بعد از مسمومیت غذایی چه بخوریم

0

اگر دچار مسمومیت غذایی شوید، قبل از هر چیز بدن‌‌تان می‌خواهد آن غذایی که باعث مسمومیت شده را از بین ببرد. از آنجایی که بدن‌تان مسئول سالم نگه‌داشتن شما است، تلاش می‌کند تا غذای مسموم را بالا بیاورد و شما را مجبور به استفراغ کند. با اینکه استفراغ کردن در این شرایط بسیار موثر و مفید است، اما تنها اندکی حال شما را بهتر می‌کند و همچنین باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود.. اگر مسمومیت‌تان شدید است، باید به پزشک مراجعه کنید. در ادامه به معرفی بهترین غذاها که باید بعد از مسمومیت غذایی مصرف کنید می‌پردازیم.

مایعات

حالت تهوع و استفراغ نه تنها بدن را خسته و ضعیف می کند، بلکه مایعات بدن را نیز تخلیه می کند که باعث دهیدراته شدن (کمبود آب) بدن شما می شود. پیش از آن که بتوانید غذاهای جامد بخورید، ابتدا باید بتوانید بدون استفراغ کردن مایعات مصرف کنید.

میوه

پس از این که توانستید مایعات مصرف کنید و استفراغ نکنید، سپس باید میوه بخورید. میوه ها دارای انواع کربوهیدرات و قند طبیعی هستند که به بدن تان انرژی و نشاط می بخشند. البته باید بدانید که خوردن همه ی میوه ها پس از مسمومیت غذایی مفید نیست، اما می تواید ابتدا با خوردن موز شروع کنید.

برنج سفید

هنگامی که اندکی بهتر شدید، می توانید از دانه های سالم سرشار از فیبر و مقوی –مانند برنج سفید– استفاده کنید. در واقع پس از مسمومیت غذایی هنگامی که می خواهید تصمیم بگیرید که چه غذایی بخورید، برنج سفید بهترین انتخاب است. برنج سفید به اندازه ای نرم و بدون طعم است که موجب تحریک معده تان نمی شود و بدن را تقویت می کند. همچنین شما می توانید به جای برنج سفید، از پاستا نیز استفاده کنید.

پوره سیب

با این که پوره سیب یک غذای مفید است و به بدن تان انرژی و قوت می دهد. طعم و عطر این پوره می تواند معده را نیز تسکین دهد؛ پوره سیب غذایی است که برای کودکانی که به تازگی شروع به استفاده از غذاهای جامد کرده اند، نیز بسیار مفید می باشد. پکتین (pectin) موجود در سیب می تواند به تسکین اسهال نیز کمک کند.

نان تست

هنگامی که پس از مسمومیت غذایی در فکر انتخاب یک غذای مناسب برای خوردن هستید، بیشتر به سمت غذا هایی می روید که احساس گرسنگی و ضعف شما را برطرف می کنند. نان تست یا کرکرهای نمکی برای معده ای که دچار مسمویت شده اند قابل تحمل تر هستند و معمولا برای کسانی که دچار برآشفتگی معده هستند نیز بسیار مناسب می باشند.

زنجبیل

سالیان سال است که مردم از زنجبیل برای درمان حالت تهوع استفاده می کنند. شما نیز می توانید زنجبیل را به روش های مختلفی برای مواقعی که دچار مسمومیت غذایی شده اید، استفاده کنید. می توانید چای زنجبیل درست کنید، چند قطره از آب زنجبیل را با عسل میکس کنید، و یا تکه ای از زنجبیل خام را بجوید.

عسل

عسل یک شیرین کنندۀ بسیار مقوی است که دارای فواید بسیار زیادی می باشد. به همین دلیل عسل به یکی از مواد غذایی خوب و موثری که می توانید پس از مسمومیت غذایی مصرف کنید، تبدیل شده است. این ماده ی بسیار مقوی که یک غذای کامل و ضد قارچ محسوب می شود، می تواند پس از مسمومیت برای بدن بسیار مفید واقع شود. عسل که دارای فواید ضد باکتریایی است، می تواند یک درمان بسیار عالی برای مشکل سوء هاضمه نیز محسوب شود. شما می توانید یک قاشق غذا خوری عسل را به صورت خالص و یا با یک فنجان چای داغ میکس کرده و میل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.