مثبت اندیشی چه فوایدی دارد

0

لیوان‌ را نیمه‌پُر می‌بینید یا نیمه‌خالی؟ بیشتر بر روی مشکلات تمرکز می‌کنید یا تجربه‌ای که از آنها بدست می‌آورید؟ مثبت اندیشی چیزی فراتر از یک ویژگی شخصیتی است و در واقع نوعی سبک زندگی می‌باشد. هرچقدر بیشتر خوشبین باشید، زندگی شاداب‌تری خواهید داشت. نحوۀ تفکر شما تمام جنبه‌های زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از جمله بدن و سلامتی‌تان.

در این مطلب به بررسی فواید مثبت اندیشی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کاهش استرس

افراد مثبت اندیش سطوح پایینتری از استرس را تجربه می‌کنند. تحقیقات این موضوع را ثابت کرده‌اند. مطالعه‌ای که در بر روی دانشجویان انجام شد، نشان داد که مثبت اندیشی در میان دانشجویان باعث کاهش چشمگیر سطوح استرس آنها می‌شود.

روابط بهتری خواهید داشت

مثبت اندیشی باعث می‌شود تا در روابط‌تان خوش‌شانس‌تر باشید. علت این موضوع ساده است؛ افراد خوش بین از افراد بدبین جذاب‌ترند. همچنین افراد خوش بین همیشه تمرکز خود را بر ویژگی‌های خوب افراد می‌گذارند و نه ویژگی‌های بد آنها. این به داشتن روابط بهتری که یک عمر به طول می‌انجامند کمک می‌کند.

دیرتر پیر می‌شوید

مطالعه‌ای که بر روی افراد بزرگسال بالای 60 سال انجام شد نشان می‌دهد که احتمال مواجه با مشکلات عملکردی و حرکتی در افراد بدبین 80 درصد بیشتر از افراد خوش بین است. اگر می‌خواهید دوران پیری‌تان را به تاخیر اندازید، بهتر است که مثبت اندیشی را در دستور کارتان قرار دهید.

افزایش تحمل درد

اگر مثبت اندیش هستید، نسبت به افراد بدبین تحمل بالاتری برای درد دارید. احتمالا تصور می‌کردید که افراد بدبین چون همیشه منتظر درد و اتفاقات بد هستند، تحمل بالاتری برای درد داشته باشند، اما در واقعیت اینگونه نیست.

کمک به کاهش فشارخون

آیا می‌دانستید که ممکن است علت بالا بودن فشارخون‌تان مربوط به بدبینی باشد؟ تحقیقاتی که توسط مجلۀ Personality & Social Psychology انجام شده، نشان می‌دهد که افراد بدبین معمولا نسبت به خوش‌بین‌ها فشارخون بالاتری دارند. علت این موضوع احتمالا با میزان بالاتر استرس در افراد بدبین گره خورده است. داشتن فشارخون مطلوب و طبیعی یکی از مزایای مثبت اندیشی می‌باشد.

مثبت اندیشی

افزایش اعتماد به نفس

مثبت اندیشی این قدرت را به شما می‌دهد که اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید. به طور کلی، افرادی که به آینده خوش بین هستند، اعتماد به نفس بیشتری دربارۀ خود و توانایی‌هایشان دارند. از طرفی دیگر، افراد بدبین همواره به دنبال عیب‌جویی از مهارت‌ها و توانایی‌های خود هستند و هیچ دلیلی برای داشتن اعتماد به نفس بالا ندارند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

همانطور که اشاره کردیم، مثبت اندیشی به کاهش استرس کمک می‌کند و این در نتیجه باعث بهبود سلامتی و تندرستی می‌گردد. افراد خوش بین کمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های شایع مانند آنفلوآنزا، تب ویروسی و حتی بیماری‌های جدی مانند عارضه‌های قلبی هستند.

افرادی که بیمار هستند می‌توانند حتی بدون مصرف دارو، تنها با مثبت اندیشی و دوری از افکار منفی، وضعیت و حال خودشان را بهبود دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که آرامش ذهن و افکار مثبت باعث ترشح هورمون‌های ضداسترس شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

کمک به موفقیت

اگر نگاهی مثبت به زندگی دارید، بر برتری‌های خود تمرکز خواهید کرد و نه بر شکست‌ها و ضعف‌هایتان. این باعث می‌شود تا فرصت‌های بیشتری را در زندگی‌تان مشاهده کنید و چیزهای جدیدی یاد بگیرید. به طور کلی افراد خوش بین نسبت به بدبین‌ها در زندگی موفق‌تر هستند.

ظاهر بهتری دارید

اگر مثبت اندیش باشید، زیباتر به نظر خواهید رسید. افراد خوش بین شاداب‌تر بوده و حضور داشتن در کنار آنها احساس بهتری دارد. اغلب مردم این ویژگی‌ها را جذاب می‌دانند و دوست دارند با این افراد دوست شوند. همین باعث می‌شود تا در چشم دیگران زیباتر به نظر برسید. چه کسی از جذابیت و زیبایی بیشتر بدش می‌آید؟

منبع newhealthadvisor.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.