درمان اسپاسم عضلانی با مواد غذایی

0

اگر تجربه انقباضات دردناکی در ماهیچه هایتان را دارید که نمی توانید آن را کنترل کنید، پس شما هم گرفتگی عضلات را تجربه کرده اید. این گرفتگی ها برای چند ثانیه یا چند دقیقه ممکن است به طول بیانجامند. این گرفتگی ها معمولا بعد از تمرینات یا استفاده ی بیش از حد از عضلات بوجود می آیند. کمبود آب، کمبود مواد معدنی یا کمبود ویتامین ها می توانند علت این گرفتگی ها باشند. هنگامی که عضلات شما دچار گرفتگی می شود، ممکن است دلیل آن عدم وجود مواد معدنی خاصی و یا ویتامین ها باشد. همیشه قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک خود صحبت کنید. در ادامه به معرفی بهترین ویتامین ها و مواد معدنی برای درمان اسپاسم عضلانی میپردازیم.

درمان اسپاسم عضلانی با ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 می تواند با فشار خون پایین، تشنج، مور مور شدن و ضعف عضلانی همراه باشد. این علائم به شناسایی اسپاسم عضلانی یا درد شدید عضلات کمک می کنند. ویتامین B12 برای سلامت گلبول های قرمز نیاز است، به همین دلیل است که اگر به مقدار کافی در بدن موجود نباشد شما از کم خونی رنج می برید. سنتز DNA و انتقال دهنده های عصبی نیز از ویتامین B12 استفاده می کنند. این ویتامین بطور طبیعی در لبنیات، تخم مرغ، گوشت و ماهی یافت می شود و به صورت محلول در آب است، بنابراین در صورت کمبود، این ویتامین می تواند در بدن ذخیره شود.

ویتامین B6

مشکلات اسکلتی عضلانی مثل گرفتگی دست و پا می توانند ریشه در کمبود ویتامین B6 داشته باشند. کمبود این ویتامین معمولا در افرادی دیده می شود که متاسفانه الکل مصرف می کنند و باعث کشیدگی عضلات می شود. دلیل آن هم این است که این افراد وعده های غذایی متعادلی نمی خورند و مشکلات سوء جذب دارند. این ویتامین می تواند به کم خونی کمک کند، بویژه هنگامی که با سایر ویتامین های گروه B مانند  مصرف می شوند. B6 برای چندین واکنش شیمیایی در بدن از جمله، آزاد کردن قند در ماهیچه ها بسیار اهمیت دارد. شما هر روز به میزان 1/3 تا 1/7 میلی گرم ویتامین  نیاز دارید. این ویتامین را می توان با خوردن اسفناج، گردو، موز و ماهی آزاد دریافت کرد. B6 همانند B12 نیز محلول در آب است و یکی دیگر از ویتامین ها برای گرفتگی های عضلانی است.

ویتامین D

گرفتگی عضلات، مور مور شدن اندام ها و تحریک عضلانی می تواند ناشی از کمبود ویتامین D باشد. سرطان مغز استخوان، فشار خون بالا و دیابت از جمله بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D می باشند. اگر ویتامین D کافی نداشته باشید، فسفر، پتاسیم و کلسیم ممکن است به اندازه کافی جذب بدن نشوند و تشنج عضلانی را به همراه داشته باشند، که همین امر باعث ایجاد اسپاسم دست و صورت می شود. شایع ترین راه برای دریافت ویتامین D از طریق تماس مستقیم نور خورشید با پوست شماست. این ویتامین را در برخی از غذاها مانند جگر، ماهی چرب و شیر می توان یافت. شما حدود 600 واحد بین المللی از ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان ها و رشد ماهیچه ها نیاز دارید.

ویتامین E

مواردی وجود دارد که ویتامین E می تواند به درمان اسپاسم عضلانی از طریق بهبود گردش خون ضعیف کمک کند. این ویتامین ها به رقیق شدن خون و گشاد شدن رگ های خونی و بهبود جریان خون کمک می کنند. اگر با مشکل گرفتگی رگ ها و واریس دست و پنجه نرم می کنید، این ویتامین می تواند بسیار مفید باشد. برای کسب بهترین نتیجه، روزانه 1000 دوز بر حسب واحد بین المللی در فرم  توکوفرول ویتامین E مصرف کنید. ویتامین E یکی دیگر از ویتامین های مفید برای گرفتگی عضلات است.

درمان اسپاسم عضلانی

در ادامه به معرفی بهترین مواد معدنی برای درمان اسپاسم عضلانی میپردازیم:

بیشتر بخوانید:

کلسیم

بسیاری از مردم نمی دانند که کلسیم برای عملکرد طبیعی عضلانی ، از جمله قلب ضروری می باشد. افرادی که سطح کلسیم خونشان پایین است، به تشنج عضلانی مبتلا می شوند، یعنی ماهیچه های آن ها بطور مرتب منقبض شده و باعث نارسایی قلبی می شوند. خوشبختانه این مسئله طاقت فرسا نادر است. اما کمترین میزان مطلوب کلسیم، به خصوص در افرادی که از محصولات لبنی به دلیل ترس از افزایش وزن استفاده نمی کنند، رایج است. اگر شیر زیادی در دسترس نداشتید، پنیر یا ماست بخورید.

منیزیم

کمبود منیزیم به شدت نادر است. اما به اندازه کافی معمول نیست، بویژه در رژیم های غربی که میوه های تازه، سبزیجات، غلات فرآوری نشده، گندم و حبوبات در مقادیر زیادی مصرف نمی شوند. افراد مبتلا به گرفتگی عضله، باید از سبزیجات برگ دار مثل بروکلی،کلم، اسفناج و کرفس استفاده کنند و یا مکمل هایی مصرف کنند که کلسیم و منیزیم را با هم داشته باشند. لطفا توجه داشته باشید که منیزیم بیش از حد، باعث اسهال می شود.

درمان اسپاسم عضلانی با پتاسیم

شاید یکی از غنی ترین مواد مغذی در غذا پتاسیم باشد، اما هنوز هم برخی از افراد دچار کمبود پتاسیم می باشند، به این دلیل که مردم از مواد غذایی مشابه استفاده می کنند و علت آن اجتناب از میوه ها، سبزیجات و غلات در رژیم غذاییشان است. اگر بیش از حد آب می نوشید، پتاسیم را از سیستم بدنی خود بیرون می کنید. بهترین راه برای اطمینان از اینکه پتاسیم را دریافت می کنید این است که هر روز پنج بار از سبزیجات و میوه ها مصرف کنید. می توانید انواع مختلفی از سبزیجات یخ زده یا تازه را مصرف کنید. همچنین می توانید برای داشتن سوپی بدون چربی و پر از پتاسیم آن را در آبگوشت مرغ بجوشانید.

همچنین می توانید از آبمیوه گیریتان برای تهیه آب هویج، انگور و یا سیب جهت مصرف بیشتر پتاسیم استفاده کنید. بدون تجویز پزشک مکمل ها را مصرف نکنید. در حین استفاده از مکمل ها باید به توصیه های پزشکتان دقت کنید، چرا که بعضی از دارو ها می توانند با پتاسیم تاثیر متقابل داشته باشند. پتاسیم بیش از حد می تواند باعث بروز هایپرکالمی که بسیار هم مضر است، شود. به این دلیل است که اغلب توصیه می شود که میوه های بیشتر و سبزیجات غنی از این مواد معدنی را مصرف کنید.

سدیم

اکثر کسانی که رژیم غذایی غربی دارند، مقدار زیادی سدیم را دریافت خواهند کرد، زیرا رژیم غذایی آن ها شامل غذای فرآوری شده است. اگر بیش از حد آب فراوان می نوشید، عرق زیادی دارید یا عملکرد کلیه شما ضعیف است، سدیم بدن شما کاهش می یابد و دچار گرفتگی عضلانی می شوید. اگر در آب و هوای گرم به سختی کار می کنید، باید سدیم بدن خود را افزایش دهید. اکثر نوشیدنی ها مانند Powerade این کار را آسان کرده اند. اگر گمان می کنید که گرفتگی های شما ممکن است از عدم دریافت سدیم کافی باشد، باید یک تا دوهفته مقداری نمک به مواد غذایی خود اضافه کنید.

آهن

آهن یکی دیگر از ویتامین های مهم برای درمان اسپاسم عضلانی است. آهن به حمل و نقل اکسیژن در بدن کمک می کند. گاهی می تواند حتی با سندرم پای بی قرار همراه باشد. آزمایش خون بهترین راه برای بررسی میزان آهن است. مرغ، ماهی، آجیل و تمام غلات از جمله مواد غذایی هستند که می توانند آهن بدن را تامین کنند. پیش از استفاده از مکمل هل باید توصیه های پزشکی را دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.