اندازه آلت تناسلی مردان به طور میانگین چقدر است؟

0

بسیاری از پژوهش‌های علمی سعی کرده‌اند تا به این سؤال مردان – و زنان – پاسخ شفافی بدهند: اندازه آلت تناسلی مردان به‌طور میانگین چقدر است؟ در این مقاله حقایق و مطالعات علمی را بررسی می‌کنیم تا دقیق‌ترین اطلاعات در این زمینه در اختیار خوانندگان عزیز قرار بگیرد.

*این مقاله در زبان اصلی توسط Holly Ernst، دستیار پزشک، بررسی شده است.

یافته‌های منتشر شده در این زمینه معمولاً با پیش‌زمینه‌ای از اطلاعاتِ موجود دربارۀ نگرانی‌های گستردۀ مردان دربارۀ اندازۀ آلت تناسلی آغاز می‌گردد. بسیاری از مردان از خود می‌پرسند که آیا اندازۀ آلتشان به حدی مناسب است که شریک زندگی‌شان را راضی کند یا نه؟

با توجه به دسترسی راحت و رایگان به محتوای پورنوگرافی در اینترنت، و افزایش تبلیغات شدید شرکت‌ها پیرامون افزایش اندازۀ آلت تناسلی توسط دستگاه‌های بزرگ‌کننده، به‌راحتی می‌توان به این موضوع پی برد که چرا بسیاری از مردان از اندازه آلت تناسلی خود رضایت ندارند.

شاید به همین دلیل باشد که یافته‌های محققان به‌طور مداوم به افزایش نگرانی‌های پیرامونِ اندازه آلت تناسلی مردان اشاره دارند.

حقایق کوتاه دربارۀ اندازه آلت تناسلی مردان

موارد زیر حقایق کوتاهی دربارۀ میانگینِ اندازه آلت تناسلی در مردان هستند. اطلاعات و جزییات بیشتر در قسمت‌های بعدی مقاله درج شده‌اند.

 • درحالی‌که 85 درصد زنان ممکن است از اندازه و ابعاد آلت تناسلی همسرشان رضایت داشته باشند، اما بسیاری از مردان اغلب در این زمینه اعتمادبه‌نفس ندارند.
 • تا 45 درصد از مردان باور دارند که آلت تناسلی‌شان کوچک است.
 • در مطالعات انجام شده، میانگینِ طولِ آلت تناسلی شُل بین 7 تا 10 سانتی‌متر است (2.8 تا 3.9 اینچ).
 • میانگینِ محیطِ (دورِ) آلت تناسلیِ شُل بین 9 تا 10 سانتی‌متر است (3.5 تا 3.9 اینچ‌).
 • میانگینِ طولِ آلت تناسلی برخاسته (نعوظ) بین 12 تا 16 سانتی‌متر است (4.7 تا 6.3 اینچ).
 • محیطِ آلت تناسلی برخاسته حدوداً 12 سانتی‌متر است (4.7 اینچ).

چه زمانی اندازه آلت تناسلی مردان کوچک محسوب می‌شود؟

شاید بهترین معیار برای تشخیص کوچکی آلت تناسلی مردان توسط آستانه‌ای باشد که پزشکان برای افزایش سایز آلت تناسلی در نظر گرفته‌اند.

محققانی که مطالعۀ خود را در مجلۀ Journal of Urology چاپ کرده‌اند، به بررسی اندازۀ آلت تناسلی در 80 مرد با وضعیت جسمانی «عادی» پرداختند و ابعاد آلت تناسلی را قبل و بعد از مصرف داروهای بزرگ‌کنندۀ آلت تناسلی اندازه‌گیری کردند.

ایشان بعد از یافتن میانگین اندازه‌ها، به این نتیجه‌ رسیدند:

«تنها مردانی که طولِ آلت تناسلی‌شان در حالت شُل کمتر از 4 سانتی‌متر (1.6 اینچ‌) است، یا طولِ آلت تناسلی‌شان در حالت برخاسته کمتر از 7.5 سانتی‌متر (3 اینچ) است، باید برای افزایش اندازۀ آلت تناسلی به‌عنوان کاندید در نظر گرفته شوند.»

اندازه آلت تناسلی مردان به‌طور میانگین چقدر است؟

در مطالعۀ منتشر شده در Journal of Urology، محققان اطلاعات زیر را در یک گروه 80 نفری از مردان یافتند:

 • میانگین اندازه آلت تناسلی مردان در حالت شُل 8.8 سانتی‌متر (3.5 اینچ) است.
 • میانگین اندازه آلت تناسلی مردان در حالت برخاسته 12.9 سانتی‌متر (5.1 اینچ) است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که اندازۀ آلت تناسلی برخاسته ارتباطی با اندازۀ آلت تناسلی شُل ندارد.

این بدین معناست که طولِ آلت تناسلی برخاسته در مردانی که طولِ آلتشان در حالت شُل متفاوت است، می‌تواند یکسان باشد. همچنین هیچ رابطه‌ای میان سنِ مردان و اندازۀ آلت‌هایشان مشاهده نشده است.

یافته‌های مرتبط بااینکه طول آلت تناسلی تا چه حد می‌تواند «رشد» داشته باشد توسط یک مطالعه بر روی مردان ترکیه‌ای مورد بررسی قرار گرفته است. این مطالعه نشان می‌دهد که «طولِ آلت تناسلیِ شُل اهمیت بسیار کمی در مشخص کردن طول آلت تناسلیِ برخاسته دارد.»

مطالعه‌ای که در ژانویۀ 2014 دربارۀ میانگین اندازه آلت تناسلی مردان منتشر شد، به بررسی 1600 مرد آمریکایی پرداخت. اگرچه در این مطالعه اندازه‌گیری فیزیکی مستقل انجام نگرفت.

در عوض، مطالعه بر روی اندازه‌گیری آلت تناسلی توسط خودِ افراد تمرکز کرد. گزارش‌های این مطالعه احتمالاً نسبتاً قابل‌اعتماد هستند، زیرا برای اندازه‌گیری آلت تناسلی به مردان کاندوم داده شده بود تا با اندازه‌ای که خودشان اعلام کرده بودند تطبیق داده شود. درنتیجه، هرگونه گزارش اشتباهی باعث می‌شد تا فرد گزارش‌دهنده کاندومی دریافت کند که برای اندازۀ آلتش مناسب نباشد.

بیشتر بخوانید:

نتایج این مطالعه برای میانگین اندازه آلت تناسلی مردان به شرح زیر است:

 • میانگین اندازه برای آلت تناسلی برخاسته 14.2 سانتی‌متر است (5.6 اینچ).
 • میانگین اندازۀ دورِ (محیطِ) آلت تناسلی برخاسته 12.2 سانتی‌متر است (4.8 اینچ).

محققان گفته‌اند که ابعاد آلت تناسلی برخاسته که توسط افراد گزارش شده‌اند، با یافته‌های سایر مطالعات تطابق داشته‌اند. این مطالعه یافته است که ابعادِ دقیقِ یک آلت برخاسته می‌تواند تحت تأثیر نوعِ تحریک شدن آن باشد، مانند استفاده از دست برای تحریک آلت.

برای اندازه‌گیری طولِ آلت تناسلی، سرِ خط‌کش را بر روی کشالۀ ران قرار داده و از ریشۀ آلت تناسلی تا نوکِ آن را اندازه‌گیری کنید.

برای اندازه‌گیری دورِ آلت، یک متر نواری را دورِ ضخیم‌ترین ناحیۀ آلت تناسلی بپیچید.

اندازه آلت تناسلی؛ زنان چندان به آن اهمیت نمی‌دهند

نگرانی مردان دربارۀ اندازه آلت تناسلی و اینکه آیا می‌توانند رضایت همسر خود را در این مورد جلب کنند، در اغلب موارد وارونه و نادرست است.

این حقیقت که نگاهِ خودِ مرد به آلت تناسلی‌اش به‌طور خودکار باعث می‌شود تا آلت در نگاه او کوچک‌تر به نظر برسد، به حجم نگرانی‌های مربوط به ناکفایتی می‌افزاید.

نگاه کردن به آلت تناسلی از بالا به پایین، در مقایسه با نگاه مستقیم یا از بغل، باعث می‌شود تا آلت در چشم فرد کوچک‌تر به نظر برسد.

نگاه کردن به آلت تناسلی خودتان از این زاویه و مقایسه کردن آن با آلت سایر مردان از زوایای متفاوت، ممکن است باعث شود تا تصورات اشتباهی دربارۀ اندازۀ آلت تناسلی در ذهنتان شکل بگیرد. اما آیا نگاه زنان به این قضیه قابل‌اطمینان‌تر است؟

مطالعه‌ای که در مجلۀ British Journal of Urology International منتشر شد، نشان می‌دهد که اگرچه اغلب زنان (حدوداً 85 درصد)، از اندازه و حجمِ آلت تناسلی شریک خود راضی هستند، اما مردان خود چنین رضایتی ندارند.

در مطالعه‌ای، تقریباً نیمی از مردان (45 درصد) باور داشتند که آلت تناسلی‌شان کوچک است؛ درحالی‌که محققان گزارش دادند موارد آلت تناسلی کوچک در میان این مردان نادر بوده است.

در مطالعه‌ای دیگر، حدود 170 زن به پرسشنامه‌ای پاسخ دادند. یافته‌ها نشان می‌دهند که اگرچه اندازۀ آلت تناسلی مرد برای این زنان مقداری اهمیت داشته است، اما «پراهمیت» بودن آن تنها به بخش بسیار کمی از زنان مربوط می‌شود.

بر اساس نتایج یک مطالعه، درحالی‌که نگرانی‌های اغلب مردان بر روی طولِ آلت تناسلی متمرکز است، اما زنان بیشتر به ضخامت و پهنای آلت تناسلی توجه می‌کنند.

مطالعه‌ای به بررسی 50 زنِ جوان که روابط جنسی فعال داشته‌اند پرداخته است. از هر 10 نفر، 9 مورد به اهمیت بیشتر پهنایِ آلت تناسلی، در مقایسه با طولِ آلت، برای ایجادِ رضایت جنسی اشاره کردند.

زنان به دنبال آلت تناسلی بزرگ نیستند

مطالعه‌ای که در نوامبر 2015 در مجلۀ PLOS ONE منتشر شد، از زنان درخواست کرد که اندازۀ آلت تناسلی موردنظرشان را از میانِ مدل‌های پرینت سه‌بعدی با 33 اندازۀ متفاوت انتخاب کنند.

اندازه‌های پرینت‌شده طیفی از 4 اینچ تا 8.5 اینچ طول را شامل می‌شدند و طیف محیط نیز از 2.5 تا 7 اینچ بود. این اندازه‌ها بر اساس میانگین آلت تناسلی مردان آمریکایی در مطالعات گذشته طراحی شده بودند؛ در این مطالعات طولِ آلت برخاسته 6 اینچ (15.2 سانتی‌متر) و محیطِ آن 5 اینچ (12.7 سانتی‌متر) مشخص شده بود.

مدل‌های پرینت سه‌بعدی آبی‌رنگ بودند تا ازنظر نژادی پیش‌داوری‌ای را در ذهن زنان به وجود نیاورند.

75 زنِ شرکت‌کننده، با توجه به نوع رابطه‌ای که در ذهن خود داشتند، ترجیحات متفاوتی را برای انتخاب مدل مورد نظر خود از میان 33 مدل در نظر گرفتند (این زنان به مدلی تمایل داشتند که مقدار کمی از میانگین اندازۀ آلت تناسلی مردان در سایر مطالعات بزرگ‌تر بود):

 • زنان برای روابط درازمدت، در مقایسه با روابط کوتاه‌مدت، آلت تناسلی‌ای را انتخاب کردند که طول و محیطِ آن کمی کوچک‌تر بود. میانگین این اندازه در طول 6.3 اینچ (16 سانتی‌متر) و در محیط 4.8 (12.2 سانتی‌متر) اینچ بود.
 • ترجیح این زنان برای روابط جنسی کوتاه‌مدت، 6.4 اینچ (16.2 سانتی‌متر) برای طول و 5 اینچ (12.7 سانتی‌متر) برای محیط آلت تناسلی بود.

منابع:

منبع medicalnewstoday.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.