در دندان‌ها و لثه‌ها تجربه می‌کنند. گونه‌ها و زبان‌ها در این دوره به احتمال زیاد به سیم‌کشی عادت کرده‌اند و درنتیجه احتمال بروز زخم در این نواحی از دهان کم می‌باشد.

خارج کردن سیم‌کشی

اگرچه مدت زمانی سیم‌کشی در هر فرد متفاوت است، اما در اغلب موارد فرد باید بین 1 تا 3 سال با سیم کشی دندان زندگی کند. وقتی زمان خارج کردن سیم‌کشی فرا برسد، ممکن است بیمار کمی ناراحتی را هنگام خارج کردن سیم‌کشی توسط دندانپزشک تجربه کند.

قبل از پاکسازی دندان‌ها از چسب، دندانپزشک براکت‌ها، باندها و سیم‌ها را خارج می‌کند.

برای تکمیل این فرآیند، دندانپزشک ابزاری به نام ریتینر را در دهان فرد قرار می‌دهد. ریتینر در واقع دستگاهی است که کمک می‌کند تا دندان‌ها در موقعیت جدید خود نگه داشته شوند.

گاهی اوقات نیاز است که فرد ریتینر موقتی را برای دوره‌ای بعد از خارج‌سازی سیم‌کشی در طول روز یا شب استفاده کند. ریتینر نباید باعث ناراحتی یا ایجاد درد شود.

برخی از ریتینرها دائمی هستند و برای قرارگیری در دهان نیازمند استفاده از چسب می‌باشند.

تمیز کردن دندان‌ها در دوره‌هایی که فرد از ریتینر یا سیم‌کشی استفاده می‌کند ممکن است کار دشواری باشد. این دشواری می‌تواند به بروز کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان منجر شود که هر دو ممکن است با درد همراه باشند.

سعی کنید تا حد ممکن دهان خود را تمیز نگه داشته و بهداشت دهان را رعایت کنید. همچنین به منظور پیشگیری از کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان، از مصرف غذاهای چسبنده و شکردار خودداری کنید.

ترفندهایی برای کاهش درد سیم کشی دندان

کسانی که برای اولین بار سیم کشی دندان را انجام می‌دهند معمولاً ناراحتی خفیف تا متوسط یا درد را تجربه می‌کنند. همچنین ممکن است این افراد کمی ناراحتی را بعد از سفت شدن سیم‌کشی تجربه کنند. سفت کردن سیم‌کشی به‌طور منظم در طول دورۀ سیم‌کشی انجام می‌شود.

درد یا ناراحتی باید بعد از گذشت چند روز برطرف گردد، اما در عین حال می‌توانید از روش‌های زیر برای تسکین درد استفاده کنید:

  • مصرف مسکن‌های رایج نظیر استامینوفن یا ایبوپروفن
  • استفاده از آب‌نمک گرم برای شستن دهان (1 قاشق چایخوری نمک به ازای هر 230 میلی‌لیتر آب)
  • مصرف غذاهای نرم نظیر سوپ، بستنی یا ماست که نیازی به جویدن ندارند
  • مصرف نوشیدنی‌های سرد یا غذاهای سرد
  • قرار دادن حوله‌ی حاوی یخ بر روی صورت
  • قرار دادن داروهای بی‌حسی موضعی بر روی لثه‌ها با استفاده از انگشت یا گوش پاک‌کن
منبع medicalnewstoday.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.