بهترین مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان

0

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که در بدن ما تولید شده و همچنین در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شوند. این ترکیبات به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیبِ ناشی از مولکول‌های مضر بالقوه که با نام «رادیکال‌های آزاد» شناخته می‌شوند، کمک می‌کنند. در این مطلب به معرفی بهترین مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان خواهیم پرداخت.

وقتی رادیکال‌های آزاد انباشته می‌شوند، ممکن است وضعیتی به نام «استرس اکسیداتیو» را در بدن به وجود آورند. این استرس باعث می‌شود تا DNA و سایر ساختارهای مهم سلولی دچار آسیب گردند.

متاسفانه استرس اکسیداتیو مزمن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های قلبی، دیابت نوع 2 و سرطان را افزایش دهد.

خبر خوب این است که می‌توانید با دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، که سرشار از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان است، به افزایش سطوح آنتی اکسیدان در خون کمک کرده و با استرس اکسیداتیو و خطر بیماری‌های مختلف مقابله کنید.

بهترین مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان

شکلات تلخ

شکلات تلخ مغذی بوده و نسبت به شکلات معمولی، حاوی کاکائو، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کاکائو و شکلات تلخ با فواید سلامتی قابل‌توجهی نظیر کاهش التهاب ئ کاهش عوامل خطرِ بیماری قلبی پیوند خورده‌اند.

شکلات تلخ یکی از بهترین مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان است و به طور کلی هرچقدر که محتوای کاکائوی آن بیشتر باشد، آنتی‌اکسیدان بیشتری را در خود جای داده است.

پیکن

پیکن نوعی گردو است که بومیِ مکزیک و آمریکای جنوبی می‌باشد. پیکن‌ها منبع بسیار خوبی از چربی‌های سالم، مواد معدنی و میزان بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

در بررسی‌های یک مطالعه مشخص گردید افرادی که 20 درصد از کالری دریافتی روزانه‌شان را به مصرف پیکن اختصاص می‌دهند، شاهد افزایش چشمگیر سطوح آنتی‌اکسیدان در خون خواهند بود.

اگرچه پیکن منبع بسیار خوبی از چربی‌های سالم است، اما فراموش نکنید که این مغز خوراکی کالری بالایی دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که در مصرف پیکن تعادل را رعایت کرده و از دریافت بیش از حد کالری جلوگیری کنید.

بلوبری

بلوبری کالری کمی دارد، اما سرشار از مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد. مطالعات مختلفی نشان می‌دهند که در میان تمام میوه‌ها و سبزیجات رایج، بلوبری غنی‌ترین منبع آنتی‌اکسیدان‌ها است.

علاوه بر این موارد، تحقیقات بر روی حیوانات نشان می‌دهد که بلوبری می‌تواند زوالِ عملکردِ مغز – که با افزایش سن اتفاق می‌افتد – را به تاخیر اندازد.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بلوبری، به ویژه نوعی که به آن anthocyanin می‌گویند، به کاهش عوامل خطرِ بیماری‌های قلبی، کاهش سطوح کلسترول LDL (کلسترول بد) و پایین آوردن فشارخون کمک می‌کنند.

توت فرنگی

توت‌فرنگی یکی از محبوب‌ترین انواع توت در سراسر جهان است و طعمی شیرین داشته و همچنین منبع عالیِ ویتامین ث و آنتی‌اکسیدان‌ها است.

توت‌فرنگی‌ها نیز حاوی anthocyanin هستند، که رنگ قرمزشان ناشی از همین آنتی‌اکسیدان است. توت‌فرنگی‌هایی که محتوای anthocyanin بالاتری دارند، معمولا دارای رنگ قرمزِ روشن‌تری می‌باشند.

کلم قرمز

کلم قرمز مشخصات تغذیه‌ای قابل‌توجهی دارد. به این نوع کلم، کلم بنفش نیز می‌گویند که سرشار از ویتامین‌های ث، کا، آ و محتوای بالای آنتی‌اکسیدان است.

در هر 100 گرم از کلم قرمز، 2.2 میلی‌مول آنتی‌اکسیدان وجود دارد. این میزان بیش از 4 برابر محتوای آنتی‌اکسیدان در کلم معمولی پخته‌شده می‌باشد.

علت این موضوع وجود آنتی‌اکسیدان anthocyanin در کلم قرمز می‌باشد که رنگ قرمزِ این سبزی نیز ناشی از همین ترکیب است. anthocyanin همچنین در توت فرنگی و رزبری نیز یافت می‌شود.

لوبیا

لوبیاها گروه متنوعی از حبوبات هستند که ارزان‌قیمت بوده و بسیار مفید می‌باشند. لوبیا سرشار از فیبر است که می‌تواند به بهبود تحرکات روده‌ای کمک شایانی کند.

لوبیاها همچنین از بهترین مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می‌باشند و در هر 100 گرم از آنها، تا 2 میلی‌مول آنتی‌اکسیدان یافت می‌شود.

برخی از لوبیاها حاوی نوع خاصی از آنتی‌اکسیدان به نام kaempferol هستند. این آنتی‌اکسیدان با بسیاری از فواید سلامتی قابل‌توجه مانند کاهش التهاب مزمن و سرکوب کردن رشد سرطان، پیوند خورده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.