ورزش والیبال چه فوایدی دارد

0

والیبال ورزشی عالی است که می‌تواند توسط افراد مختلف در تمام سطوح سنی مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان آن را در تمام طول سال و همچنین داخل و خارج از منزل انجام داد. والیبال بازی کردن علاوه بر لذت، فواید بسیاری برای سلامت دارد. فواید ورزش والیبال برای نوجوانان، فواید ورزش والیبال برای زنان یا حتی فواید ورزش والیبال برای کودکان اثبات شده‌اند و بسیار موردتوجه جوامع پیشرفته امروزی قرار دارند. با داشتن سطح متوسطی از فعالیت جسمانی می‌توانید کیفیت زندگی و سلامتی‌تان را به‌طور چشمگیری افزایش دهید. در کنار دنبال کردن یک رژیم متعادل، انجام ورزش والیبال به‌طور منظم و برای 45 دقیقه در هر مرتبه، روشی عالی برای بهبود قدرت و سلامتی بدن است. در ادامه به بررسی فواید والیبال می‌پردازیم.

فواید ورزش والیبال

سوزاندن کالری

انجام ورزش والیبال چربی بدن و عضلات را درگیر می‌کند. 45 دقیقه والیبال بازی کردن تا 585 کالری می‌سوزاند که در کاهش وزن در طولانی‌مدت بسیار مؤثر است. رسیدن به وزن سالم به پیشگیری از فشارخون بالا، بیماری قلبی و دیابت کمک می‌کند.

سلامت قلب و عروق

والیبال ورزش بسیار خوبی برای قلب و عروق است و دویدن، پریدن، ضربه زدن و حتی اسکوات زدن را شامل می‌شود که همگی برای بهبود عملکرد قلب و ریه‌ها مفید می‌باشند. افزایش ضربان قلبِ ناشی از والیبال بازی کردن باعث می‌شود که گردش خون و مواد مغذی در بدن بهتر انجام شود و درنتیجه سلامت کلی بدن بهبود یابد. انجام ورزش والیبال به‌طور منظم سلامت قلب را حفظ کرده و از بروز بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی-عروقی، سرطان و دیابت جلوگیری می‌کند.

تقویت سیستم عضلانی

فعالیت‌های جسمانی‌ای که با ورزش والیبال همراه هستند، به تقویت بالاتنه، بازوها و شانه‌ها کمک کرده و همچنین در عضلات ران و پایین پا اثر می‌گذارند. این ورزش همچنین باعث تقویت دستگاه‌های قلبی عروقی و تنفسی می‌شود. بهبود گردش خون در بدن نیز باعث اکسیژن‌رسانی مطلوب به اندام‌های مختلف شده و عملکرد و سلامت کلی بدن را افزایش می‌دهد.

تقویت مهارت‌های میان‌فردی

والیبال نه‌تنها برای سلامتِ جسم مفید است، بلکه روشی بسیار خوب برای یافتن دوستان جدید و تقویتِ مهارت‌های میان‌فردی است. والیبال یک ورزشی گروهی است؛ یعنی به هماهنگی و کار گروهی نیاز دارد. وقتی با سایر هم‌تیمی‌های خود تعامل می‌کنید، یاد می‌گیرید که چگونه قسمتی از یک گروه باشید و چگونه با همکاری دیگران برای دستیابی به یک هدف مشترک تلاش کنید.

بیشتر بخوانید:

این تعامل با سایر اعضای تیم باعث ایجادِ شبکه‌ای عاطفی می‌شود. اعضای تیم یکدیگر را در حین تمرین و مسابقه تشویق می‌کنند؛ زیرا تلاش هر یک از بازیکن‌ها در موفقیت یا شکست تیم نقش دارد. تعاملِ میان اعضای تیم همچنین به یادگیری ارزش نهادن و احترام گذاشتن به هم‌تیمی‌ها می‌انجامد. چه برنده شوید یا ببازید، ورزش والیبال اتصالی را میان بازیکن‌ها ایجاد می‌کند که برای تقویت مهارت‌های میان‌فردی بسیار مفید است. این مهارت‌ها در سایر جنبه‌های زندگی فرد نیز اثرگذاری قابل‌توجهی دارند؛ مانند ایجاد روابط سالم با سایر مردم.

ورزش والیبال

کاهش استرس و اضطراب

ورزش والیبال برای سلامتِ عاطفی و روانی بازیکن‌ها نیز مفید است و علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. این ورزش همچنین به مدیریت نوسانات خلقی کمک کرده و حتی افسردگی را تسکین می‌دهد. ورزش کردن باعث می‌شود تا مغز اندورفین تولید کند. اندورفین ماده‌ای شیمیایی است که در مغز تولید شده و باعث تجربۀ حس خوشحالی می‌شود. درواقع این ماده علتِ بروزِ حس رضایتمندی و رفعت بوده و اثرهای استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

تقویت عزت نفس

والیبال نه‌تنها خلق‌وخو را بهبود می‌دهد، بلکه به بهبود عزت نفس نیز کمک می‌کند. همه دوست دارند که خوش‌هیکل و سالم باشند؛ والیبال به کاهش وزن، ساخت عضلات و کاهش استرس کمک می‌کند که این موارد باعث می‌شوند تا از خودتان راضی بوده و حس خوشنودی داشته باشید.

حس تعلق داشتن به یک تیم نیز می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شود. با دستیابی به اهدافتان به‌عنوان عضوی از تیم، حس افتخار در شما تشویق می‌شود. اینکه بدانید در دستیابی به اهدافِ تیم نقش دارید، باعث می‌شود تا حس ارزشمند بودن را تجربه کنید.

سایر فواید والیبال

یکی دیگر از فواید والیبال، اثرات آن بر روی نرخ سوخت‌وساز بدن است. این ورزش سطح انرژی شما را افزایش داده که به بهبود کلی عملکرد‌تان کمک می‌کند. ورزش والیبال همچنین باعث بهبود هماهنگیِ میانِ دست و چشم شده و در تقویت واکنش‌های سریع بدن مؤثر است. همانند تمام فعالیت‌های جسمانی، والیبال نیز به بهبود سلامت روان و افزایش سلامت استخوان‌ها و مفاصل کمک می‌کند.

مطالعات

سالمندانی که در انجام ورزش والیبال به‌صورت نشسته شرکت کردند، از اثرات مثبت این ورزش بر روی سلامتی اجتماعی‌شان بهره‌مند شدند. بر اساس گزارش‌های مطالعه‌ای که در سال 2007 در مجلۀ Activities, Adaptation and Aging منتشر شد، 300 شرکت‌کننده که بالای 55 سال سن داشتند مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص گردید که انجام والیبال یک فعالیت چالش‌برانگیز بوده و باعث تجربۀ احساس نقش داشتن در یک فعالیت گروهی و ایجاد موقعیت‌هایی برای یافتن دوستان جدید می‌شود.

منبع livestrong.com welovevolleyball.co

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.